Zamknij
REKLAMA

Pieniądze na sport w Sochaczewie: do kogo trafi dotacja miejska?

19:27, 04.01.2022 | B.S.
Skomentuj
REKLAMA

W listopadzie minionego roku informowaliśmy o nowym składzie Sochaczewskiej Rady Sportu. Jednym z zadań zrzeszonych w niej osób jest podział środków płynących na sport z miasta. Według informacji udostępnionych przez UKS Unię Boryszew, podobnie, jak przed rokiem, Wydział Sportu i Organizacji Pozarządowych będzie dysponował kwotą 600 tysięcy złotych. Jak zostaną rozdysponowane te pieniądze? 

Sochaczewska Rada Sportu pełni funkcję doradczą względem sportu. To tutaj zapadają decyzje między innymi odnoszące się do corocznego finansowania klubów sportowych, stowarzyszeń i UKS-ów, a także przyznawania dotacji i stypendiów. W skład VI kadencji weszło 25 osób. Kandydatów zgłaszają organizacje pozarządowe. W ramach corocznego podziału środków wspierających sochaczewski sport, Wydział Sportu i Organizacji Pozarządowych ogłasza coroczny otwarty konkurs na realizację zadań z zakresu upowszechniania aktywnego uczestnictwa w różnych dyscyplinach sportowych.

W minionym roku wnioski o dofinansowanie można było składać do 18 lutego za pomocą nowej internetowej platformy Witkac. Kluby sportowe i stowarzyszenia miały do podziału 600 tysięcy zł. Pieniądze trafiły do 14 stowarzyszeń poza Bzurą Chodaków. 

Podział pieniędzy z miasta zawsze wzbudza emocje. Choć oficjalnych informacji na ten temat jeszcze nie ma, to już teraz głos w sprawie podziału dotacji zabrał Uczniowski Klub Sportowy Unia Boryszew, który umieścił w mediach społecznościowych następujący wpis ze zdjęciem:

- Nowy Rok zaczynamy z przykrymi informacjami. Niestety otrzymaliśmy z Urzędu Miasta w Sochaczewie proponowany podział środków z dotacji miejskiej na rok 2022. Piłka nożna może stracić w porównaniu do zeszłego roku 48 tysięcy. Klub będzie próbował rozwiązać ta sytuacje poprzez wszystkie możliwe sposoby, prosimy wszystkich kibiców piłki nożnej w Sochaczewie o pomoc i wsparcie. O ruchach jakie Klub podejmie będziemy informować na bieżąco - podpisane zarząd klubu UKS Unii Boryszew. 

Według nieoficjalnych informacji i przedstawionych przez UKS Unię Boryszew danych, o prawie połowę dysponowanej kwoty będą mogli ubiegać się rugbiści. Im przypadną 292 tysiące zł. Warto dodać, że miniony sezon był dla RC Orkana bardzo udany zarówno pod względem postawy seniorów, jak i grup młodzieżowych. Zwiększona może zostać kwota dostępna dla pozostałych dyscyplin sportowych. 

Czy zmniejszenie dotacji na piłkę nożną powinno dziwić? Niestety w 40-tysięcznym mieście od lat sukcesów piłkarskich w wykonaniu seniorów nie było. Bzura Chodaków, która rywalizowała w IV lidze, wycofała się po spadku z rozgrywek. Dziś nic nie wskazuje na to, by sytuacja w klubie zmierzała ku lepszemu. KS Orkan Sochaczew zakończył grę w "okręgówce" na przedostatnim miejscu, przegrał 19 z 25 meczów i dał sobie strzelić prawie 80 goli. W Klasie A idzie nieco lepiej. Drużyna zajmuje 7 miejsce, ale to nadal Klasa A.

Sportowe powody do radości często dostarczają ci młodsi i najmłodsi, chociażby reprezentanci sportów walki. Piłkarsko świetnie radzi sobie chociażby rocznik 2005 wspomnianej wyżej Unii Boryszew. Podopieczni Michała Orlińskiego pozostają w czołówce Ligi Wojewódzkiej, do której awansowali przed rokiem.

Szkolenie młodzieży oczywiście jest bardzo ważne, tylko co zrobić w sytuacji, gdy jedynym argumentem przemawiającym "za" piłka nożną jest liczba osób uprawiających tę dyscyplinę, a nie jakość, sukcesy, medale i charyzmatyczna drużyna seniorska?

Źródło: UKS Unia Boryszew

(B.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

TT

6 1

Piłkarze w Sochaczewie sami się zaorali. Ciężko na to pracowali i w końcu się udało. 17:32, 05.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Obserwator.Obserwator.

7 0

...no właśnie taka prawda... a ja jako były Chodakowianin i obserwator sochaczewskiego sportu, bardzo proszę może wypowie się prezes Bzury, zarząd Bzury, komisja rewizyjna Bzury. Bo to że znikła z mapy to zasługa przede wszystkim osiedlowych działaczy. Nie udolnych, nie potrafiących odnaleźć się w obecnie panujących realiach prowadzenia klubu sportowego. Na samych marzeniach o ligach wyższych niż czwarta i piękną grą klubu się nie utrzyma. Pieniędzmi trzeba umieć zarządzać (nawet małymi, a w szczególności małymi), a tego Bzurze brakowało. Nic dziwnego że padła nie mając do realizacji rzetelnego biznes planu na rozwój, a dla działaczy liczyło się tylko zwycięstwo i to że im z miasta się należy. A prawda jest taka że w obecnych czasach nic nikomu się nie należy, o wszystko trzeba zawalczyć (tymczasem Bzura (zarząd) rok, czy dwa lata temu przespała termin zgłoszenia wniosków o dotacje). Więc co się dziwić że jest jak jest, gdy nie ma normalnego zarządzania i jakiejkolwiek wizji prowadzenia klubu. A teraz najłatwiej jest szukać winnych w mieście (burmistrza - którego prywatnie nie popieram), czy wśród działaczy innych klubów, czy może rady sportu (gdzie nie ukrywajmy tam każdy dba przede wszystkim o swój interes)
Nie wiele lepiej się też dzieje w Orkanie. Ja rozumiem dotować młodzież/dzieci ale amatorkę z A klasy 😂😂😂. Niech płacą składki robią zrzutki przecież to liga na poziomie hobby. 19:47, 05.01.2022


RSRS

2 0

Tylko czemu za nieudolność jakichś działaczy mają cierpieć dzieci, które wałów nie robią? 🙄
15:37, 07.01.2022


RSRS

7 0

Hm... jeśli już autor artykułu chciał napisać o podziale pieniędzy na sport sochaczewski to warto się choć trochę przygotować do takiego artykułu i "zaczepiając" drużyny młodzieżowe wspominając o nich wypada, a właściwie należałoby wspomnieć o wszystkich lub przynajmniej, tych które jednak jakiś sukces odniosły. Dla jednego sukcesem jest 2 miejsce w tabeli a dla innego awans o klasę wyżej bez znaczenia czy to jest awans do ligi III, II czy I. Rozumiem, że dla autora jedynie najwyższa klasa rozgrywkowa to sukces. Warto by przeanalizować czy drużyny młodzieżowe innych klubów, które obecnie grają w najwyższych klasach rozgrywkowych też z roku na rok drżą o dofinansowanie jakie dostaną z urzędu miasta i zastanawiają się czy w danym roku dostaną znowu mniej? Czy może jednak mają wystarczająco w kasie by ubrać dzieciaków w odpowiedni strój, dostarczyć piłki i sprzęt do trenowania czy przede wszystkim jest za co dowieźć ich na mecz ligowy jednym autobusem. Sukcesem w sochaczewskiej piłce młodzieżowej UKS jest nie tylko czołówka tabeli w 1 lidze wojewódzkiej rocznika 2005,o której autor artykułu wspomina ale też czołówka tabeli w 1 lidze okręgowej rocznika 2007, czy awans do II ligi okręgowej z wysoką przewagą nad 2. miejscem rocznika 2009, awans pierwszej drużyny rocznika 2010 także do II ligi okręgowej, awans drugiej drużyny rocznika 2010 do ligi III okręgowej. Awans przypieczętowany kompletem punktów. Kolejny awans do II ligi okręgowej rocznika 2011. Trzeba zaznaczyć, że drużyny 2011 i 2010 dopiero weszły do rozgrywek w tym sezonie, więc z zasady musiały zaczynać od najniższego szczebla rozgrywkowego. Jak będzie za rok zobaczymy, ale nie będzie dobrze jeśli będą dostawać coraz mniej pieniędzy i nie będą mieli za co pojechać na mecz ligowy, wygrywać i odnosić sukcesy. 15:35, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

0 0

W tym mieście nigdy nie będzie piłki nożnej… 21:00, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zdrowy sport !Zdrowy sport !

4 0

Przestańcie dyskryminować młodzieżową piłkę nożną !!! to nie oni są winni tzn .UKS Unia Boryszew ... Oni chca uzdrowić szkolenie młodzieży w Sochaczewie TYLKO DAJCIE IM ŚRODKI I SZANSE ! Na pewno nie staną się (MP) MŁ.Mistrzami Polski na już... (a takich Naszych wychowanków mamy kilku, moge podać zapomniane przez media nazwiska ) Wychowujmy młodych do sportu , do każdego sportu nie tylko do tego wiądącego gdzie ma dwie ligi i medal MP jest na wyciągnięcie ręki (oczywiście też ciężką pracą) . Rada Sportu to jest farsa ! ten dziwny stwór powinien być zlikwidowany ! i będzie zlikwidowany ! pewnie już niebawem
02:06, 09.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JorgeJorge

3 0

Masz rację, młodym nie należy odbierać możliwości rozwoju. Sport nie ważne jaka dyscyplina by to nie była nie zasługuje na to by cierpiała młodzież i dzieci.
Uważam jednak (bo tak mi się o uszy obiło) że piłkarskie kluby (nie Unia) czerpały z dotacji na drużynę seniorską, a od dzieci (rodziców) i tak pobierano wysokie składki czy to za opłatę trenera, dojazd na mecz, czy stroje do gry. (Nie podważam konieczności tych wydatków, ale chyba nie do końca tak powinno się rozporządzać gotówką).
Niestety piłka nożna jest w jednym worze. Trzy kluby różnie prowadzone od fajnie prowadzonej z sukcesami Unii, przez po prostu egzystujący Orkan po upadłą Bzurę. Niestety to co złe i dzieje się w jednym z trzech klubów - chcąc nie chcąc wpływa na obraz całej piłki nożnej. (Nie ma co się dziwić że piłkarze - działacze są postrzegani tak jak są i odbija się to na całości. ) 11:26, 09.01.2022


zdrowy sport be z jszdrowy sport be z js

1 0

zrozumcie to wreszcie i poparcia włazy pis Sochaczew tego nie kupi 20:50, 09.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%