Zamknij
REKLAMA

Nowe obostrzenia. Czy można biegać lub wyjść na rower?

01:14, 02.04.2020 | B.S
Skomentuj
REKLAMA

Aktywność sportowa jest bardzo ważna zarówno ze względu na zachowanie zdrowia fizycznego, jak i tego psychicznego. Do najpopularniejszych jej form wśród mieszkańców naszego powiatu możemy zaliczyć bieganie i jazdę na rowerze. Nowe obostrzenia przekazane przez Ministra Zdrowia wprowadzają dodatkowe ograniczenia między innymi w ruchu lecz nie odnoszą się bezpośrednio do osób czynnie uprawiających sport. Jak interpretować kolejne regulacje w aspekcie aktywności fizycznej poza domem? 

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski 31 marca przedstawili kolejne obostrzenia, które weszły w życie z dniem 1 kwietnia i dotyczą między innymi poruszania się i zachowywania przepisowej odległości. Wszystko to ma na celu możliwie maksymalne ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szef rządu dodał, że wprowadzane ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, miejsc rekreacji, plaż wynika z nieprzestrzegania społecznej dyscypliny. 

Bieganie i rower - gdy serce mówi "tak", a rozum "nie"

Trudno wprowadzić jednoznaczne przepisy w kwestii poruszania się poza domem, choć ograniczenie dostępu do przestrzeni publicznej, jak właśnie parki, jest mocno sugerujące w kierunku ograniczenia możliwej aktywności fizycznej. Tu kluczowe znaczenie ma rozsądek i racjonalne podejście do sytuacji. Priorytetem dla nas wszystkich jest ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa, a co za tym idzie ograniczenie przebywania poza domem. 

Z drugiej strony jawnego zakazu biegania i jazdy na rowerze nie ma, dlatego warto rozpatrzeć dwie opcje. Pierwsza to zadbanie o kompletną izolację - odosobnienie względem innych gdy ten sport jest nam niezbędny. Druga to połączenie sportu i czynności, jak zakupy, wyjście z psem lub do pracy. Na każdym kroku podstawą jest przestrzeganie dystansu społecznego, który wynosi 2 m. 

Jak podkreśla sam minister zdrowia Łukasz Szumowski, w obecnej sytuacji nie chodzi o regularne treningi na dworze, lecz o sport i aktywność, jako środek ochrony zdrowia psychicznego. Wyjście na spacer z psem lub przewietrzenie się są jak najbardziej możliwe, oczywiście oby było ono jak najkrótsze. 

Najrozsądniejszą formą aktywności fizycznej pozostają treningi domowe, O tym jak trenować we własnych "czterech kątach" tłumaczył na antenie Radia Sochaczew Emanuel Zimny, trener i nauczyciel wychowania fizycznego.

(B.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz