Zamknij
REKLAMA

WOPR. Egzamin młodych ratowników

20:21, 01.12.2019 | B.S
Skomentuj
REKLAMA

Poza sprawnością fizyczną i wzorową koordynacją ruchową, wszyscy chętni do pracy w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym muszą wykazać się także wiedzą. Ta była weryfikowana na egzaminie, do którego w sobotnie przedpołudnie 30 listopada podeszli młodzi adepci ratownictwa. Kto może zostać młodym ratownikiem? 

Egzamin odbył się w jednym z pomieszczeń hali sportowej przy ul. Kusocińskiego. Był sprawdzianem wiedzy teoretycznej, która w połączeniu z egzaminem sprawnościowym określa poziom umiejętności kandydatów. Nad przebiegiem egzaminu czuwali przedstawiciele sochaczewskiego WOPR-u. 

- Dziś odbywa się pierwszy etap szkolenia ratownika wodnego, gdzie młodzież od 12-tego roku życia może przystąpić do takiego szkolenia i przejść przez egzamin teoretyczny, który w późniejszym etapie umożliwia pracę na takich obiektach jak nasza pływalnia Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji czy plaża miejska. Po szkoleniach następnym etapem są staże, gdzie młodzi ratownicy obserwują tę pracę, jaka jest charakterystyka zadań, a przede wszystkim tu chodzi o życie ludzkie, które spoczywa często na barkach ratowników - mówi Dariusz Stefaniak, prezes sochaczewskiego WOPR-u. 

Każdy kto chce zostać ratownikiem musi ukończyć kurs ratownictwa wodnego oraz Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Szkolenie na młodszego ratownika WOPR jest pierwszym z trzech etapów pozwalających na podjęcie pracy zawodowej (następne to ratownik WOPR od 16 roku życia i ratownik wodny od 18. roku życia). Aby podjąć pracę należy mieć ukończone 18 lat i posiadać pełne kwalifikacje, natomiast kurs można rozpocząć wcześniej, stając się tym samym młodszym ratownikiem. Jak informuje sochaczewski oddział WOPR, właśnie rozpoczął się nabór II etapu - na szkolenie ratowników od 16 roku życia. 

Jednym z uczestników egzaminu był także Adrian Liszkiewicz, który liczy na swój pozytywny wynik. Sam zawodnik niedawno wywalczył złoty medal na Mistrzostwach Polski w Kędzierzynie-Koźlu z prawie 2-sekundową przewagą nad kolejnym zawodnikiem! Jak wspomina swoje zawody?

- Zdobyłem pierwsze miejsce i to była bardzo dobra wiadomość! Startowałem w konkurencji na 100 m. ratowania manekina z pasem. W momencie skoku było trochę stresu, wiadomo, adrenalina. Na zawodach wspierała mnie cała rodzina, tata, mama i siostra, a także 2 kolegów z WOPR-u i trener - mówi z uśmiechem Adrian Liszkiewicz, którego w startach najmocniej wspiera tata Mariusz.

 

(B.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz