Zamknij

Posiedzenie sochaczewskiej Rady Rynku Pracy

09:49, 12.05.2025 Aktualizacja: 10:47, 12.05.2025
Skomentuj

Kwietniowe posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy przebiegło niezwykle sprawnie. Głównym punktem posiedzenia było omówienie podziału środków Funduszu Pracy przyznanych decyzjami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej na bieżący rok. Omówiono także sytuację na rynku pracy w powiecie sochaczewskim.

Posiedzenie miało miejsce w poniedziałek, 28 kwietnia w sali konferencyjnej Powiatowego Urzędu Pracy w Sochaczewie i przewodniczyła mu Anna Pawłowska, wicestarosta. Członkowie wyrazili zgodę na przesunięcie środków na wskazane formy aktywizacji. Tym samym zwiększono dofinansowanie do bonów na zasiedlenie, na aktywizację zawodową osób bezrobotnych powyżej 50. roku życia oraz na roboty publiczne. Równolegle zmniejszono środki na szkolenia grupowe, na podjęcie działalności gospodarczej, prace społeczne użyteczne oraz na refundację kosztów wyposażenia doposażenia stanowiska pracy. Jak wskazała dyrektor PUP Marlena Dębicka, argumentując te zmiany - po dokonanej analizie zaproponowano zmniejszenie środków w tych formach aktywizacji gdzie jest najmniejsze zainteresowanie, a zwiększono tam, gdzie przedsiębiorcy wnioskowali o zwiększenie puli jak np. na aktywizację zawodową osób bezrobotnych powyżej 50. roku życia. – Staramy się na bieżąco monitorować sytuację na naszym lokalnym rynku pracy i reagować na wszelkie zmiany, sugestie tak ze strony bezrobotnych, jak i przedsiębiorców. Zauważyliśmy w ostatnim czasie zwiększone zainteresowanie bonami na zasiedlenie. Z tego względu wyniknęła propozycja zwiększenia środków na ten cel. Cieszę się, że Rada przyjęła wszystkie nasze uwagi – mówiła M. Dębicka.

Ponadto, podczas posiedzenia sporo uwagi poświęcono omówieniu informacji o sytuacji na rynku pracy w naszym powiecie. W marcu do rejestracji przystąpiło 206 osób. Z ewidencji bezrobotnych wyłączono 230 osób, w tym 106 w związku z podjęciem pracy, 63 osoby z powodu niepotwierdzenia gotowości do podjęcia pracy, zaś 25 w związku z dobrowolną rezygnacją ze statusu bezrobotnego.

Co istotne stopa bezrobocia na koniec lutego br. wynosiła w naszym powiecie 3,0%, w województwie mazowieckim wyniosła 4,2% a w kraju 5,5%. Na dzień 25 kwietnia PUP posiadał w swoich zasobach 51 ofert pracy na 78 stanowisk – między innymi dla: technika elektryka, mechanika maszyn, kasjera-sprzedawcy, asystenta kas samoobsługowych, pracownika produkcji. W tym roku skierowano w ramach złożonych wniosków 91 osób na staże, 2 osoby na prace interwencyjne, 20 osób na roboty publiczne, 4 otrzymały bon na zasiedlenie, 5 skierowano na szkolenia, a 14 osobom PUP przyznał jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, 1 osobie sfinansowano studia podyplomowe.

Podczas posiedzenia dyrektor PUP przedstawiła także założenia do nowej ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Regulacja zastępuje funkcjonującą od 20 lat ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Rządowa ustawa przewiduje kompleksową modernizację instytucji rynku pracy. Reforma została zapisana w KPO. Ustawa została podpisana przez prezydenta RP. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Nowe przepisy nakładają na urzędy pracy kolejne obowiązki, a także modyfikują dotychczasowe. Jedna ze zmian według nowych przepisów to status bezrobotnego – który będzie czasowy. Po upływie 3 lat automatycznie będzie wygasał i dopiero po upływie określonego czasu będzie możliwość ponownej rejestracji. W nowej regulacji m.in. zrezygnowano z zasiłku dla bezrobotnych, przysługującego w wysokości 80 proc. zasiłku podstawowego przysługującego bezrobotnym, którzy posiadają okres uprawniający do zasiłku wynoszący mniej niż 5 lat. Osoby takie będą otrzymywać zasiłek w wysokości 100 proc. Ponadto, zniesione zostało powiązanie osoby bezrobotnej z urzędem pracy właściwym ze względu na miejsce zameldowanie. Bezrobotny będzie mógł się zarejestrować w PUP-ie, na terenie którego mieszka. Jeśli chodzi o bon na zasiedlenie to będą mogły ubiegać się o niego wszystkie osoby bezrobotne bez względu na wiek. Obecnie mogą z tej formy aktywizacji skorzystać osoby bezrobotne do 30 roku życia.

W teorii ustawa ma doprowadzić do unowocześnienia działalności urzędów pracy, a także odpowiadać potrzebom rynku pracy. Czy tak się stanie – czas pokaże.

Na zakończenie spotkania dyrektor PUP zaprosiła wszystkich na organizowane przez placówkę – Rodzinne Targi Pracy, które odbędą się 30 maja na obiektach MOSiR-u w Sochaczewie przy ul. Olimpijskiej. Udział w wydarzeniu zadeklarowało już ponad 20 pracodawców.

 

(Starostwo Powiatowe w Sochaczewie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%