Unijne środki trafią do gmin i powiatów na Mazowszu. Wśród beneficjentów są samorządy z powiatu sochaczewskiego. Chodzi o dostosowanie szkół do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz montaż magazynów energii.
[FOTORELACJA]15541[/FOTORELACJA]
Kolejne 6 inwestycji w województwie mazowieckim zostanie zrealizowanych dzięki środkom unijnym. Łącznie na ten cel przeznaczone zostanie Ponad 13,3 mln zł. Dzisiaj (5 maja) w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie podpisano umowy w tej sprawie. Zyska kilka samorządów z terenu powiatu sochaczewskiego tj. Teresin, Młodzieszyn oraz Rybno.
To dofinansowanie jakie otrzymaliśmy dzisiaj w kwocie 511 tysięcy 560 złotych to jest na budowę pochylni dla osób z niepełnosprawnościami. Przy szkole podstawowej im. gen. Stanisława Grzmota-Skotnickiego w Młodzieszynie. Bardzo cieszymy się, że otrzymaliśmy to dofinansowanie, ponieważ było to ogólnie do tej pory dużym problemem, żeby te środki dostać, a mamy w tej szkole uczniów, którzy jeżdżą na wózkach inwalidzkich. Teraz dzięki temu dofinansowaniu i zrealizowaniu tej inwestycji dzieci będą mogły sobie normalnie do szkoły wjeżdżać -
- cieszyła się z pozyskanego dofinansowania Monika Pietrzyk wójt Młodzieszyna. W ramach projektu zakłada się budowę pochylni dla osób z niepełnosprawmościami przy szkole podstawowej w Młodzieszynie, przebudowę schodów zewnętrznych, remont wiatrołapu oraz remont utwardzenia terenu przed obiektem szkoły – wymianę płyt chodnikowych na nawierzchnię z kostki brukowej betonowej.
Z kolei Rybno za unijne środki stworzy magazyny energii. Mówi wójt Damian Jaworski -
- Pozyskaliśmy dofinansowanie w kwocie 633 tysięcy złotych na realizację projektu pod nazwą magazyny energii w gminie Rybno. Dzięki temu zostaną zamontowane na budynkach użyteczności publicznej magazyny energii, które będą magazynowały energię, która jest wykorzystywana w 100% z wyprodukowanych paneli fotowoltaicznych.
Największe dofinansowanie z tej transzy trafi Gminy Teresin. Środki unijne pomogą w rozbudowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Paprotni. Inwestycja obejmie dobudowę nowego skrzydła dydaktycznego oraz nadbudowę części istniejącej szkoły, wybudowanej w 2021 roku. Nowa część budynku będzie liczyć trzy kondygnacje nadziemne, co znacząco zwiększy możliwości placówki.
W ramach inwestycji zaplanowano również kompleksowe zagospodarowanie terenu: utwardzenie dojść i dojazdów, budowę placu manewrowego dla straży pożarnej oraz stworzenie nowych ciągów pieszych i stref wypoczynku. Kluczową kwestią jest dostępność dla uczniów z niepełnosprawnościami. Trasy dojścia do budynku szkoły zostaną oznaczone kontrastowymi materiałami, pojawią się również miejsca odpoczynku, a wejście do placówki zostanie wyposażone w system przywoławczy i punkt informacyjny.
Do szkoły trafią sprzęt i pomoce edukacyjne uwzględniające potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, m.in. regulowane stoły i krzesła, łatwo dostępne i oznaczone szafki, tablice interaktywne, materiały wizualne i dotykowe pomagające uczniom z trudnościami w przyswajaniu informacji werbalnych oraz zabawki i materiały terapeutyczne. Wsparcie ze środków UE to blisko 6 mln zł.
Środki unijne trafią także do powiatu żyrardowskiego. Skorzystają szkoły w Puszczy Mariańskiej, Mszczonowie, Żyrardowie oraz w Wiskitkach.