18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Sondaże wskazują, że za żadnym z kandydatów nie stoi ponad 50 proc. wyborców, zatem do urn pójdziemy także 1 czerwca. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze, głosowanie potrwa od 7.00 do 21.00.
Na karcie do głosowania zobaczymy nazwiska aż trzynastu kandydatów. Najmłodszy z nich ma 38, najstarszy 76 lat. Pięcioro kandydatów to parlamentarzyści, troje wykonuje zawód dziennikarza, są też pracownicy akademiccy, urzędnicy państwowi i samorządowi oraz prawnik.
W Sochaczewie głos oddamy w dwudziestu jeden obwodach otwartych, z których dwanaście jest dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, oraz w dwóch zamkniętych utworzonych w Szpitalu Powiatowym oraz Domu Kapłana Seniora przy ul. Staszica.
Bardzo ważna informacja dotyczy mieszkańców obwodu nr 21 w skład którego wchodzą ulice: Krzywoustego, Brochowska, Jedwabnicza, Kilińskiego, Korczaka, Krótka, Krzywa, Księżycowa, Leśna, Podchorążych, Powstańców Warszawy, Siewna, Smolna, Szyszkowa, Wiejska, Wspólna, Wyspiańskiego, Wyszogrodzka od nr 18 do nr 46 parzyste, od nr 49 do końca, Zwierzyniecka i Żniwna. Ich mieszkańcy w tym roku idą na głosowanie nie do ZS im. J. Iwaszkiewicza, ale do Szkoły Podstawowej nr 7. W „Siódemce” swe siedziby będą miały dwie obwodowe komisje, nr 20 i wspomniana nr 21, a do lokali prowadzić będą dwa oddzielne wejścia. Wyborcy z obwodu nr 20 wchodzą na głosowanie głównymi drzwiami prowadzących do szatni i sali gimnastycznej. Wyborcy z obwodu nr 21 wchodzą do swojego lokalu bocznymi drzwiami, od strony stołówki.
Osoby starsze i niepełnosprawne mogą wziąć udział w wyborach nie wychodząc z domu. Ustawodawca zaproponował im głosowanie przez pełnomocnika albo korespondencyjne. W ten sposób mogą głosować wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. Z tych form udziału w głosowaniu mogą też skorzystać osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wydane przez organ rentowy o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów. Korespondencyjnie bądź przez pełnomocnika głos oddadzą też osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić do Komisarza Wyborczego w Płocku II najpóźniej do 5 maja br. (Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Płocku, tel. 24 364-58-96, [email protected]). Z kolei wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa trzeba złożyć do Burmistrza Miasta Sochaczew najpóźniej do 9 maja.
Od kilku lat samorządy muszą zapewnić osobom po 60 roku życia i niepełnosprawnym darmowy dojazd do lokali wyborczych, jeśli w dniu głosowania nie kursuje transport gminny. Ponieważ ZKM wozi pasażerów przez cały rok, ten przepis Sochaczewa nie dotyczy.
Na wybory należy zabrać dowód osobisty. Jeśli w ostatnim czasie przeprowadzaliśmy się, zmienialiśmy adres zameldowania, warto sprawdzić, czy nasze dane są w Centralnym Rejestrze Wyborców. Wniosek o sprawdzenie ich aktualności można złożyć w urzędzie miejskim najpóźniej pięć dni przed wyborami.
Od 3 do 16 maja czeka nas gorący okres, to wtedy komitety wyborcze dostaną w publicznym radiu i TV czas na emisję audycji wyborczych. Po jednym dniu ciszy wyborczej, pójdziemy do urn.
Jako ciekawostkę przypomnijmy, że pięć lat temu, w I turze sochaczewianie oddali na Andrzeja Dudę 7527 głosów (42,27 proc), na Rafała Trzaskowskiego 5972 głosów (33,54 proc) a na Szymona Hołownię 2318 głosów (13,02 proc). W dogrywce, dwa tygodnie później, głosy rozłożyły się następująco: 9.311 Andrzej Duda (50,03 proc.), 9.301 Rafał Trzaskowski (49,97 proc.). Wyjątkowo wysoka była frekwencja i wyniosła prawie 70 proc.
(daw)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz