Bartłomiej Haba uczeń V klasy Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego zgłosił projekt do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Na razie projekt przeszedł pozytywną weryfikację formalną, znajduje się na etapie weryfikacji merytorycznej, jaki będzie jego dalszy los, okaże się w czerwcu.
Konkurencja jest spora, ponieważ do budżetu Mazowsza wpłynęły 492 projekty. Główny cel, który postawił przed sobą autor to poprawa widoczności przejść dla pieszych oraz zwiększenie świadomości kierowców, którzy niejednokrotnie zapominają, że to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu. Zaproponowane rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo pieszych i kierowców.
- Jadąc nocą przez Sochaczew zauważyłem, że przejścia dla pieszych są bardzo słabo oświetlone, pieszy jest niewidoczny, trzeba koniecznie tak je zmodernizować, by były bardziej bezpieczne, a nowoczesne technologie stwarzają takie możliwości. Trzeba z nich korzystać. Ja zaproponowałem czujniki ruchu i energooszczędne oświetlenie LED, czyli tzw. „Inteligentny system podświetlania”.
Autor projektu skoncentrował swoją uwagę na przejściach w okolicy szkół, co wydaje się uzasadnione, jest uczniem i najważniejsze jest dla niego bezpieczeństwo kolegów. W projekcie uwzględnionych zostało 5 przejść: dwa na ulicy 15 Sierpnia przy LO im. F. Chopina oraz przy Szkole Podstawowej Nr 2, jedno na ulicy Olimpijskiej przy torach i jedno na ulicy Piłsudskiego obok Osiemdziesiątki oraz na Targowej przy skrzyżowaniu z Aleją 600-Lecia.
Co kryje się pod określeniem „Inteligentny system oświetlenia”? Chodzi tu o instalację czujników, które reagują na ruch i włączają się, kiedy pieszy znajduje się na przejściu. To rozwiązanie nie tylko poprawia bezpieczeństwo, ale jest również ekologiczne, ponieważ przejście oświetlone jest tylko wtedy, gdy znajduje się na nim pieszy.
- Do zgłoszonego projektu trzeba również dołączyć kosztorys, czyli skalkulować koszty inwestycji. Z wyliczeń autora wynika, że koszt modernizacji 5 przejść dla pieszych wyniesie około 85 tysięcy zł, oczywiście ceny materiałów są znane, pewną niewiadomą może okazać się wykonanie usługi, ale to jeszcze nie ten etap -
- wyjaśnia pomysłodawca.
Bartek ma za sobą zbiórkę podpisów, na razie tę wstępną - wymagane minimum to pięćdziesiąt podpisów. 18 czerwca poznamy decyzję komisji, która ocenia projekt pod względem merytorycznym. Jeśli przejdzie on tę weryfikację, wówczas znajdzie się na liście do głosowania, które rozpocznie się 27 lipca. Bartek jest optymistą i ma nadzieję, że jego pomysł „przejdzie” i wówczas rozpocznie wraz z kolegami pracę w social mediach, czyli promowanie pomysłu i zbieranie kolejnych podpisów. Zresztą, jak zauważa, przy opracowywaniu tego rozwiązania zasięgał ich opinii i ma nadzieję, że wesprą go również na kolejnym etapie. A w grę wchodzą bardzo duże pieniądze, obywatelski budżet Mazowsza to 30 mln złotych.
- Jeśli projekt naszego ucznia znajdzie się na liście do głosowania, będziemy mu pomagać w zbieraniu podpisów. Każde działanie, które służy poprawie bezpieczeństwa uczniów jest dla nas bezcenne - zapewnia dyrektor Julia Jakubowska.
Trzymamy kciuki za powodzenie propozycji ucznia Osiemdziesiątki!
5 0
Świetny pomysł, trzymam kciuki za powodzenie w głosowaniu i realizację zgodnie z założeniami projektu.
Może wyjdzie lepiej niż w przypadku oświetlenia kortów za "500k PLN" 👍👍👍