Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sochaczewie informuje o wystąpieniu ogniska epidemicznego odry w Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie. Na dzień 19 marca 2025 r. odnotowano cztery potwierdzone przypadki zachorowań oraz cztery przypadki prawdopodobne.
Co to jest odra
Odra to bardzo zaraźliwa infekcja wirusowa, przenoszona drogą kropelkową. Jest sześciokrotnie bardziej zakaźna niż grypa. Dwie dawki szczepionki zapewniają niemal 100% ochronę przed zakażeniem. Osoby niezaszczepione są narażone na poważne powikłania, w tym zapalenie płuc i zapalenie mózgu. Sanepid w Sochaczewie niezwłocznie podjął działania przeciwepidemiczne, mające na celu zapobieganie szerzeniu się zakażeń.
Objawy choroby
Odra to wysoce zakaźna choroba. Apelujemy o szczególną czujność na objawy odry takie jak:
- wysoka gorączka,
- kaszel i katar,
- zapalenie spojówek,
- charakterystyczna czerwona, grudkowata wysypka, najpierw na twarzy, a następnie na całym ciele.
Jeżeli pojawią się objawy chorobowe, należy izolować się do domowników, telefonicznie skontaktować się z lekarzem POZ i umówić wizytę na tzw. ostatniego pacjenta, aby uniknąć kontaktu z innymi osobami w przychodni.
Jak chronić się przed zachorowaniem
Szczepienia ochronne są najlepszą ochroną przed odrą. Program Szczepień Ochronnych w Polsce obejmuje dwie dawki szczepionki MMR:
Pierwsza dawka: między 13. a 15. miesiącem życia, druga dawka: w 6. roku życia.
Osoby dorosłe, które nie były szczepione, powinny przyjąć dwie dawki w odstępie czterech tygodni.
Szczególny apel kierujemy do obcokrajowców przebywających w Polsce – każde dziecko do 19 roku życia, które przebywa w naszym kraju powyżej trzech miesięcy ma prawo do bezpłatnych szczepień ochronnych, w tym przeciwko odrze, realizowanych w przychodni POZ.
Każda osoba, która nie posiada udokumentowanego szczepienia ochronnego przeciwko odrze, wywodząca się ze środowiska Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie, mająca kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie winna niezwłocznie zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i bezpłatnie wykonać szczepienie ochronne.
Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Państwowa Inspekcja Sanitarna nawiązała ścisłą współpracę z dyrektorem szkoły oraz lekarzami POZ z terenu powiatu sochaczewskiego. W związku z sytuacją epidemiologiczną, w szkole od 19 marca wprowadzono zdalne nauczanie, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Do rodziców i nauczycieli skierowano list edukacyjny z prośbą o pilną weryfikację stanu uodpornienia, czyli przyjęcia w swoim życiu - dwóch dawek szczepionki MMR – przeciwko odrze, śwince i różyczce. Osoby niezaszczepione wezwano do niezwłocznego przeprowadzenia szczepień ochronnych.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sochaczewie apeluje o zachowanie ostrożności, monitorowanie swojego stanu zdrowia i przestrzeganie zasad higieny. Wspólnymi działaniami możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i chronić zdrowie mieszkańców powiatu sochaczewskiego.
panie boze druga pan09:15, 20.03.2025
znowu nic innego nie bedziemy robic, tylko odkazac sie alkoholem dzien w dzien hahahahha i lasy nam zamkną. druga pandemia w 5 lat, dobrze, że maseczek nie wyrzuciłem.
Mok10:21, 20.03.2025
Pan bog widzi twoja krzywdę...nie bój się...pislam już nie rzadzi..lasów nikt nie zamknie...uspokój się.
Srok10:26, 20.03.2025
Tera rządzi ruski antypis. Lasy to mało. Oni teraz zamkną wszystko, oczywiście to czego nie uda im się sprzedać lub oddać.
Szur10:56, 20.03.2025
Straszcie dalej. Odra była zawsze i jakoś nikt nie *%#)!& zarem jak występowały przypadki zachorowań. Juz widzę jak setki ludzi biegną się szczepić. Na szczęście co raz więcej ludzi zaczyna myśleć
Foliarz11:53, 20.03.2025
Przestańcie straszyć ludzi, choroba jak każda inna. Oczywiście nagonka szczepionkowa musi być...
0 2
Wydze że w Sochaczewie nie brakuje. *%#)!& Proponuję po pierwsze. Nie rozmnazajcie się. A po drugie. Należy wziąć patelnie i z dalej sily walnąć się w tępy łep.