Dzisiaj (22 listopada) odbył się Powiatowy Dzień Pracownika Socjalnego. Uroczystość odbyła się w sochaczewskim Warsztacie Terapii Zajęciowej. Doceniono działania instytucji pomocowych z terenu powiatu sochaczewskiego.
[FOTORELACJA]14949[/FOTORELACJA]
Po obchodach miejskich przyszedł czas na te powiatowe. W sochaczewskim Warsztacie Terapii Zajęciowej świętowano dzisiaj (22 października) Dzień Pracownika Socjalnego. Była to okazja do podziękowań pracownikom powiatowych instytucji pomocowych.
Szanowni Państwo, bardzo się cieszę i dziękuję, że przyjęliście nasze zaproszenie na tą dzisiejszą uroczystość. Cieszę się bardzo, że Dzień Pracownika Socjalnego możemy świętować w taki sposób poprzez spotkanie, poprzez wspólne przeżywanie tych jakże ważnych chwil, w których będziemy Państwu przede wszystkim dziękować za Waszą dotychczasową pracę.
Dzień Pracownika Socjalnego to jest święto wszystkich Państwa, tych, którzy tu dzisiaj jesteście, ale również tych, którzy nie mogli przybyć oraz tych, którzy na co dzień bardzo mocno włączają się właśnie w pracę na rzecz drugiego człowieka. Zawsze mówiąc o pracownikach socjalnych, wiem, że to nie są pracownicy, ale mam na myśli wolontariat. Mam na myśli tych, którzy dzielą się własnym czasem, wolnym czasem z innym człowiekiem po to właśnie, żeby mu pomagać. I to jest bardzo piękne, bo taka pomoc jest oczywiście również bardzo ważna i potrzebna. Pracownik socjalny to jest dla mnie słowo pracownik. Owszem, ma umowę o pracę i tak dalej, ale to nie jest praca, to jest służba. To jest służba, która wymaga odpowiednich predyspozycji i odpowiedniego postawienia na pierwszym planie drugiego człowieka.
To jest coś takiego, na co mogą sobie pozwolić tylko ludzie nieliczni. Ludzie, którzy charakteryzują się niesamowitą empatią i chęcią pomagania innym. I cieszę się, że na terenie powiatu sochaczewskiego w naszych placówkach, tak ogólnie mówiąc, pomocowych właśnie są tacy ludzie.
Jestem dumna z placówek powiatowych, z DPS-u, z Domu Dziecka, z PCPR-u, z WTZ-u . Życzę Państwu przede wszystkim, żebyście byli coraz bardziej z dnia na dzień zadowoleni z tego co robicie. Żeby każdy gest, który wykonujecie w stosunku do osób podopiecznych dawał tym osobom oczywiście, dawał im nadzieję, dawał im zaspokojenie swoich potrzeb. Ale Wam, żeby dawał coraz większą satysfakcję. Bo jeśli ktoś nie czuje tego, że ta praca, to poświęcenie, ta służba polega na tym, że największym podziękowaniem jest uśmiech drugiego człowieka, słowo dziękuję, to myślę, że nie będzie czuł właściwie na czym to polega -
- mówiła Jolanta Gonta Starosta Sochaczewska. Olbrzymią wartość pracy pracownika socjalnego podkreślał obecny na spotkaniu Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Michał Orliński -
Państwa ciężka, codzienna praca z Waszymi podopiecznymi, w którą się Państwo bardzo mocno angażujecie, oddajecie serce swoim podopiecznym po to, aby pomóc im w pokonaniu ich wszystkich niedoskonałości i w ich problemach dnia życia codziennego.
To Państwo poprzez swoją ciężką pracę dajecie swoim podopiecznym przepustkę, paszport do dalszego, swobodnego funkcjonowania w społeczeństwie. Każdy z nas pracuje niby tutaj na umowę o pracę, ale ja mówię, że to jest praca z powołania, praca z pasji. Jeśli tą pracę wykonuje się z sercem i oddaje się serce drugiemu człowiekowi, swojemu podopiecznemu, to on z tą samą albo zdwojoną siłą odda podziękowaniem.
Życzę Państwu w imieniu swojego, a także w imieniu Pana Ministra Macieja Malewskiego, żeby Państwu tej siły, pasji, zaangażowania do pracy, do pomocy drugiemu człowiekowi nie zabrakło. Dziękuję jeszcze raz Państwu bardzo za zaproszenie i przekazuję jeszcze raz najserdeczniejsze podziękowania i pozdrowienia w imieniu swojego, także w imieniu Pana Ministra Macieja Małeckiego.
Na spotkaniu podkreślano, że organem, który z ramienia Starostwa Powiatowego pomaga i współpracuje z placówkami pomocowymi jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. O bardzo dobrej współpracy mówiła Katarzyna Kajak Dyrektor PCPR-u:
Nasza praca jest ciężka, jest piękna, jest satysfakcjonująca, ale jest ciężka i wyczerpująca. Dotykamy mnóstwo ludzkich problemów, wszelakich, dotyczących zdrowia, dotyczących edukacji, dotyczących wychowania. Jednocześnie współpracujemy z instytucjami, co też nie jest łatwo .Ta praca nas wyczerpuje i przynosi nam oprócz tego, że mnóstwo satysfakcji, ale jednak mnóstwo stresu.
Cieszymy się bardzo, że w tym dniu możemy być wszyscy razem i świętować i myśleć o tym, co jeszcze możemy zrobić pięknego. Któraś z zaprzyjaźnionych placówek mi przysłała życzenia, że to, co robimy dla drugiego człowieka, to jest tym, co w naszej pracy jest najważniejsze i najpiękniejsze.
Dlatego na ręce dyrektorów i pracowników chciałam złożyć najserdeczniejsze życzenia, właśnie wsparcia, zrozumienia ze strony środowiska i najbliższych, tej empatii, ale i dumy z tego, że jesteśmy właśnie pracownikami socjalnymi, pracujemy w pomocy społecznej, co nie jest w obecnych czasach łatwe.
Ja, drodzy Państwo, jak zaczynałam tę pracę, nie wiedziałam, że to jest obszar tak szeroki, tak problematyczny, tak zróżnicowany, ale są takie momenty, że naprawdę łzy się w oczach wokół kręcą i to jest istota naszej pracy. Dlatego jeszcze raz życzę Państwu zdrowia, wszelkiej pomyślności i szczególnie też dla pracowników PCPR-u za to, że po prostu jesteście. Jesteście wyjątkowi.
Podczas uroczystości nagrodzono pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej, Domów Dziecka Atria i Antares, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie. Zwieńczeniem wydarzenia był występ artystyczny podopiecznych Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych Atria i Antares.
Wyborca 17:51, 22.11.2024
Ale towarzystwo. Chyba żaden powiat nie ma takich "ślicznotek" kolejne jajca i cyrk I LANS. Chyba Dzieciom nie pokażę bo dzieciaki by się przestraszyły i by nie mogły spać. 17:51, 22.11.2024
Mok18:32, 22.11.2024
Każda praca ma swój ciężar...trzeba szybko i często podejmować decyzje...jak na przykład..w SORTOWNI KARTOFLI....bo co kartofel to decyzja..trudna decyzja ale trzeba ja szybko podjąć bo tych kartofli jest tysiące...i nie wolno długo czekać na jej podjęcie...dlatego często zwiększa się ilość zatrudnionych żeby zmniejszyć ilość podejmowanych decyzji na jednego zatrudnionego i praca jest zespołowa... 18:32, 22.11.2024
Jola20:15, 22.11.2024
Cały czas te same gęby, już patrzeć się nie da. Wyślijcie z raz kogoś innego. 20:15, 22.11.2024
Do jola21:26, 22.11.2024
0 0
Na niektórych zdjęciach widac ze to jest ZLOT STARUSZKÓW Z MIASTA PRUSZKÓW..siedzi taki jeden z drugim emeryt pryt..bierze emeryture i blokuje miejsce pracy dla młodego ..myślącego człowieka...jaki jest z tego pożytek...😡 21:26, 22.11.2024