Z wielkim smutkiem informujemy, że 28 stycznia 2024 r. w wieku 89 lat, odszedł Bogdan Pokropiński: maszynista i legenda polskiej literatury kolejowej. Spod jego pióra wyszło ponad 20 książek poświęconych historii taboru i linii kolejowych w Polsce. Pan Bogdan był wieloletnim pracownikiem Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Pogrzeb odbędzie się 9 lutego o godzinie 13.20 w kościele pw. św. Wincentego a Paulo w Warszawie. Ciało zostanie złożone na cmentarzu Bródnowskim.
Smutną informację przekazało dziś Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Wczoraj do placówki dotarła wiadomość o śmierci Pana Bogdana Pokropińskiego - legendy polskiej literatury kolejowej oraz wieloletniego pracownika Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
- Pan Bogdan urodził się na warszawskim Targówku dnia 26.05.1934 r. Znawca i pasjonat dróg żelaznych, pionier badań nad kolejnictwem wąskotorowym i normalnotorowym w Polsce. Były pracownik Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie i jeden z głównych inicjatorów utworzenia tejże placówki, w której zgromadzono największą liczbę jednostek taboru wąskotorowego w Polsce i jedną z największych w Europie. Był inicjatorem przejęcia przez Muzeum Kolejnictwa przygotowywanej na początku 1984 r. do likwidacji Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Bogdana Pokropińskiego, Dyrektora Muzeum Kolejnictwa Jana Kamińskiego, a także ostatniego kierownika kolei sochaczewskiej Czesława Gwarę uznać należy za kluczowe osoby, które przyczyniły się do powstania Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Dorobek Bogdana Pokropińskiego obejmuje ponad 20 książek i wiele artykułów poświęconych kolejnictwu, w tym m.in. o dziejach kolejnictwa na Mazowszu, tj. „Kolejka marecka” (1985), Powiatowa Kolej Sochaczewska (1992), Kolejki wąskotorowe Mazowsza (1995/2019), Kolej wilanowska (2001), Kolej grójecka (2002), Sochaczewska kolej wąskotorowa (2012). Podczas jubileuszu stulecia sochaczewskiej kolei wąskotorowej 01.10.2022 r. odznaczony został przez Marszałka Adama Struzika za zasługi dla województwa mazowieckiego Medalem Pamiątkowym „Pro Mazovia”. Panie Bogdanie – dziękujemy! –
- relacjonuje Łukasz Popowski z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
Pogrzeb odbędzie się 9 lutego o godzinie 13.20 w kościele pw. św. Wincentego a Paulo w Warszawie. Ciało zostanie złożone na cmentarzu Bródnowskim.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz