We wtorek 30 stycznia odbyło się posiedzenie Rady Miasta Sochaczew. Głównym punktem, nad którym pochyli się radni, było ustalenie nowych składów wszystkich komisji rady: Komisji Rewizyjnej, Komisji Skarg, wniosków i petycji oraz pozostałych komisji stałych. Uchwała została przyjęta przy 11 głosach za i 10 wstrzymujących.
[FOTORELACJA]13454[/FOTORELACJA]
We wtorek 30 stycznia odbyła XLVII sesja Rady Miejskiej. W jej programie znalazł się tylko jeden punkt roboczy, tj. ustalenie nowych składów wszystkich komisji rady: Komisji Rewizyjnej, Komisji Skarg, wniosków i petycji oraz pozostałych komisji stałych. Po przedstawieniu nowych składów osobowych komisji głos zabrał radny Sylwester Kaczmarek, przewodniczący klubu radnych PiS, którzy odczytał pismo, które zostało przekazane do przewodniczącego rady 19 stycznia i odnosiło się do kwestii zmian, które mają nastąpić w komisjach.
- „Panie przewodniczący, ze zdumieniem zapoznałem się z pana pismem z dnia 18.01.2024 r. dotyczącym planu weryfikacji składów osobowych komisji Rady Miejskiej w Sochaczewie. Przede wszystkim na mocy statutów miasta Sochaczew rada w drodze odrębnej uchwały powołała ze swojego grona stałe komisje. Ustalony został przedmiot ich działania, a także skład osobowy. W związku z powyższym nie znajduję uzasadnień dla weryfikacji dotychczasowych składów komisji. Biorąc jednocześnie pod uwagę fakt, 7 kwietnia br., czyli już za kilka tygodni odbędą się wybory samorządowe, które spowodują w sposób naturalny, że składy osobowe komisji stałych będą na nowo powołane.
Z przykrością muszę przyznać, że obecne działania nowej większości w Radzie Miejskiej, od kilku tygodni skupiają się wyłącznie na sprawach personalnych. Pozostawiając sprawy merytoryczne, dotyczące m.in. sprawy budżetu miasta czy planowanych inwestycji bez większego zainteresowania z państwa strony, należy dodatkowo zwrócić uwagę na fakt, iż mieszkańcy w wyborach 2018 r. wypowiedzieli się jednoznacznie, powierzając sprawy miasta koalicji PiS oraz Sochaczewskiego Forum Samorządowego, która przez 5 lat systematycznie i konsekwentnie realizowała plan rozwoju miasta. Najlepszym podsumowaniem tych działań, jak również prac komisji, są największe w historii zrealizowane, planowane i trwające inwestycje. Podnoszą one poziom życia naszych mieszkańców i rozwijają Sochaczew.
W tym miejscu podkreślam brak państwa zaangażowania i sprzeciwianie się przyjmowania dotacji i innych środków zewnętrznych do budżetu. Głosowanie przeciw lub wstrzymywanie się w decyzjach dotyczących wielomilionowych dofinansowań rządowych dla Sochaczewa. Do niechlubnej historii sochaczewskiego samorządu przejdzie fakt opuszczenia przez państwa obrad Rady Miejskiej w marcu 2023 r., kiedy zabezpieczyliśmy środki na m.in. przebudowę 33 ulic na terenie miasta oraz dla skyte parku dla dzieci i młodzieży i strefy aktywności nad Bzurą. 80 procent tych środków stanowiła bezzwrotna dotacja, której państwo nie przyjęliście, jedynie przez nadrzędność własnych antypatii do ówczesnego rządu.
Mimo ostentacyjnego państwa wyjścia z sali obrad te pieniądze trafiły na konto Sochaczewa, inwestycje służą i będą służyć mieszkańcom. Panie przewodniczący, wielokrotnie zarówno pan, jak i pana koalicjanci byliście przeciwni przedsięwzięciom na rzecz mieszkańców. Wstrzymując się od głosu, czy niejednokrotnie głosując przeciw. Mając zatem na uwadze kalendarz wyborczy, dotychczasowe wzorowe działanie komisji stałych Rady Miejskiej, jak również dbałość o rozwój Sochaczewa Klub Radnych PiS nie zamierza brać udziału w zmianach składów osobowych komisji stałych Rady Miejskiej. Już wkrótce to mieszkańcy zweryfikują nas wszystkich w nadchodzących wyborach.
Kierując się rozsądkiem, proszę rozważyć, żeby to nie kilkutygodniowe doraźne koalicje a właśnie mieszkańcy Sochaczewa docenili pracę nas wszystkich przy urnach wyborczych. Myśmy się zgodzili na pracę w proponowanych przez państwa komisjach wyborczych. Nie zamierzamy zostawiać spraw miasta obecnej koalicji większościowej, dlatego przyjęliśmy te miejsca, natomiast klub radnych PiS nie poprze tej uchwały i wstrzymamy się od głosu -
- podsumował radny Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Klubu PiS.
W związku z powyższym przewodniczący Rady Miasta Adam Kloch również odczytał przygotowaną odpowiedź na pismo wystosowane przez Sylwestra Kaczmarka.
- Ze zdumieniem czytam pismo skierowane do przewodniczącego Rady Miejskiej w Sochaczewie. Jego treść wskazuje na całkowite niezrozumienie mechanizmu, jakimi się rządzi samorząd lokalny, szczegóły zapisane są w statucie miasta Sochaczewa. Rozdział XI – Komisje Rady § 76 1.55 Rada w drodze odrębnej uchwały powołuje ze swojego grona stałe i doraźne komisje do określonych zadań, ustala przedmiot ich działania oraz wybiera skład osobowy.” Nie rozumie pan, co oznacza powołanie komisji stałych? Stała jest komisja, a nie jej skład osobowy. Zachęcam do lektury statutu, ale ze zrozumieniem.
Przyszłe wybory samorządowe nie mają wpływu na działania obecnej Rady Miejskiej. W statucie miasta nie ma żadnych ograniczeń czasowych związanych z nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Rozumiem, że jak działacz polityczny PiS próbuje pan podważyć wybór suwerena w minionych wyborach. A pańskie oczekiwania wobec działań przewodniczącego Rady Miasta nie są ani zgodne z prawem lokalnym, ani nie mieszczą się w jego granicach. Są natomiast działaniem czysto politycznym, propagandowym. Efektem działań pańskich i burmistrza miasta jest ukrywanie przed mieszkańcami Sochaczewa bez mała 90 mln zadłużenia miasta, które przyjdzie spłacać przyszłym pokoleniom. Doskonale pan wie i powtarza kłamstwa, jakoby dawni radni opozycyjni głosowali przeciw rozwojowi miasta. Działali oni na rzecz ograniczenia bezprecedensowego zadłużenia i sprawdzania samorządu lokalnego do roli lokaja byłej partii rządzącej. Opuszczenie sali obrad w ramach protestu, w marcu 2023 r. było niemym sprzeciwem wobec wpisania postaci św. Jana Pawła II w wielce szkodliwy sojusz tronu do ołtarza oraz zawłaszczane pamięci wielkiego Polaka, przez jedną partię polityczną PiS. Nie było i nie ma na to zgody.
Co do uczestnictwa Klubu PiS w głosowaniach w czasie sesji Rady Miasta mają państwo w tej kwestii pełną swobodę, której nikt z obecnej większości nie ma zamiaru kwestionować. Problemem pozostaje wiarygodność wobec tak chętnie przywoływanej przez państwa wyborców. Co sobie pomyślą, po tak gwałtownej resygnacji przedstawiania ich punktu widzenia w czasie obrad Rady Miasta. Czy ich punkt widzenia był przedstawiany tylko w czasie, gdy pan był przewodniczącym rady, czy teraz gdy utracił pan zaszczytną funkcję? Szanowny panie przewodniczący do najbliższych wyborów okazujmy sobie nawzajem szacunek, bo tego oraz właściwego zarządzania miastem oczekują od nas ci, którzy oddali i oddadzą na nas swoje głosy. Sochaczewianie są świadomi swoich wyborów. Posiadają właściwą wiedzę do oceny minionych działań -
- mówił przewodniczący Rady Miejskiej Adam Kloch.
Następnie zostało przeprowadzone głosowanie. Uchwała została przyjęta przy 11 głosach za i 10 wstrzymujących.
- Uchwała została przyjęta w związku z tym, że trzeba było uzupełnić niektóre komisje. W związku z tym, że niektórzy z przewodniczących lub wiceprzewodniczących zasiadali w tej chwili w prezydium, a więc automatycznie nie mogli zasiadać w komisji np. Rewizyjnej, czy Skarg i Wniosków, wobec tego musieliśmy pozmieniać składy komisji. Uzupełniliśmy, to wszystko, tak jak powinno być, dlatego musieliśmy zrobić taką sesję, na której przyjęliśmy składy komisji -- podsumował przewodniczący Adam Kloch.
Przedstawiały pełny skład nowych komisji.
KOMISJA STATUTOWO-REGULAMINOWA
Sylwester Zdzieszyński – przewodniczący
Adam Kloch – wiceprzewodniczący
członkowie: Jacek Krzemiński, Jolanta Kulpa-Szczepaniak, Renata Sokołowska, Piotr Pętlak, Sylwester Kaczmarek,
KOMISJA REWIZYJNA
Janusz Bąbała – przewodniczący
Robert Błaszczyk – wiceprzewodniczący
członkowie: Zofia Denisiewicz, Alicja Korkosz, Krystyna Dybiec, Selena Majcher, Kamila Gołaszewska-Kotlarz.
KOMISJA SKARG, WNIOSKÓW I PETYCJI
Marcin Cichocki – przewodniczący
Marek Gołkowski – wiceprzewodniczący
członkowie: Janusz Bąbała, Krystyna Dybiec, Sławomir Dorywalski
KOMISJA GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO
Alicja Korkosz – przewodniczącym
Sylwester Zdzieszyński – wiceprzewodniczący
członkowie: Robert Błaszczyk, Magdalena Zborowska, Piotr Pętlak
KOMISJA OŚWIATY I WYCHOWANIA
Marek Gołkowski – przewodniczący
Andrzej Kuśmirek – wiceprzewodniczący
członkowie: Zofia Denisiewicz, Jolanta Kulpa-Szczepaniak, Renata Sokołowska, Arkadiusz Karaś, Sławomir Dorywalski
KULTURY, SPORTU, TURYSTYKI, ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH I PROMOCJI MIASTA
Robert Błaszczyk – przewodniczący
Andrzej Kuśmirek – wiceprzewodniczący
członkowie: Janusz Bąbała, Sylwester Zdzieszyński, Magdalena Zborowska, Arkadiusz Karaś, Sławomir Dorywalski
KOMISJA RODZINY, ZDROWIA I SPRAW SPOŁECZNYCH
Zofia Denisiewicz – przewodnicząca
Jacek Krzemiński – wiceprzewodniczący
członkowie: Marcin Cichocki, Robert Błaszczyk, Kamila Gołaszewska-Kotlarz, Edward Stasiak, Piotr Pętlak
KOMISJA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I INWESTYCJI
Andrzej Kuśmirek – przewodniczący
Alicja Korkosz – wiceprzewodniczący
członkowie: Jacek Krzemiński, Selena Majcher, Edward Stasiak, Arkadiusz Karaś
KOMISJA BUDŻETU I FINANSÓW
Jolanta Kulpa-Szczepaniak - przewodnicząca
Marcin Cichocki – wiceprzewodniczący
członkowie: Adam Kloch, Selena Majcer, Magdalena Zborowska
5 3
LEPIEJ POZNO NIZ WCALE...POWIEDZIAL GORAL SPOZNIAJAC SIE NA POCIAG...ale cie szyc sie nalezy ze dochodzi do zmian...one zwiastuja ozywienie w samorzadzie miasta...oczyszczenie atmosfery wokol dzialania ...rady miasta... analize kwestii zadluzenia ...wszystkiego co rada miasta upartyjniona..nie samorzadowa...dokonala..trzeba o rozliczyc
3 0
Pan byly przewodniczący kompromituje się niewiedzą dotyczącą komisji Rady miasta
0 0
Najlepiej niech zajmą się gospodarką śmieciową w mieście ,niech zajmie się tym jak inne miasta mają swoje sprzęty i pieniądze zarabia miasto ,to samo pszokiem powinien zajmować się ZGK ,a nie pracownicy ZWIK,pomimo tego że zrobili to na oczyszczalni ścieków i prcowników ZWIK wynagradza płatnością stu procentowymi godzinami ,jak w innych zakładach podległych miastu ZGK odbierane są godziny za prace,czy Zwik ma inne prawa i Pani PREZES inne płace,najwyższy czas nowa władzo się temu przyjrzeć i policzyć koszty ludzi i sprzętu za soboty za prace na pszoku.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz