Zamknij

Budka dróżnika już nie straszy, pytamy o plany

11:09, 29.11.2023 JL Aktualizacja: 12:12, 29.11.2023
Skomentuj Monika Figut Monika Figut

Budka dróżnika, będąca pamiątką po czasach, gdy sochaczewska wąskotorówka stanowiła środek transportu dla mieszkańców dojeżdżających m.in. do Chemitexu czy cegielni w Plecewicach, już nie straszy. Dodatkowo renowacji poddano rogatki, które dziś pełnią już tylko funkcję dekoracyjną. Łukasza Popowskiego z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie pytamy o to, czy są plany zagospodarowania wnętrza obiektu.

[FOTORELACJA]13192[/FOTORELACJA]

W ostatnim czasie odnowiono budkę dróżnika, zlokalizowaną przy ulicy Warszawskiej. Obiekt jest zabytkowy, ale miał swojego poprzednika.

- Przedtem w tym miejscu stał obiekt najprawdopodobniej ceglany, czego dowodzą stare fotografie, z wejściem od strony ulicy Warszawskiej. Na początku lat 70., kiedy modernizowano sterowanie ruchem na kolei sochaczewskiej, zastąpiono go obecnym budynkiem, należącym do zespołu obiektów, znajdujących się w okolicy przejazdu w ulicy Warszawskiej. Oprócz budki dróżnika w jego skład wchodzą też rogatki i budynek przystanku osobowego Sochaczew - Miasto. To wszystko obiekty zabytkowe. Najstarszy jest przystanek, który pochodzi z 1937 roku –

- mówi Łukasz Popowski.

Sama budka dróżnika doczekała się m.in. wymiany okien, drzwi i odnowienia elewacji. To widać gołym okiem. Zapytaliśmy też o to, czy zmieniło się wnętrze obiektu i czy są w związku z tym jakieś plany na jego zagospodarowanie.

- Na razie wnętrze jest nieruszone. Budka, poddana renowacji siłami Muzeum Kolei Wąskotorowej, jest miejscem ekspozycji reklamy muzeum. Obiekt jest też ozdobą przejazdu kolejowo-drogowego i nie straszy swoim wyglądem, jak wcześniej. Jeśli chodzi o budynek przystanku osobowego Sochaczew - Miasto, to własność ratusza, który ma swoje plany i chce je realizować we współpracy z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Zobaczymy, co się będzie działo w przyszłości –

- mówi Popowski.

(JL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

gośćgość

3 0

Dobra inicjatywa. Popieram. Oby takich więcej👍🙂. 11:20, 29.11.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ciekawyciekawy

2 0

To kto wstążkę przetnie ? To jest okazja !!! 12:08, 29.11.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%