Zamknij

3. Rajd Pieszy Szlakiem Sochaczewskich Fortyfikacji za nami

08:29, 05.09.2023 Aktualizacja: 12:25, 05.09.2023
Skomentuj Artur Gałecki, Krystian Popowski Artur Gałecki, Krystian Popowski

Ulicami i bezdrożami naszego miasta i okolic przeszedł, a częściowo także przejechał, 3. Rajd Pieszy Szlakiem Sochaczewskich Fortyfikacji organizowany przez działający w ramach Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje przy współpracy z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą i wsparciu Urzędu Miasta Sochaczew.

[FOTORELACJA]12802[/FOTORELACJA]

Pogoda nie zawiodła, a uczestnikom dopisywały humory. Rajd rozpoczął się pod muzeum, skąd przemieścił się do parku Garbolewskiego. Następnie uczestnicy, udostępnionym przez ZKM Sochaczew autobusem przejechali na ul. Partyzantów i rozpoczęli część pieszą. Trasa przebiegała podobnie jak w zeszłym roku z prezentacją m.in. fortyfikacji przy ul. Długiej, Partyzantów, Polnej, Zielonej Dolinie. Po trasie rajdu uczestnicy mieli możliwość zobaczyć lokalizację części schronów także z okien autokaru. Rajd zakończył się na drugim brzegu Bzury w obiektach przy ul. Kątowej i Lubiejewskiej. Przy każdym przystanku Artur Gałecki – koordynator projektu oraz Radosław Jarosiński – przewodnik MZSiPBnB dzielili się z uczestnikami nie tylko wiedzą historyczną, ale też licznymi ciekawostkami na temat wojennych losów Sochaczewa.

Spotkanie zakończyło się pieczeniem kiełbasek oraz rozmowami przy ognisku.

- Tegoroczny rajd, pod wieloma względami był ciekawszy niż poprzednie.  Udostępniona w maju br. ścieżka edukacyjna na prawobrzeżnej części miasta idealnie wpisała się w tego rodzaju przedsięwzięcia. Ustawione na niej tablice informacyjne znacznie ułatwiają prowadzenie rajdu poprzez łatwiejsze zobrazowanie tła historycznego. Umieszczone na nich infografiki ukazują coś czego turysta na pierwszym etapie rajdu nie może jeszcze zobaczyć, a mianowicie wnętrza schronów –

- powiedział Artur Gałecki.

Miłą niespodzianką tegorocznego wydarzenia była największa dotychczas frekwencja uczestników. Cieszymy się, że sochaczewskie fortyfikacje i ich historia stają się rozpoznawalne także poza granicami naszego regionu. W tegorocznej edycji, oprócz mieszkańców naszego powiatu uczestniczyli także turyści i pasjonaci m.in. z Warszawy, Grodziska Mazowieckiego a nawet z Grójca.

Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Sochaczew

(Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%