Pamiętają i chcą tę pamięć podkreślić. Z inicjatywy Otwartego Sochaczewa 19 kwietnia, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, w parku przy ul. Traugutta, gdzie przed laty stały domy mieszkających w Sochaczewie żydów, odbyło się spotkanie, w trakcie którego rozmawiano o tej pamięci właśnie.
[FOTORELACJA]12440[/FOTORELACJA]
Ludność żydowska, ich religia, kultura, obyczaje, praca, kreatywność od XV wrastała w historię naszego miasta. Były lata, gdy mieszkańcy wyznania mojżeszowego stanowili 80 % całej sochaczewskiej społeczności. Taką naturę naszego miasta przerwali brutalnie hitlerowcy. W 1941 w ramach masowej zagłady narodu połączonego tą religią, sochaczewskich żydów zamknięto w lokalnym getcie, a następnie przewieziono do gett w innych miastach, między innymi w Warszawie, gdzie masowo ginęli, a jeśli udało im się przetrwać, trafiali do obozów koncentracyjnych – obozów śmierci. Ostateczne „nie” obecności (przynajmniej oficjalnej) żydów w naszym mieście powiedziano już po wojnie i, niestety, miało w tym udział wielu Polaków przesiąkniętych antysemityzmem.
Wydaje się, że od kilkunastu lat narasta potrzeba przywrócenia i godnego wyeksponowania pamięci o historycznej obecności żydów tak w Polsce, jak w Sochaczewie. Lokalne stowarzyszenia, przede wszystkim Stowarzyszenie „Nad Bzurą”, dużym wysiłkiem wydało „Księgę pamięci Sochaczewa”, poświęconą właśnie temu tematowi, czy tłumaczenie „Szmuglerów” autorstwa mieszkającego w Sochaczewie żyda Ojzera Warszawskiego. Nie możemy też nie wspomnieć o wznowionej publikacji "Żydów sochaczewskich" Pawła Fijałkowskiego.
W ten nurt przywracania pamięci wpisuje się też inicjatywa stowarzyszenia Otwarty Sochaczew, które chciałoby, by w parku przy Traugutta, terenie zamieszkałym przed wojną przez społeczność wyznania mojżeszowego (w pobliżu stała też synagoga), w posadzce, wśród płyt chodnikowych, zamontowano tablicę z napisem „Miejsce pamięci społeczności żydowskiej, żyjącej tu i współtworzącej miasto Sochaczew od XV wieku, wygnanej ze swoich domów przez hitlerowców z 1941 roku i skazanej na zagładę”.
O tym właśnie projekcie rozmawiano podczas spotkania, jakie Otwarty Sochaczew zorganizował w parku przy Traugutta w środę 19 kwietnia. Data nieprzypadkowa, gdyż tego dnia obchodziliśmy 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. To z tego powodu rozdawano uczestnikom symbolizujące wydarzenie żółte żonkile. Jak informowali członkowie Otwartego Sochaczewa, swój pomysł montażu pamiątkowej tablicy zgłosili do Urzędu Miasta w Sochaczewie, spotkali się jednak z odmową z uwagi na fakt, że ratusz ma własne, inne plany.
Faktycznie, wiemy o istnieniu takich planów, które obejmują stworzenia całej ścieżki edukacyjnej, uwypuklającej różne miejsca pamięci w mieście. Ale o tym w osobnym artykule.
Ulik13:07, 20.04.2023
A o cmentarzu żydowskim całkiem zapomniano!
maniek30313:36, 20.04.2023
Nie hitlerowców tylko Niemców.
GURU14:55, 20.04.2023
,, potrzeba przywrócenia i godnego wyeksponowania pamięci o historycznej obecności żydów tak w Polsce, jak w Sochaczewie-wszystko ok tylko zobaczcie co starzy żydzi przekazują swojemu młodemu pokoleniu o Polakach -stawiają ich w jednym szeregu z hitlerowskimi Niemcami -najpierw to wyprostujmy inaczej nie ma co przywracać.Pamiętacie ,wasze ulice- nasze kamienice?
Kasia18:16, 20.04.2023
Przypomnę tylko, że hasło z ostatniego zdania jest sloganem ukutym przez komunistów i jak widać sporo tej komunistycznej propagandy krąży w naszym społeczeństwie.
GURU11:22, 21.04.2023
Kasienko to widac nie znasz historii, wróć do książek albo zerknij do netu Mój dziadek opowiadał mi a to działo sie jeszcze przed wojną.
war18:54, 20.04.2023
Mój dziadek, który pamiętał dobrze czasy sprzed II wojny w Sochaczewie, zawsze powtarzał, że Żydzi mówili już tak przed wojną o tych kamienicach. Ale jak przyszli niemcy to w Polakach szukali przyjaciół bo byli w potrzebie. A wtedy ich odbiór przez polskie rodziny był różny. Taka historia i tyle.
Adamek 19:05, 20.04.2023
Twój dziadek za dużo słuchał wystąpień Gomułki.
kol21:50, 20.04.2023
@Adamek, gomułka to był po wojnie, a przed II wojną rzeczywiście tak gadali i często śmieli się z Polaków. Tak było, babcia też mi o tym opowiadała a komunistów nie cierpiała. Było minęło, ale uważam że pamięć jako taka należy im się.
Kasiakatarzyna 22:10, 20.04.2023
Ulik,słusznie napisałeś o cmentarzu żydowskim że się zapomina, chaszcze latem zasłaniają nagrobki a plany w Sochaczewie o nowych miejscach upamiętniających Żydów
Marta04:10, 21.04.2023
Tablica to nie miejsce. A że śmieci są na cmentarzu, to wina śmiecących, nie Otwartego Sochaczewa I Żydów, którzy mieszkali w Sochaczewie. Zebrać śmieci nie problem, ale kto je odbierze?
Werek19:32, 21.04.2023
Czy zebrac smieci to nie problem zapytaj ortodoksyjnego zyda. Byly wyklady na ten temat
Na chwilę22:44, 20.04.2023
Pełna nazwa na przyszłej tablicy powinna brzmieć:
-Miejsce pamięci społeczności polskich Żydów, żyjącej i współtworzącej miasto Sochaczew od XV wieku, wygnanej ze swoich domów i zgładzonej przez Niemców w 1941 roku-
Wasza poprawność polityczna i mówienie prawdy szeptem po kątach mnie mierzi
yes23:49, 20.04.2023
brawo
przypomnienie22:20, 26.04.2023
Osiedlono ich w Polsce w sytuacji, kiedy nie bez powodu zostali wyrzuceni z Hiszpanii, Portugalii i Francji.
GURU11:26, 21.04.2023
PRAWIDŁOWO bo jak widać to nas sie obwinia o to ,wreszcie historię zmienia i bedzie że to Polacy zaatakowali niemców i ruskich i obozy to Polacy prowadzili , NIE DAJMY ZMIENIĆ HISTORII.POLSKA DLA POLAKÓW.
kitu14:24, 21.04.2023
a ta cała impreza to jakoś dla szczególnie zasłużonych czy tylko dlatego że byli, to trzeba im pomniki stawiać?
d10:30, 23.04.2023
ŻD.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
2 2
Hitlerowcy rozpętali II wojne światowa...doszedł Hitler do władzy w 1933 roku jako prezes partii NSDAP...na populistycznych hasłach..stworzył ogromna armie..silna..i tyranizowal tych Niemców którzy stawali na drodze tej partii..tyranizowal.zamykajac niewygodnych i przeciwnych jego polityce...poczytaj trochę więcej na ten temat i nie rzucaj kamieniami we wszystkich Niemców..na sile wcielanych do armii..der dritte Reich.
2 0
Nie we wszystkich niemców, ale fakt że HITLEROWCY to NIEMCY to powinno być oczywiste. Nie trzeba ich bronić. To nawet dzieci wiedzą.