Zamknij

Udany 2. Rajd Pieszy Tropem Historii Wojen Światowych w Iłowie

11:41, 13.02.2023 Aktualizacja: 17:18, 13.02.2023
Skomentuj foto UG Iłów foto UG Iłów

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się kolejna edycja pieszego Rajdu Tropem Historii Wojen Światowych. W niedzielę 12 lutego na trasę wyruszyło 150, dobrze przygotowanych uczestników w wieku od 6 do 76 lat.

[FOTORELACJA]12266[/FOTORELACJA]

Od 2014 r. rajd poświęcony był historii I wojny światowej, jednak od 2 lat jego formuła uległa rozszerzeniu i dziś jego program nawiązuje do historii obydwu wielkich, światowych konfliktów. Początkowo impreza o charakterze lokalnym nabrała dziś ogólnopolskiego charakteru i służy promocji ziemi sochaczewskiej. Na tegoroczny rajd przybyli turyści m.in. z Sochaczewa, Iłowa, Łowicza, Łodzi, Płocka, Poznania, Augustowa.

Rajd organizował Jakub Wojewoda i Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty, przy wsparciu Urzędu Gminy w Iłowie , Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej i Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie, pod patronatem Wójta Gminy Iłów Jana Kraśniewskiego.

Przewodnikami terenowymi byli historyk Jakub Wojewoda oraz archeolog Mariusz Samborski autorzy licznych projektów badawczych, wystaw, książek i artykułów poświęconych historii ziemi sochaczewskiej.

Ekipę techniczną zapewnili członkowie SMGH im. II/18 pp- Łukasz Nonas, Alan Pszonczenko, Jarosław Kwiatkowski, Michał Romańczuk, Szymon Grzelak, Tomasz Stopiński, Kamil Zieliński, Artur Chrustowski.

Profesjonalnie przygotowaną trasę i bezpieczny przemarsz wspierali również ratownicy medyczni i policjanci z KPP w Sochaczewie.

Trasa licząca 15 kilometrów wiodła przez ciekawe tereny przyrodniczo – historyczne w gminie Iłów i Młodzieszyn. Uczestnicy w ciągu 4,5 godziny wędrówki odwiedzili liczne obiekty położone na mazowieckich szlakach turystycznych – Trakcie Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939 r., oraz Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Odwiedzono Miejsca Pamięci Narodowej, cmentarze i kwatery wojenne, stanowiska archeologiczne , pozostałości okopów frontu pozycyjnego w Stefanowie, Rokicinie, Rumunkach, Rzepkach i Iłowie. Wydarzenie odbyło się przy pięknej zimowo-wiosennej pogodzie. Po drodze napotkać można było żurawie, sarny, zaobserwowano także pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny, klucze dzikich gęsi.    

Dla turystów z innych regionów Polski pozytywnym zaskoczeniem były walory krajobrazowe i obiekty historyczne nagromadzone w rejonie Iłowa i Młodzieszyna. Przemierzany teren w licznych rozmowach określano jako ,,małą puszczę kampinoską”, zwracano także uwagę że teren ten powinien zostać uznany parkiem krajobrazowym.

Na ostatnim punkcie historycznym w Iłowie uczestnicy wyprawy wraz z wójtem gminy Janem Kraśniewskim, dyrektorem biura poselskiego Macieja Małeckiego Michałem Orlińskim, radnym Radosławem Kunzem, zapalili światła pamięci na odnowionej w 2022 r., kwaterze żołnierzy WP w Iłowie.

Na zakończenie trasy pieszej, na uczestników czekał jak zawsze wspaniały, gorący posiłek przygotowany przez Szkołę Podstawową w Iłowie.

(UG Iłów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

TurystaTurysta

2 1

Świetna impreza jakich całkowicie brak u nas w Sochaczewie, wracamy a rok ;)

09:27, 14.02.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NowyNowy

1 0


Fanatyzm historyczny w tym mieście szerzy się,aż nie dobrze się robi.Dobrze,że organizowana jest cała masa innych imprez kulturalnych nie tylko wspomnienia wojenne.

22:02, 15.02.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%