W powiecie sochaczewskim trwają kontrole jednych z najpopularniejszych dotacji przyznawanych przedsiębiorcom w ostatnich miesiącach w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, czyli po 5 tysięcy złotych. Jednak, jak zaznacza dyrektor PUP w Sochaczewie, Marlena Dębicka, bać się nie ma czego.
Od kwietnia 2020 roku i przez cały 2021 rok Powiatowy Urząd Pracy realizował zadania wynikające z tzw. tarczy antykryzysowej, przy czym, co warto podkreślić, te działania jeszcze się nie zakończyły, gdyż od 1 stycznia można sięgnąć po dodatkową dotację dla małych i mikro przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność z przeważającym kodem PKD 5630 Z, 9329 A i 9329 Z.
- Środki finansowe przysługują tym przedsiębiorcom, którzy zanotowali przynajmniej 40-procentowy spadek przychodów w grudniu 2021 roku w stosunku do przychodu uzyskanego w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, w lutym 2020 lub we wrześniu tego samego roku, i nie mogą mieć zawieszonej działalności na dzień 31 marca 2021 roku. Nabór wniosków potrwa do 15 kwietnia – wyjaśnia Marlena Dębicka, dyrektor PUP Sochaczew.
W ramach tarczy antykryzysowej od początku jej funkcjonowania w naszym powiecie wydano kwotę ponad 33 milionów złotych. Zatem sporo. I tu uwaga – PUP jest w trakcie kontroli dotychczas przyznanych dotacji w wysokości po 5 tysięcy złotych. Dyrektor Dębicka jednak uspokaja:
- Wysyłamy do przedsiębiorców prośbę o przesłanie dokumentów, na co wydatkowali tę dotację. Ale, zaznaczam, żeby się nie bać, jesteśmy do dyspozycji pod telefonami, możemy się umówić, wytłumaczyć, jak przygotować się do takiej kontroli, żeby wszystko było dobrze.
Miniony rok to dla PUP nie tylko obsługa tarczy.
- To nie był łatwy rok, jeśli chodzi o liczbę realizowanych zadań. Wysłaliśmy 238 osób na staże, zrobiliśmy 14 szkoleń, sfinansowaliśmy studia podyplomowe dla 2 osób. Na prace interwencyjne zostały podpisane 3 umowy, podpisaliśmy też 15 umów na roboty publiczne z gminami. 51 osób otrzymało środki na uruchomienie działalności gospodarczej. Dwóm pracodawcom przyznaliśmy środki na stworzenie stanowisk pracy dla dwóch pracowników.
W 2021 PUP w Sochaczewie realizował też Krajowy Fundusz Szkoleniowy, przeprowadzając cztery nabory i przyznając 41 pracodawcom środki na łączną kwotę blisko 800 tysięcy złotych. Poza działaniami skierowanymi do bezrobotnych, pracodawców i pracowników, urząd nadal obsługuje pobyty w powiecie sochaczewskim cudzoziemców.
- Na koniec 2021 roku mieliśmy 5817 złożonych wniosków dotyczących pracy sezonowej cudzoziemców, to prawie o 800 wniosków więcej niż rok wcześniej. Jeśli chodzi o świadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi to na koniec roku liczba ta wynosiła 14331, czyli o blisko 1400 wniosków więcej niż w roku poprzednim. To świadczy o tym, że mamy w powiecie stale rosnącą liczbę cudzoziemców.
9 2
urząd powinni skontrolować i rozpędzić towarzystwo wzajemnej adoracji na 4 strony świata!
4 0
Powinni sprawdzić dokładnie te małe foremki, które pod przykrywką np. montażu podłóg czy schodów zagarnęli pieniądze na rozwój hobby, które przynosi dużo zysków. Weźmy np. taką firmę Lanstudio z dzielnicy Sochaczewa... Grajko weselne, a przy tym jw.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz