Zamknij

Najpiękniejsze szopki wybrane, muzeum zaprasza na wystawę

14:55, 13.12.2021 Aktualizacja: 13:43, 14.12.2021
Skomentuj

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą możemy podziwiać efekt kolejnej, XXVII edycji konkursu na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową w postaci 122 szopek. 40 z nich zostało nagrodzonych.

[FOTORELACJA]11108[/FOTORELACJA]

Organizatorzy bali się, że niewiele osób weźmie udział w konkursie. Do ostatniej niemal chwili prac było ledwie kilka. Obawy okazały się jednak nieuzasadnione:

- Baliśmy się, że przez pandemię, mimo, że szopki są naszą wizytówką, nie wpłynie ich zbyt wiele. Prace na dobre zaczęły spływać tydzień przed rozstrzygnięciem konkursu. Szkoły zaczęły je przywozić niemal hurtem – mówiła Adrianna Andrusiewicz-Tabara asystent muzealny w dziale nauki muzeum.

W tym roku hasłem przewodnim były szopki regionalne.

- W większości ludzie dostosowali swoje prace do naszego hasła. Mamy szopki łowickie, krakowskie, górskie, inspirowane wierzbami szopki mazowieckie, ale są też przypadki, kiedy ten regionalizm jest widoczny w niewielkim stopniu lub wręcz żadnym – mówiła Adrianna Andrusiewicz-Tabara.

W sumie przyznano 40 nagród, w tym 4 wyróżnienia od proboszcza parafii św. Wawrzyńca. Jak co roku jedna z nagród powędrowała do znanego, lokalnego twórcy – Jana Korpowskiego:

- Pan Jan wykonał swoją szopkę z zapałek. Z tego co mówił, prace nad budową szopki zaczyna już w lutym. Na końcu powstają detale, nawiązujące do hasła przewodniego danego roku. Bardzo ciekawą szopką jest krakowska, wykonana przez trzy dziewczynki z grupy świetlicowej ze Szkoły nr 2. Szopka gra i świeci. Interesująca jest też praca rodziny Rychlewskich, która zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii. Co ciekawe, rok temu ta sama rodzina również pozostawała bezkonkurencyjna. Uwagę zwracają także prace Jolanty Małczak, która w tym roku na konkurs wykonała pięć szydełkowych szopek. Jedna z nich zwyciężyła w swojej kategorii – mówiła Adrianna Andrusiewicz-Tabara.

Interesujących szopek na wystawie jest jednak więcej, właściwie każda zasługuje na uwagę. Jedne bardziej estetyczne, inne trochę mniej, ale każda na swój sposób wyjątkowa. Szopki można oglądać w godzinach pracy muzeum, do czego zachęcamy. 

Poniżej lista nagrodzonych:

Prace indywidualne – grupa wiekowa 7-13 lat

I MIEJSCE EX AEQUO Żaneta Żakowska „Narodziny pod łowicką strzechą” LAT 9, SZKOŁA PODSTAWOWA W BRZOZOWIE STARYM, I MIEJSCE EX AEQUO Maciej Skorupa „Szopka góralska” LAT 12, SZKOŁA PODSTAWOWA W NOWEJ SUCHEJ,

II MIEJSCE EX AEQUO Lena Kuśmierska „Szopka łowicka” LAT 10, SZKOŁA PODSTAWOWA W NOWEJ SUCHEJ, II MIEJSCE EX AEQUO Marta Dębowska LAT 12, SZKOŁA PODSTAWOWA W KOZŁOWIE SZLACHECKIM,

III MIEJSCE EX AEQUO Tymoteusz Jaszczak „Szopka łowicka” LAT 12, SZKOŁA PODSTAWOWA W NOWEJ SUCHEJ, III MIEJSCE EX AEQUO Antoni Bujakowski LAT 11, SZKOŁA PODSTAWOWA W BRZOZOWIE STARYM

WYRÓŻNIENIA Klara Wiśniewska „W błękitnej szopie narodzony” LAT 8, SZKOŁA PODSTAWOWA W KURDWANOWIE, Zuzanna Miazek „Bożonarodzeniowe kukiełki w regionie” LAT 7, SOCHACZEW, Alicja Kempczyńska „Szopka mazowiecka” LAT 12, SZKOŁA PODSTAWOWA W NOWEJ SUCHEJ, Antonina Kunikowska „Szopka mazowiecka” LAT 12, SZKOŁA PODSTAWOWA W BRZOZOWIE STARYM, Lidia Komorska „Płaskorzeźba łowicka” LAT 12, SZKOŁA PODSTAWOWA W NOWEJ SUCHEJ, Maja Muszyńska „Szopka regionalna” LAT 11, SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6 W SOCHACZEWIE, Tobiasz Kęska ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KAMPINOSIE, Ignacy Jaśkiewicz „Obraz w hafcie matematycznym”

Kategoria: prace zespołowe – grupa wiekowa 7 - 13 lat

I MIEJSCE Małgorzata Cieślak Izabela Kołodziejska Zofia Bodal „Szopka krakowska” II i III klasa, SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 W SOCHACZEWIE, GRUPA ŚWIETLICOWA 

II MIEJSCE Zuzanna Przybylska Lena Kocik Nikola Kocik „Cicha noc” LAT 7 i 9, SZKOŁA PODSTAWOWA W RYBNIE

III MIEJSCE Kornelia Zielińska Jakub Rutkowski „Szopka góralska” LAT 12, SZKOŁA PODSTAWOWA W NOWEJ SUCHEJ

WYRÓŻNIENIA Zuzanna Jakubowska Mikołaj Jakubowski „Szopka-obraz z krepiny-łowicka” LAT 11 i 13, SZKOŁA PODSTAWOWA W NOWEJ SUCHEJ, Marika Lebioda Karina Mąka Kornelia Brodowicz „Szopka świętokrzyska” SZKOŁA PODSTAWOWA W KOZŁOWIE SZLACHECKIM, Miłosz Panek Patryk Famulski „Szopka łowicka” LAT 12 i 13, SZKOŁA PODSTAWOWA W NOWEJ SUCHEJ, Maksymilian Pliszka Hubert Ozimek Dawid Pietraszewski „Narodziny w łowickiej chacie” LAT 13, SZKOŁA PODSTAWOWA W BRZOZOWIE STARYM, DARIA BŁAŻEJEWSKA MAJA SZEWCZYK LAT 10, SZKOŁA PODSTAWOWA W KAMPINOSIE

Kategoria: prace zespołowe – grupa wiekowa 14 - 18 lat

I MIEJSCE EX AEQUO Kacper Michalak Jakub Gazik Przemysław Karasek „Szopka ziemi łowickiej” LAT 15,16 i 17, SZKOŁA SPECJALNA W ERMINOWIE, I MIEJSCE EX AEQUO Weronika Adamska Anna Chwesiuk Patryk Walak „Szopka łowicka” LAT 15 i 16 , PLACÓWKA OPIEKUŃCZO-WYCHOWWCZA „ANTARES” W SOCHACZEWE

Kategoria: prace rodzinne

I MIEJSCE Natalia, Dominik, Rafał Rychlewscy „Regionalna szopka bożonarodzeniowa 2021” LAT 14, 13 I 10, GM. NOWA SUCHA,

II MIEJSCE Lena i Emilia Jakubiak SZKOŁA PODSTAWOWA W KOZŁOWIE SZKLACHECKIM

III MIEJSCE Hubert i Kacper Wiśniewscy LAT 13 I 8, SZKOŁA PODSTAWOWA W NOWEJ SUCHEJ

WYRÓŻNIENIA Oliwia i Malwina Karpińskie LAT 11 I 8, SZKOŁA PODSTAWOWA W BRZOZOWIE STARYM, Wiktoria Gajewska z mamą Martą SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 W SOCHACZEWIE

Kategoria: prace osób dorosłych

Miejsce I Jan Korpowski SOCHACZEW 

Miejsce II Kamil Zieliński WARSZAWA

III Jolanta Małczak PLECEWICE 

WYRÓŻNENIA Centrum Pomocy Społecznej w Sochaczewie – Dzienny Dom Pomocy Społecznej Zofia Zawadzka Andrzej Molga Piotr Świstak „Ruiny zamku książąt mazowieckich w tradycji Bożonarodzeniowej” 

Kategoria: prace indywidualne – grupa wiekowa 3-6 lat

WYRÓŻNIENIA: Adrian Żak „Szopka łowicka” LAT 6, SZKOŁA PODSTAWOWA W KOZŁOWIE SZLACHECKIM

Kategoria: prace zespołowe 3-6 lat

WYRÓŻNIENIA:

Pola Goźlińska, Mikołaj Barszcz, Emilia Tempczyk NIEPUBLICZNE TĘCZOWE PRZEDSZKOLE, Tymon Leszczyński, Marcel Leszczyński Szkoła podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Lasocinie.

Nagrody Ks. Proboszcza parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie Samuel Duch z rodzicami „Narodzony w mazowieckiej chacie” Szopka rodzinna SZKOŁA PODSTAWOWA W BRZOZOWIE STARYM Patryk Gawłowski z rodziną „Szopka mazowiecka” Szopka rodzinna MŁODZIESZYN Oliwia Wąsowicz Paulina Kwiatkowska Iga Szymańska LAT 16, MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY W ZAŁUSKOWIE Antoni Kubiak z rodzicami Szopka rodzinna.

(JL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ObserwatorObserwator

0 0

Gratulacje dla dzieci i ich Rodziców.

10:27, 15.12.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%