Za nami pierwsze spotkanie, otwierające projekt, które celem jest wsparcie usamodzielniania się wychowanków pieczy zastępczej w powiecie sochaczewskim. Projekt nosi nazwę „Zdobywać Szczyty”, będzie trwał rok i organizowany jest przez stowarzyszenie Stacja Dom. Pomocą ma być objęte około 40 dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, jak i z rodzin zastępczych. Środki na realizacje tego projektu zostały pozyskane z projektu Aktywny Obywatel, który finansowany jest przez fundusz EOG.
[FOTORELACJA]11100[/FOTORELACJA]
Na spotkaniu o planach projektu wypowiedziała się prezes Stacji Dom Agnieszka Ryczkowska-Przywoźny:
- Dzieci zostaną podzielone na dwie grupy wiekowe: młodszą - od 6 do 11 lat i starszą - od 12 lat i w tych grupach będą uczestniczyć w warsztatach wprowadzających w świat prawa, ekonomii, zagadek administracyjno-urzędowych, ale będą też warsztaty dotyczące odwagi, asertywności i budowania poczucia własnej wartości. Będą to w końcu warsztaty informatyczne, żeby dzieciaki wchodziły w ten trudny - nie trudny świat informatyzowania.
Dodatkowo dzieci będą miały okazję uczestniczyć w warsztatach tanecznych, artystycznych i teatralnych poprzez które wychowankowie pieczy zastępczej będą mogli wyrazić siebie. O owocach tych warsztatów prezes Stacji Dom mówi:
- Mamy nadzieję przedstawić szerszej publiczności sztukę teatralną, którą dzieci będą miały okazje stworzyć we współpracy z teatrem Kurtyna.
Jednak nie tylko dzieci będą uczestnikami warsztatów, ale również i ich opiekunowie, czy rodziny zastępcze, którzy będą uczestniczyli w warsztatach o nazwie „Mentor”, które jak wspomina prezes Stacji Dom:
- Będą prowadzone w tym samym duchu. Tak jak naszych wychowanków będziemy starali się uczyć, że samodzielność to nie znaczy być samemu.
W ramach projektu ma być również zorganizowany „Punkt konsultacyjny”, czyli miejsce spotkań, wymiany doświadczeń oraz zindywidualizowanej i dostosowanej do potrzeb wychowanków pomocy. Agnieszka Ryczkowska-Przywoźny zaznacza:
- Chcemy, żeby to dzieci powiedziały nam, czego najbardziej potrzebują, jakiego rodzaju pomocy. Chcielibyśmy, żeby to był punkt, który nie będzie punktem urzędniczym, tylko będzie takim mobilnym miejscem, w którym będziemy się spotykać tam, gdzie dzieciaki czują się jak u siebie.
Do przeprowadzenia warsztatów we właściwy sposób została przygotowana i specjalnie przeszkolona kadra z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz personel placówek opiekuńczo - wychowawczych Atria i Antares. Miały one na celu przede wszystkim wyposażenie opiekunów w umiejętności pracy z dziećmi i przez to skutecznie docieranie do ich potrzeb i źródeł problemów.
Pod koniec warsztatów zostaną zorganizowane staże pracownicze dla najstarszych podopiecznych, których łącznie ma być cztery. Dodatkowo organizatorzy projektu chcą zorganizować wyjazd wakacyjny z dziećmi, lecz na razie środków wystarczy tylko na wyjazd dla starszych wychowanków. Organizatorka zaznacza, że przyda się każda pomoc, nie tylko finansowa.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele różnych organizacji wspierających ten projekt, m. in. Katarzyna Kajak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie:
- Nie uda nam się zrealizować tego projektu w pojedynkę. Musimy ze sobą współpracować, bo tylko wtedy przyniesie to określone efekty, bo w pojedynkę sobie nie poradzimy.”.
Pedagog z PCPR Ewa Kajetaniak podkreśliła, w jak trudnej sytuacji znajdują się dzieci z domu dziecka wchodzące w dorosłość:
- Bardzo chciałabym, żebyśmy byli dla tych dzieci wsparciem. Niezależnie od tego, czy my to musimy robić, czy należymy do jakiejś instytucji, która funkcjonuje wokół dzieci pieczy zastępczej, każdy z nas jako dorosły powinien „wejść w buty” tych dzieciaków. Gdyby moi rodzice dali mi 500 zł i powiedzieli „Idź w świat”, to wiecie co? Źle bym skończyła.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz