Zamknij

Prawnuk Mieczysława Fogga w Sochaczewie, na zaproszenie biblioteki

16:25, 02.12.2021 Aktualizacja: 09:47, 03.12.2021
Skomentuj

Dziś 2 grudnia w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie odbyło się wyjątkowe spotkanie pt. „Wspomnienie o Mieczysławie Foggu”, które poprowadził prawnuk nestora polskiej piosenki – Michał Fogg, prezes Fundacji Retro, patron i współorganizator Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga. W trakcie spotkania zaprezentowane zostały prywatne zdjęcia artysty, okraszone opowieściami przekazywanymi w rodzinie z pokolenia na pokolenie.

[FOTORELACJA]11065[/FOTORELACJA]

W tym roku przypada 120 rocznica urodzin Mieczysława Fogga. W związku z tym w całym kraju organizowane są spotkania autorskie, które prowadzi prawnuk pieśniarza Michał Fogg. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Barbara Bronicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej jest zadowolona, że mimo pandemii udało się zorganizować tak wyjątkowe spotkanie, na które dopisali sympatycy twórczości Mieczysława Fogga.

- Cieszymy się, że udało nam się zorganizować spotkanie z prawnukiem Mieczysława Fogga. Dziękujemy Michałowi Foggowi, że wybrał właśnie Sochaczew do zaprezentowania wspomnień o swoim pradziadku. Ja jestem miłośniczką muzyki pana Fogga. Zawsze mile wspominam utwory autorstwa tego artysty, a w szczególności Jesienne róże. Ucieszyłam się, że pan Michał sam się do nas zgłosił, w związku z czym udało nam się w bibliotece to wydarzenie zorganizować.

Ze spotkania zadowolona jest również jedna z uczestniczek Grażyna Grobelska.

- Bardzo lubię słuchać piosenek Mieczysława Fogga. Mam w domu jego dwie płyty. Mam również prezentowaną dziś książkę „Poletko pana Fogga”, ale nie zdążyłam przeczytać całej, ale jestem w trakcie. Bardzo ciekawie napisana publikacja. Najpiękniejszy według mnie jest utwór pt. „O matce pieśń”. To taki szczególny utwór i zawsze kojarzy nam się bardzo pozytywnie.

Podczas spotkania Michał Fogg przybliżył życiorys swojego dziadka i przebieg kariery.

- Dziękuje pani dyrektor za zaproszenie i miłe przyjęcie. Serdecznie dziękuję wszystkim przybyłym gościom, że w tygodniu znaleźli czas, aby przybyć na to spotkanie posłuchać wspomnień o moim pradziadku. Mam nadzieję, że państwa nie zanudziłem. Mój cały projekt jest współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Wiedząc, że w tym roku będziemy obchodzić 120. okrągłą rocznice urodzin Mieczysława Fogga zaczęliśmy realizować ten projekt już w ubiegłym roku. Ze względu na rozległy teren Mazowsza, wybraliśmy 20 lokalizacji na nasze spotkania. Nie przedstawię dziś żadnych pikantnych szczegółów z życia mojego pradziadka, bo takich nie ma. Nasze spotkanie będzie opowieścią historyczną, bo mój pradziadek nie przechodził obojętnie wokół nich, a przeżył prawie cały XX wiek. Niewiele zabrakło, by przeżył cały wiek - widział cztery Warszawy: tę za rosyjskiego zaboru, Warszawę w niepodległej Polsce, okupacyjną i powstańczą oraz tę powojenną. Które, swoją drogą, też miała przecież kilka wcieleń, etapów: odbudowę w latach 40., lata 50., 60., gierkowska nowoczesność stolicy... Tego mu zawsze zazdrościłem - że dane mu było żyć w takich czasach. A miał jeszcze takie usposobienie, że nie stał obok, przyglądając się tylko biernie wydarzeniom historycznym tylko we wszystkim brał czynny udział - zaznaczył Michał Fogg.

Po spotkaniu była również możliwość zakupienia pierwszej biografii Mieczysława Fogga pt “Poletko Pana Fogga” autorstwa Dariusza Michalskiego, oraz płyty z największymi szlagierami artysty. Mieczysław Fogg zmarł w 1990 roku w Warszawie. W ponad 60-letniej karierze wystąpił na blisko 16 tysiącach koncertów. Wystąpił m.in. w Brazylii, Izraelu, na Cejlonie, w ośrodkach polonijnych Nowej Zelandii, Australii i wielokrotnie w USA i Kanadzie. Jeszcze za życia stał się symbolem kultury polskiej XX wieku.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

OburzonyOburzony

1 0

Czemu tyle osób nie ma maseczek? Zagrożenie omikronem minęło?

14:00, 03.12.2021
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do oburzonego...do oburzonego...

0 0

Jak trwoga....to do. Fogga!!

15:28, 03.12.2021

0%