Zamknij

Zielone patio przy Ogrodniku na ostatniej prostej, za chwilę nasadzenia FOTO

14:58, 23.09.2021 MF Aktualizacja: 11:26, 24.09.2021
Skomentuj

To druga inwestycja realizowana przy sochaczewskim Ogrodniku w ramach Powiatowego Budżetu Obywatelskiego. Nowo wybudowane boisko szkoły oddano do użytku w zeszłym tygodniu, a za chwilę przyjdzie czas na celebrację otwarcia zielonego patio. Prace na dziedzińcu są już bardzo zaawansowane, widać zarys alejek i placu apelowego, za chwilę zaczną się nasadzenia.

[FOTORELACJA]10821[/FOTORELACJA]

Zielone patio przy Ogrodniku to inwestycja realizowana w ramach Powiatowego Budżetu Obywatelskiego. Jego pomysłodawcą jest Remigiusz Szafrański, kierownik gospodarczy i nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSRCKU.

- Od początku mojej pracy w Ogrodniku ta myśl za mną chodziła. Marzenia się spełniają, tylko trzeba trochę pomóc szczęściu. Chciałem, by to miejsce  było wielofunkcyjne, służące rekreacji, wypoczynkowi, ale też celebracji uroczystości szkolnych, czyli służyło jako plac apelowy. Od wielu lat uważam, że takie miejsce godne, ale przyjazne uczniom powinno być też w każdej szkole.

Historia powstawania projektu jest warta odnotowania.

- Tak jak powiedziałem, uważam, że szczęściu trzeba troszkę pomóc, w związku z czym należy poszukać osób, którzy są gotowi pomóc. Taką osobą okazała się Patrycja Kochańska, architekt krajobrazu z Pracowni Architektury Krajobrazu Zielony Tlen z Kielc, która całkowicie za darmo, dla dobra społecznego, wykonała koncepcję i wizualizację według naszych wskazówek. Mogę tylko dodać, że projekt przez nią stworzony bez żadnych poprawek zyskał pełną akceptację, wręcz zachwyt społeczności szkolnej. Dzięki niemu dało się wspólnie z koleżanką Justyną Stępińską przeprowadzić całą procedurę, na szczęście zakończoną zwycięstwem, w Powiatowym Budżecie Obywatelskim. Najwyraźniej więc projekt spodobał się nie tylko w szkole, ale i w powiecie.

Remigiusz Szafrański przekonuje, że za zielonym patio stoi konsekwentnie realizowana przez dyrektora Ogrodnika Marka Wernickiego misja szkoły.

- Według tej wizji wdrażanej w życie przez dyrektora, szkoła ma się nie tylko ograniczać do szczególnej dbałości o bazę dydaktyczną, wyposażanie placówki we wszelkie pomoce, profesjonalny sprzęt, pozyskiwanie funduszy czy realizację projektów unijnych, nie chodzi tylko o to, byśmy rzetelnie nauczali i byli wyłącznie placówką oświatową, ale też o to, byśmy pozostawali otwarci na środowisko lokalne, potrafili je integrować, byśmy byli nie tylko centrum edukacyjnym, ale też szeroko rozumianej oświaty. Chcemy, aby nasza szkoła była miejscem spotkań, wystaw, prezentacji. Na przykład planujemy wspólnie ze szkołą muzyczną organizować na terenie patio koncerty kameralne, a wszystko wskazuje na to, że będzie to miejsce z dobrą akustyką. Już dziś wszystkich zapraszamy do otwartego Ogrodnika.

Całkowita powierzchnia przebudowanego patio wynosić będzie 1060 m2, za czego aż 760 m2 zajmą nasadzenia i trawniki – autorzy projektu bardzo dbali o to, by powierzchnia biologicznie czynna była jak największa, a 300 m2 ciągi piesze i plac wyłożone kostką – tu jednak uwaga – wszystko ułożone na podbudowie przepuszczalnej. Dziedziniec zdobić będzie kilkaset roślin: rododendrony, azalie, pierisy, hortensje bukietowe, jałowce płożące i barwinek, całość części zielonej zostanie wyściełana korą. Projekt uwzględnia również stworzenie ogródka sensorycznego, pełniącego szczególną rolę:

- Ogródek ten tworzymy z myślą o przedszkolakach, którzy bardzo pomogli nam w zbieraniu podpisów w trakcie głosowania projektu, niech mają kontakt z naturą, to takie ważne w edukacji najmłodszych.

Istotnym elementem patio będzie zielona klasa, na 32 miejsca, taka najprawdziwsza, choć w plenerze, w otoczeniu roślinności.

- Klasa ta będzie w pełni wyposażona, z biurkiem dla nauczyciela, z wygodnymi ławkami dla uczniów, z dostępem do prądu i internetu.

Poza tym odwiedzający patio mogą liczyć na 12 ławek, 5 leżaków, wbudowane, plenerowe szachy. Całość będzie oświetlona i klimatycznie podświetlona, a także, dla bezpieczeństwa, otoczona panelowym ogrodzeniem.

Jak zapewnia Remigiusz Szafrański, firma Nova Jerzego Łebskiego z Łowicza, która realizuje inwestycję, robi to na tyle rzetelnie i sprawnie, że patio będzie gotowe przed umownym terminem i prawdopodobnie jego uroczyste otwarcie nastąpi w czasie obchodów Dnia Edukacji Narodowej.

 

(MF)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%