Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą ma nową ofertę edukacyjną dla uczniów nie tylko lokalnych szkół. To żywa lekcja historii, w której wzięli już udział ósmoklasiści z Warszawy. Do skorzystania z takiej propozycji zajęć zachęca dyrektor muzeum Michał Górny.
[FOTORELACJA]10785[/FOTORELACJA]
W ofercie edukacyjnej Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą pojawiła się nowa propozycja. To żywa lekcja historii – już z sukcesem przetestowana na ósmoklasistach z Warszawy. Do udziału w zajęciach zachęca całą lokalną szkolną społeczność dyrektor muzeum Michał Górny.
- Przygotowaliśmy nowy projekt dużej wycieczki terenowej, która łączy wszystkie nasze dotychczasowe projekty. To wycieczka szlakami Bitwy nad Bzurą po terenie powiatu sochaczewskiego. Podstawowym założeniem lekcji jest przekazanie młodzieży z podstawówek i szkół średnich w możliwie najatrakcyjniejszej formie wiedzy na temat organizacji Wojska Polskiego tamtych lat, przebiegu i znaczenia Bitwy nad Bzurą oraz kampanii wrześniowej. Zaczynamy oczywiście od zwiedzania Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, a następnie ruszamy w teren, odwiedzając najważniejsze punkty związane z obroną miasta, nasi historycy i regionaliści podkreślają przy tym rolę Sochaczewa w Bitwie nad Bzurą. Lekcję kontynuujemy wycieczką po powiecie i kolejnych punktach związanych z Wrześniem 1939, odwiedzamy cmentarze. Kończymy w Granicy w rejonie Kampinosu, gdzie tłumaczymy słowa generała Kutrzeby, że Puszcza Kampinoska stała się grobem Armii Poznań. Zapraszamy wszystkie szkoły z powiatu, ale także z całego województwa mazowieckiego czy łódzkiego.
Wycieczka trwa około pięciu godzin, a jej zwieńczeniem może być, jak w przypadku uczniów z Warszawy, ognisko z kiełbaskami.
- Jesień to dobry czas na taką wiedzę, takie wspomnienie i refleksję – podsumowuje swoje zaproszenie dyrektor.
4 1
Żadna to nowość bo muzeum robi takie wycieczki od wielu, wielu lat.
3 1
Przybył tu odkrywać amerykę Kolumb rodem z Sieradza po praktykach w Turkmenistanie i wdraża nowatorskie projekty . Białoruś.....