Zamknij
REKLAMA

Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży nr 1 w Sochaczewie

08:26, 28.06.2021 |

Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży nr 1 w Sochaczewie, znane jako Sochaczewska Szkoła Umiejętności istnieje od 2006 roku.. Dyrektor szkoły Henryka Adamczyk opowiada jakie były początki placówki, jak ona funkcjonuje obecnie, ale także na jakich ciekawych kierunkach może aktualnie kształcić się młodzież.

[FOTORELACJA]10510[/FOTORELACJA]

Od jak dawna istnieje Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży Nr 1 zwane również jako Sochaczewska Szkoła Umiejętności ?

-  Szkoła Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży Nr 1  w Sochaczewie z uprawnieniami szkoły publicznej, znane jako Sochaczewska Szkoła Umiejętności, została powołana w 2006r. To szkoła z długoletnią tradycją. Od początku istnienia funkcjonuje w budynku byłej Wyższej Szkoły Zarządzania  i Marketingu, przy ul. Stadionowej 4,  kojarzonej przez mieszkańców Sochaczewa jako szkoła u pana Krupy. W pierwszych latach mieściliśmy się w tak zwanej starej części. Po rozbudowie szkoła przeniosła się do nowej części budynku. Do dyspozycji uczniów są sale na parterze, nasze klasy są bardzo kameralne. Liczą od 10 do 22 uczniów w oddziale. Małe grupy sprawiają, że żaden uczeń nie czuje się anonimowy. Nasi nauczyciele to świetni pedagodzy z długoletnim doświadczeniem zawodowym, ludzie z pasją, dla których praca z uczniem to przyjemność i przygoda. Samo się nic nie zrobi. Dobra szkoła to nie tylko nauka, ale wychowanie i rozwoju młodzieży. Jest to myśl przewodnia szkoły prywatnej.

 

W naszym liceum uczniowie mają do wyboru dodatkowe zajęcia edukacyjne:

- opiekę medyczną,

- informatykę z elementami E-sportu

- Od kilku lat w szkole prowadzone są też klasy przygotowania wojskowego.

 

W 2020r. otrzymaliśmy z Ministerstwa Obrony Narodowej uprawnienia na utworzenie Oddziału Przygotowania Wojskowego (OPW). W roku szkolnym 2020/2021 została utworzona pierwsza i jedyna w powiecie klasa Oddziału Przygotowania Wojskowego, w której realizowane są obowiązkowe zajęcia edukacyjne dla 4-letniego liceum ogólnokształcącego, zgodnie z wytycznymi Ministra Edukacji i Nauki  oraz zajęcia teoretyczne i praktyczne według programu dla klas wojskowych zatwierdzonych przez Ministra Obrony Narodowej.

 

 Po ukończeniu szkoły w oddziale przygotowania wojskowego

- uczeń otrzymuje certyfikat Ministra Obrony Narodowej

- może wstąpić do czynnej służby wojskowej

- może aplikować na wyższe uczelnie wojskowe (dodatkowe punkty w procesie rekrutacji)

- ma skróconą służbę przygotowawczą

W kwietniu dostaliśmy pełne umundurowanie dla każdego ucznia oraz pomoce dydaktyczne służące do realizacji programu szkoleniowego w klasie Oddziału Przygotowania Wojskowego (OPW). W tym roku, w czerwcu nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach na poligonie wojskowym w Ustce. Skupiłam się na kierunku OPW, ale nie mniej ciekawy kierunek to opieka medyczna.

 

W klasie o tym profilu młodzież stopniowo poznaje:

- tajniki wiedzy przedmedycznej

- budowę anatomiczną człowieka

Pierwsza pomoc przedmedyczna służy ratowaniu zagrożonego życia. Podstawę do działania stanowi niezbędna wiedza teoretyczna i ćwiczenia praktyczne. Motto, które przyświeca uczniom tego kierunku to: „Gdyby co dziesiąty mieszkaniec ziemi potrafił udzielić pierwszej pomocy, ocaliłoby to milion ludzi na świecie”. Natomiast kierunek informatyka z elementami E-sportu kierowany jest do uczniów, którzy interesują się sportem, ale w innej formie. Jest to ciekawe połączenie dwóch wyrazów, które na pierwszy rzut oka mogą się wykluczać. Sport kojarzy się z ruchem, aktywnością fizyczną, a nie siedzeniem przed komputerem. Tymczasem w E-sporcie trzeba wykazać się lotnością umysłu, stosowaniem taktyki, wyobraźnią przestrzenną oraz refleksem. Klasa E-sportowa pozwala rozwijać pasję i otwiera ścieżki kariery. Powstają nowe zawody m.in. trener czy profesjonalny gracz.

 

Do jakich uczniów kieruje swoją ofertę ?

- Oferta edukacyjna naszej szkoły kierowana jest do absolwentów szkół podstawowych z naszego miasta, ale nie tylko. Obecnie mamy uczniów z różnych miejscowości. Dobrym rozwiązaniem dla dojeżdżających z odległych miejsc jest jednozmianowość w naszej placówce. Zajęcia kończą się o godzinie 15:00, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Szkoła mieści się w dzielnicy Boryszew, ale bliskość dworca kolejowego oraz komunikacji miejskiej pozwala dojeżdżającym uczniom na bezpieczne dotarcie do i ze szkoły. Nauka w naszej szkole to nie tylko lekcje w dobrze wyposażonych salach, ale budowanie relacji międzyludzkich. Zwłaszcza w obecnym czasie kiedy pandemia bardzo je zaburzyła. Trzeba właściwie budować je od nowa, aby młody człowiek poradził sobie z ponownym powrotem do nauki stacjonarnej, miejmy nadzieję, że od września.

 

Jak szkoła przeciwdziała skutkom bezczynności ruchowej młodzieży ?

- Zajęcia sportowe to ważne ogniwo edukacji i tu należy podkreślić, że dzięki bardzo dobrej współpracy z MOSIR-em  w Sochaczewie, uczniowie od początku istnienia naszej szkoły korzystają z infrastruktury MOSIRU w czasie lekcji wychowania fizycznego, gdzie do dyspozycji mają halę sportową, siłownię, lodowisko i basen. Zajęcia wychowania fizycznego mogą być ciekawe i atrakcyjne dla wszystkich uczniów!

Dziękuję za rozmowę i zapraszam do naszego liceum przy ul. Stadionowej 4 – przypominam parter.

Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku tel. 728-493-789

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%