Zamknij
REKLAMA

Anna Witkowska: zawodówka ma zaletę, fach w ręku

16:36, 10.06.2021 | J.L
Skomentuj
REKLAMA

- Zawodówka może niektórym źle się kojarzyć, ale prawda jest taka, że osoby z fachem w ręku są obecnie doceniani przez pracodawców - mówi Anna Witkowska z Aljeki.

Rok szkolny zbliża się ku końcowi, oznacza to, że ósmoklasiści stają właśnie przed wyborem szkoły. Niektórzy wybiorą zawodówkę. Jak mówi Anna Witkowska z grupy Aljeka:

- Zawodówka może niektórym źle się kojarzyć, ale prawda jest taka, że osoby z fachem w ręku są obecnie doceniani przez pracodawców. Jako firma krawiecka zatrudniamy praktykantów na naukę zawodu. Kształcimy w zawodzie krawiec, operator maszyn do produkcji wyrobów włókienniczych, a także z racji tego, że przy zakładzie posiadamy sklep firmowy, także w zawodzie handlowiec-sprzedawca.

Jak zauważa Anna Witkowska, krawiec to zawód nieco zapomniany, który dopiero wraca do łask.

- Osoba, która skończy szkołę w tym kierunku musi umieć samodzielnie szyć odzież z różnych materiałów, pracować z komputerem oraz czytać i pisać ze zrozumieniem. Jeżeli chodzi o szycie, w naszym zakładzie młody człowiek wykonuje zazwyczaj jedną z operacji zależnie od tego, do której maszyny zostanie przydzielony, np. zszycie rękawów, podszycie spodni – mówi Anna Witkowska.

Kolejny zawód, do którego praktyczne umiejętności można zdobyć w Aljece to operator maszyn. Jak mówi Anna Witkowska, obecnie wszystkie maszyny są skomputeryzowane.

- Kiedy trzeba wykonać obszycie materiału, programujemy maszynę, a ona automatycznie odrzuca daną część materiału. Na szwalni produkty muszą być uprasowane, stąd praktykanci uczą się obsługi maszyn do prasowania, które także są zautomatyzowane.

Handlowiec to ostatni z trzech wspomnianych już zawodów. Anna Witkowska zauważa, że osoba która kształci się w tym kierunku musi lubić kontakt z ludźmi. Poza tym ważne jest aby znać specyfikę asortymentu:

- Praktykanci zapoznają się z naszym asortymentem, rozmiarówką, uczą się tego, jak sprzedać dany produkt. To ważne, bo oprócz garniturów zajmujemy się całą konfekcją męską.

Grupa Aljeka współpracuje z Osiemdziesiątką. Osoba która zgłosi się na praktyki do Aljeki, chodzi do klasy wielozawodowej, gdzie uczy się teorii, a w zakładzie zdobywa wiedzę praktyczną.

Anna Witkowska zaprasza do kontaktu osoby zainteresowane praktyczną nauką wspomnianych wyżej zawodów:

-  Nasz zakład mieści się przy Kochanowskiego 60. Jesteśmy otwarci od 7.00 do 15.00. Nawet jeśli ktoś nie jest pewien, który z tych zawodów chciałby zdobyć, zapraszamy. Porozmawiamy, wyjaśnimy, wszystko pokażemy. Wystarczą chęci do pracy, a w przypadku krawca także minimalne zdolności manualne. Osoba zdecydowana podpisuje z nami umowę o praktyczną naukę zawodu na okres trzech lat. Przez pierwsze dwa lata przychodzi na praktyki dwa dni w tygodniu, w klasie trzeciej – trzy dni. W zawodzie krawiec – dwa razy w roku odbywają się miesięczne wyjazdy na kurs, na którym uczy się konstrukcji i modelowania.

Aljeka rozpoczęła też współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, która oferuje kierunki związane z modą. Jak mówi Anna Witkowska:

-  Zaczyna brakować studentów w kierunkach związanych z modą. Jeśli chętni zgłoszą się do nas, możemy pojechać do ASP, zobaczyć jak wygląda tam nauka, wziąć udział w warsztatach modowych. Jeżeli ktoś po zawodówce podejmie dalszą naukę, zda maturę, myślę że to będzie to najlepsza uczelnia.

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%