Zamknij

Niezwykły dąb ze Śladowa walczy o miano Drzewo Roku 2021. Potrzebne nasze głosy

15:58, 02.06.2021 Aktualizacja: 12:12, 04.06.2021
Skomentuj

Niezwykłe drzewo z gminy Brochów, 600-letni Dąb Obrońca rywalizuje z innymi 16.wyjątkowymi okazami w plebiscycie na „Drzewo Roku 2021”. Głosowanie wystartowało 1 czerwca potrwa przez cały miesiąc na stronie klubgaja.pl. Konkurs ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Jak zauważa Klub Gaja w konkursie nie szukają drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych, ale najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Laureatem plebiscytu zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów. Będzie ono reprezentowało nasz kraj w konkursie europejskim Tree of the Year w 2022 roku.

[FOTORELACJA]10412[/FOTORELACJA]

W Śladowie, gmina Brochów w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, na posesji rodziny Temczyków rośnie potężny 600-letni Dąb Obrońca. Wysokość drzewa to ok. 25 m, a rozłożystość korony to ponad 30 metrów! Obwód na wysokości pierśnicy wynosi 7,2 m. Aby otoczyć dąb potrzeba aż dziesięcioro dzieci! Okazały Dąb Obrońca jest pomnikiem przyrody, nie tylko ze względu na swój wymiar, ale i ciekawą historię. Drzewo zostało zgłoszone do konkursu „Drzewo Roku 2021”. Spośród 150 zgłoszonych drzew zostało wybranych 16, które walczą o miano Drzewa Roku 2021. Laureatem plebiscytu zostanie drzewo, które zdobędzie największa liczbę głosów internautów. Bedzie ono reprezentowało nasz kraj w konkursie europejskim Tree of the Year w 2022 roku.

Właścicielka posesji, na której rośnie wiekowy okaz  Arleta Tempczyk, wyjaśnia skąd wzięła się nazwa drzewa. A historia ta jest bardzo ciekawa.

- W czasie II Wojny Światowej Niemcy zrzucili bombę na zabudowanie naszych sąsiadów. Wybuchł ogromny pożar, niszcząc ich gospodarstwo, a ogień rozprzestrzeniał się również na kolejne budynki. Ogromny i zdrowy dąb „zatrzymał” ogień i ocalił posesje mojej rodziny przed żywiołem. Stary drewniany dom stoi do dzisiejszego dnia. Ślady pożaru są jednak widoczne od strony wschodniej na pniu dęba. Dwie odnogi dębu zostały połączone  grubymi, metalowymi linami w celu zabezpieczenia przed rozłamem. Stad nazwa heroicznego dębu - „Obrońca”. Z drzewem związana jest również legenda. Historia głosi, że pod dębem odpoczywał król Władysław Jagiełło ze swym rycerstwem w drodze na Grunwald. Stąd z kolei nazwa wsi Śladów - od pozostawienia przez króla „wielu śladów” swojej obecności.

Od ponad 30 lat na wiekowym drzewie mają swoje gniazdo bociany - symbol polskiego krajobrazu i wsi. Co roku swoim przylotem zwiastują nadejście wiosny. Dąb daje schronienie również innym zwierzętom tj. puszczykom, szpakom, wróblom, dzięciołom, szerszeniom, mrówkom, a także wiewiórkom! Z historią drzewa regularnie zapoznają się również dzieci i młodzież z okolicznej Szkoły Podstawowej w Śladowie, ale także odwiedzają wycieczki krajowe i zagraniczne.

- Dzięki władzom Urzędu Gminy w Brochowie i dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego odbywa się? systematyczna pielęgnacja drzewa. Usuwane są suche konary, których z każdym rokiem niestety przybywa. Także gniazdo bocianów jest zmniejszane co pewien czas ponieważ stanowi duże obciążenie dla konarów drzewa. Zbierane żołędzie wykorzystywane są jako materiał siewny, z których wyrosną młode dęby. Wiosna można podziwiać budząca się do życia przyrodę. Latem, w cieniu liści można odetchnąć. Jesienią zachwycają różnobarwne kolory liści. Zimą w białej scenerii dąb wygląda równie pięknie. Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich do odwiedzenia i obejrzenia dębu Obrońca. Jest to naprawdę drzewo wyjątkowe, legendarne, pełne uroku, które mamy nadzieje będą mogły oglądać przyszłe pokolenia. Tym bardziej warto zagłosować w plebiscycie na nasze drzewo i dzięki temu wypromować nasz region  – zauważa Arleta Tempczyk.

Link do głosowania dostępny tutaj

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

ZenekZenek

3 1

A u mnie rośnie akacja trochę młodsza ale też historyczną bo zapisane jest że pod nią honorowo mocz oddawał Władysław Łokietek!mam szanse?

19:00, 02.06.2021
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

starszy panstarszy pan

1 1

i ta akacja nie zwiędła po tym łokietkowym moczu ???

01:32, 03.06.2021

MokMok

1 0

Wierzba o obwodzie 800 centymetrow rosnie przy drodze z. Duranowa do. Rokotowa po lewej strongest..100 metrow za mostkiem na. Pisi. Gagolinie?

10:41, 03.06.2021

Zenek Zenek

0 1

Ale moja akacja czeka, a nie wierzba jakaś albo topola.

16:50, 03.06.2021
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

grzegorz z kamionagrzegorz z kamiona

0 0

I bardzo dobrze, że twoja akacja czeka- pielęgnuj ją polewając własnym moczem-może kiedyś też się doczeka podobnej nominacji.

23:32, 06.06.2021


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%