Zamknij
REKLAMA

Dwór w Chodakowie: perła w koronie na sprzedaż. Rozmawiamy z właścicielem

15:52, 20.04.2021 | J.L
Skomentuj
REKLAMA

- Dwór w Chodakowie to taka perła w koronie. Niewiele jest zabytków, które mają oryginalne mury. Dwór w Chodakowie jest tym cenniejszy, że ma swoją historię. To był pierwszy dom w sąsiedztwie rodziny Chopinów, gościł wielu znamienitych gości, jak choćby prezydenta Ignacego Mościckiego - mówi obecny właściciel dworu Daniel Dąbrowski.

[FOTORELACJA]10251[/FOTORELACJA]

W ostatnim czasie pojawiły się informacje o: z jednej strony wystawieniu dworu w Chodakowie na sprzedaż, a z drugiej o zainteresowaniu władz miasta jego kupnem.  Dotychczasowy właściciel Daniel Dąbrowski przyznaje, że mimo szczerych chęci, nie udało mu się odrestaurować obiektu, stąd decyzja o sprzedaży.

Dwór w Chodakowie, zdaniem Daniela Dąbrowskiego ma ogromny potencjał:

- Według mnie muzeum w Żelazowej Woli obsługuje tylko część pasjonatów muzyki Chopina. Osobiście znam osoby z zagranicy, które chciałyby zatrzymać się tu na kilka dni, poznać naszą tradycyjną muzykę, która inspirowała Fryderyka Chopina. Sam zastanawiałem się nad organizacją w dworku wieczorów jazzowych z Chopinem w tle, czytaniem wierszy. Niestety nie udało się doprowadzić tych planów do końca.

Jak mówi właściciel dworu, kilkakrotnie starał się o dofinansowanie renowacji obiektu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak jako podmiot prywatny nie dostał swojej szansy.

- Rozwiązaniem byłoby założenie fundacji, ale ja jestem osobą nie lubiącą stwarzać pozorów. Poza tym prowadzenie fundacji to czas, a ja pracuję w korporacji, żona urodziła niedawno trzecie dziecko, podjąłem więc decyzję o sprzedaży dworu.

 

Wobec powyższego Daniel Dąbrowski ofertę sprzedaży wysłał m. in. do urzędu miasta Sochaczew, bo jak mówi, wierzy, że miasto jest wrażliwe na takie tematy, a do tego ma możliwość pozyskania środków.

- Dla mnie jako sprzedającego byłoby szkoda, gdyby dwór kupił ktoś z zagranicy, bo nie wiadomo jakie miałby plany względem tego obiektu, a to taka perła w koronie. Niewiele jest zabytków, które mają oryginalne mury. Dwór w Chodakowie jest tym cenniejszy, że ma swoją historię. To był pierwszy dom w sąsiedztwie rodziny Chopinów, gościł wielu znamienitych gości, jak choćby prezydenta Ignacego Mościckiego.

Właściciel dworku zaznacza, że niezależnie od tego kiedy i komu sprzeda dworek, wciąż zgłębia jego historię, gromadzi dokumentację, dociera do potomków dawnych dyrektorów. Prosi również osoby, które dysponują starymi zdjęciami dworu o podzielenie się z nim tym kawałkiem historii.

Daniel Dąbrowski wycenił dworek na 1 mln 350 tys. zł. Podkreśla, że jest to suma, jaką sam zapłacił za zakup obiektu i tylko tę kwotę chce odzyskać, nie wliczając środków, jakie pochłonęły dotychczasowo wykonane prace remontowe i projektowe. Właściciel obiektu ma jednocześnie nadzieję, że dwór już wkrótce odzyska przynajmniej część dawnego blasku.

Na ostatniej sesji miejskiej większość radnych przyjęła uchwałę, która umożliwia burmistrzowi Piotrowi Osieckiemu podjęcie rozmów z właścicielem dworu na temat ewentualnego kupna zabytku przez miejski samorząd. Władze Sochaczewa chciałyby odrestaurować obiekt, sięgając po środki unijne, a następnie "oddać zabytek mieszkańcom", poprzez urządzenie tu działalności przede wszystkim kulturalnej. 

[ZT]57011[/ZT]

Tekst na podstawie wywiadu przeprowadzonego z Danielem Dąbrowskim przez Grażynę Bolimowską-Gajdę.

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (9)

MokMok

4 6

JEDENMILIONTRZYSTAPIECDZIESIATTYSIECY......to niezbyt duża cena za ten obiekt...powinien zostać dla miasta!!! 16:43, 20.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wujwuj

2 7

jeśli taki patriota, to niech przekaże samorządowi za symboliczną złotówkę. 17:02, 20.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GuruGuru

4 1

Ja bym kupił, ale brakuje mi 1 mln 345 tys. zł 17:31, 20.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zachwyt ogarniaZachwyt ogarnia

9 3

No proszę, miasto zadłużone na ponad 60 milionów a burmistrz dworek ruinę kupuje za ponad milion, jakie hojne panisko, na polach oddał działkę za pół ceny, teraz za ruderę przepłaca, a remont tego cuda będzie droższy niż cena zakupu, to się nam gospodarz trafił wprost doskonały, oczywiście wszystko za publiczne pieniądze. 19:50, 20.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LolaLola

1 0

KUPIŁ BYM WIEŚ, ALE PIENIADZE GDZIEŚ!!!WŁADZE MIASTA OD LAT "LEWARUJA" DŁUGI OBLIGACJAMI WIEC SPŁATA POZOSTANIE MIESZKANCOM I NASTEPCOM.DO TEGO NA SAM REMONT MOŻNA OWSZEM WYKORZYSTAĆ DOTACJE ALE POD ŚCISŁĄ OCHRONA KONSERWATORA!!!. A TO SĄ JUZ PROBLEMY OD KTÓRYCH WŁAŚNIE UCIEKA OBECNY WLASCICIEL. ALE DOPIERO UTRZYMANIE W PRZYSZŁOŚCI TEGO OBIEKTU TO BĘDĄ DUŻE KOSZTY. BO TERAZ SWIATŁO, WODA ,KANALIZACJA ZBIORCZA, OGRZEWANIE CZY SMIECI PRZY OBECNEJ PAZERNEJ WŁADZY PISU I LOKALNYCH SAMORZADACH NIE SĄ JUZ DOBRAMI BYTOWYMI A RACZEJ DOBRAMI LUKSUSOWYMI!!! NA KTÓRE POLSKIE RODZINY CZY INSTYTUCJE WYDAJĄ BARDZO DUŻO Z BUDŹETU DOMOWEGO. DLATEGO UTRZYMANIE TAKIEGO KOLEJNEGO OBIEKTU KULTURY TO SĄ DUŻE KOSZTY A NIE LEPIEJ PRZEKAZAĆ TE FUNDUSZE NA BUDOWĘ MIESZKAN DLA MŁODYCH RODZIN KTÓRE NIE MAJĄ GDZIE MIESZKAC ???NIE RODZĄ SIĘ DZIECI BO NIE MAJĄ GDZIE???BO TERAZ MŁODZI LUDZIE MAJA WYBÓR ALBO CAŁE ŻYCIE WYNAJEM ALBO HIPOTEKA NA 30 LAT I BANKOWY SZNUR U SZYI ALBO BEZDOMNOŚĆ... TYM BARDZIEJ ZE TU PRACY DOBRZE PŁATNEJ NIE MA W SOCHACZEWIE. A MINISTRANT -MINISTER OBIECAŁ JAK AGITOWAŁ PRZED WYBORAMI PRZECIEŻ MIESZKANIA DLA MLODYCH ???TO GDZIE ONE SĄ? JAKIE TO PLANY MIAŁ PIS NA MIESZKANIA DLA MLODYCH ?.TO SAMO BURMISTRZ MIAŁ TEREN PRZEKAZAC POD BUDOWĘ MIESZKAŃ W PROGRAMIE A SPRZEDAŁ KURII !!JAK ONI WSZYSCY AGOTOWALI PRZED WYBORAMI??JAK PIĘKNIE OBIECALI?A TERAZ NIKT SIĘ JUZ TYM NIE PRZEJMUJE .A TO W RODZINACH ,DZIECIACH I DOBRZE PLATNYCH MIEJSCACH PRACY JEST PRZYSZLOSC TEGO MIASTA .A NIE KOLEJNA PLACÓWKA "KULTURY -PAŁAC KTÓRY BEDZIE STAŁ PUSTY W TYGODNIU I GENEROWAŁ TYLKO KOSZTY. W TAKI OBIEKT MOŻNA INWESTOWAĆ BUDŻETOWE NADWYŻKI A NIE KUPOWAĆ I REMONTOWAĆ NA KREDYT,NA KRECHE,ALBO Z NASZYCH PODATKÓW ZADLUZAJAC ICH MIESZKAŃCÓW. CIEKAWA JESTEM KTO TE DŁUGI BĘDZIE POTEM SPLACAŁ.ZADLUŹONE MASAKRYCZNIE PANSTWO,MIASTO ,POWIAT. ..SZPITAL. ..I JESZCZE Z UNII BIORĄ KREDYTY...SZOK.A PODATKÓW OD PODATKÓW W OSTATNICH LATACH PRZYBYŁO NAM 34!!!.TO CIEKAWE ILE TE KRĘGOSŁUPY PRACUJACYCH POLAKOW JESZCZE TO WYTRZYMAJA ...JUZ JESTEŚMY DZIADAMI EUROPY.
21:38, 21.04.2021


RomekRomek

9 1

A może by powiatowy sponsor jakiś kartonowy czek podrzucił z puli ratowania zabytków ??? 20:03, 20.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

QwertyQwerty

6 1

Powiatowy sponsor ma tera inne problemy na głowie

https://wiadomosci.wp.pl/ujawniamy-oto-jak-tuszowano-incydent-z-udzialem-prezydenta-dudy-6630853453376352a

21:37, 20.04.2021


Wierny giermekWierny giermek

6 1

Juz maluje czeka na tekturze. 21:13, 20.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MoniMoni

1 0

Popieram zakup przez Miasto. Będzie służył Mieszkańcom Sochaczewa. Przecież Burmistrz nie kupuje tego dla siebie... 21:46, 29.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%