15 marca ARiMR rozpoczęła akcję przyjmowania wniosków z tytułu płatności bezpośrednich do gruntów rolnych. Jak mówi kierownik Biura Powiatowego Agencji w Sochaczewie Jarosław Pachowiak - w tym roku rolników czekają ważne zmiany. Koniecznie trzeba też dochować terminów – za ich przekroczenie grozą sankcje.
Nabór wniosków potrwa do 15 maja. Można je co prawda złożyć także w terminie 25 dni kalendarzowych po upływie tej daty, wtedy trzeba się jednak liczyć z sankcjami. Za każdy dzień opóźnienia agencja naliczy 1 % sankcji od należnej płatności. Jak mówi Jarosław Pachowiak, w tym roku rolników czeka też ważna zmiana.
- Rolnicy nie mogą już składać oświadczeń o braku zmian w odniesieniu do roku ubiegłego. W tamtym roku od 15 lutego do 14 marca osoby, które nie przeprowadzały zmian w gospodarstwie składały stosowne oświadczenie i na tej podstawie ten wniosek przechodził na rok kolejny. W tym roku już tego nie ma.
To nie jedyna zmiana, jaka czeka składających wnioski. Od tego roku nie jest przesyłany do rolników wniosek spersonalizowany. Rolnikom ubiegającym się po raz pierwszy o przyznanie płatności bezpośrednich, materiał graficzny wskazujący położenie gruntów rolnych, udostępniany jest poprzez aplikację eWniosekPlus.
Rozszerzony też został zakres danych podawanych we wniosku o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Chodzi tu o informacje na temat poszczególnych upraw prowadzonych przez wnioskodawców. Do 2020 r. informację o rodzajach upraw podawali rolnicy objęci obowiązkiem dywersyfikacji, czyli posiadający co najmniej 10 ha gruntów ornych. Od roku 2021 wszyscy rolnicy będą podawali informację o rodzajach prowadzonych upraw. Informacje te będą wykorzystane w związku z realizacją działań PROW.
Od roku 2021 zdjęcia geotagowane będą mogły być wykorzystywane jako dowody w sprawie, na podstawie których można rozstrzygnąć kwestie związane z potwierdzeniem lub też zanegowaniem deklaracji rolnika czy wypełnienia przez niego zobowiązań.
Zmiany czekają także producentów rolnych konkretnych gatunków:
- Uprawy pomidorów - od roku 2021 płatność do powierzchni uprawy pomidorów jest przyznawana, jeżeli poza spełnieniem dotychczasowych warunków uprawa została założona z wykorzystaniem materiału nasadzeniowego, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 8 lit. g ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie (Dz. U. z 2019 r. poz. 568 oraz z 2020 r. poz. 425 i 875), a obsada roślin wynosi co najmniej 20 000 na hektar.
- Rośliny strączkowe - wysokość stawki płatności na ziarno nie jest różnicowana w zależności od powierzchni - dotychczas do pierwszych 75 ha upraw roślin strączkowych przysługiwała dwukrotnie wyższa stawka.
- Konopie odmiany Finola – te nie kwalifikują się już do płatności bezpośrednich w Polsce, ponieważ dla odmiany Finola zawartość THC w roku 2019 i w roku 2020 przekroczyła dopuszczalną w Unii Europejskiej wartość 0,2%.
Wszystkie wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich składać można drogą elektroniczną poprzez aplikację ewniosek, która znajduje się na stronie arimr.gov.pl.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz