Zamknij

Akcja przerębel w Plecewicach. PZW Chodaków apeluje do wędkarzy

15:29, 22.02.2021 K.Ż Aktualizacja: 13:07, 23.02.2021
Skomentuj foto PZW Sochaczew foto PZW Sochaczew
reo

Zima to także pracowity czas dla wędkarzy, monitorujących stan zbiorników wodnych, czy nie dzieje się w nich nic złego i czy nie ma zjawiska tzw. przyduchy  Gruba warstwa śniegu na pokrywie lodowej skutecznie ogranicza ilość przedostającego się światła do zbiornika a co za tym idzie następuje spadek tlenu w wodzie. Dlatego też po intensywnych opadach powinno się odgarniać śnieg pasami z tafli lodowej celem umożliwienia przedostania się do wody jak największej ilości promieni świetlnych. W celu napowietrzania wody wykonuje się również przeręble. Wczoraj na zbiorniku w Plecewicach członkowie koła PZW Chodaków wycieli przeręble, aby poprawić stan napowietrzenia wody.

[FOTORELACJA]10046[/FOTORELACJA]

- Wczoraj 21 lutego na Zbiorniku Chodaków w Plecewicach, zostały wycięte przeręble, w celu poprawy napowietrzenia wody. Osoby wędkujące, oraz poruszające się po  zbiorniku proszone są o zachowanie szczególnej ostrożności, oraz nie zbliżania się do przerębli. Lód na zbiorniku w Plecewicach jest dość gruby ma ok. 18 – 20 cm grubości, ale miejscami może być również cieńszy.

Istniej również metoda natleniania wody poprzez przepompowywanie wody pomiędzy przeręblami przy użyciu pomp wodnych. Należy zwrócić szczególną uwagę na to , aby woda zasysana przez pompę pobierana była z powierzchniowej części zbiornika , a strumień wody wpadający do przerębli nie naruszał osadów dennych, co może doprowadzić do przyspieszenia procesów przyduchy.

 Jak  zapowiedzieli synoptycy przed nami ciepłe dni i odwilż, dlatego przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności przy wchodzeniu na lód. Choć najlepiej przy takich warunkach atmosferycznych najlepiej zrezygnować z aktywności na lodzie. O tym jak niebezpieczna może być tafla lodowa, pokazują druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bolimowie na krótkim filmiku.

[WIDEO]561[/WIDEO]

Kiedy widzisz, że pod kimś zarwał się lód…

  • nie biegnij w kierunku ofiary – lód w tym miejscu może być słaby i może zarwać się również pod tobą;
  • wezwij pomoc z telefonu komórkowego – numer 112
  • staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co można się trzymać np. linę, gałąź, kurtkę;
  • pomóż ofierze wydostać się na krawędź lodu;
  • pod żadnym pozorem nie podawaj alkoholu uratowanemu na mrozie; alkohol rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie – w rezultacie szybko doprowadza do dalszego wyziębienia organizmu. Zamiast alkoholu możesz podać np. czekoladę lub cukierki i coś ciepłego do picia.
  • aby doraźnie zabezpieczyć poszkodowanego przed zimnem – można założyć mu koc termiczny – w tym przypadku zakładamy go stroną srebrzystą do wewnątrz,
  • jeżeli jest taka możliwość należy szybko przebrać niedoszłego topielca w pożyczone suche ubranie.

O czym powinieneś wiedzieć zanim wejdziesz na lód…

  • zostaw komuś informacje o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu;
  • na lód najlepiej wybieraj się w towarzystwie, najlepiej kogoś na kogo możesz liczyć w krytycznej sytuacji.
  • jeżeli nie jesteś pewny wytrzymałości lodu, zabierz ze sobą długą linę, którą możesz związać się z kompanem, pomoże to we wzajemnym udzieleniu pomocy w przypadku załamania się tafli lodu; używaj kamizelki asekuracyjnej i/lub specjalnego kombinezonu.
  • zawsze należy mieć przy sobie kolce pomocne przy wczołganiu się na lód – można je kupić w większości sklepów wędkarskich lub wykonać samemu np. z wkrętaków (zaostrzone końce, rękojeści połączone linką zakładaną na szyję, na ostrza można założyć cienką elastyczną rurkę, która zabezpieczy przed rozdarciem kombinezonu)
  • podczas wędrówki uderzaj co pewien czas np. pierzchnią w lód; gdy pod wpływem uderzenia pokrywa lodowa pęka lub trzeszczy – wycofaj się tą samą drogą.

Jeżeli lód się zarwie…

  • nie wpadaj w panikę, zachowaj spokój;
  • oszczędzaj siły na wydostanie się z wody; wydostanie bez niczyjej pomocy się o własnych siłach jest niezwykle trudne – ręce ślizgają się po mokrym lodzie – nie nie można znaleźć chwytu – dlatego bardzo ważne jest posiadanie kolców opisanych powyżej.
  • jeśli to możliwe zdejmij buty, zrzucisz kilka zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni;
  • jeśli się wydostaniesz, nie wstawaj, powoli przeczołgaj się w bezpieczne miejsce;
  • jeżeli jest taka możliwość szybko przebierz się w pożyczone suche ubranie.

Pamiętaj! Wchodząc na lód ZAWSZE ryzykujesz!

 

 

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

HahahHahah

1 3

A się obudzili A gdzie byli jak były mrozy teraz jak odwilż jest za robienie przerebli się wzięli 18:23, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

AnnaAnna

0 2

Ryby nie mają płuc i powietrzem nie oddychają. Takie działania nie chronią przed przyduchą. Daremny trud z "bełtania wody" przyniesie więcej szkody niż korzyści. 18:38, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%