Zamknij
REKLAMA

Sochaczew: w piątek podpisanie umowy, będzie lepsze powietrze

11:00, 26.01.2021 | A.S
Skomentuj
REKLAMA

W najbliższy piątek podpisanie umowy miedzy Urzędem Miasta a firmą, która wygrała przetarg na wymianę starych pieców w Sochaczewie. Dzięki tej współpracy z terenu miasta zniknie 40 tzw. kopciuchów. Zamiast nich w prywatnych domach zbudowana zostanie instalacja na znacznie bardziej ekologiczne paliwa, głównie gaz ziemny.

Projekt „Poprawa jakości środowiska miejskiego poprzez wymianę urządzeń grzewczych w Sochaczewie” wart 1 mln 200 tys zł. jest w części finansowany przez właścicieli domów, w części przez Unię Europejską. Mieszkańcy, którzy biorą w nim udział mogą liczyć na obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej, mniejsze wydatki na podgrzewanie ciepłej wody używanej do kąpieli oraz tańsze ciepło z kaloryferów. Skorzystamy jednak my wszyscy – jakość powietrza w Sochaczewie pozostawia wiele do życzenia- jak pokazują ostatnie dane mapy zanieczyszczeń powietrza Airly, normy najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń PM2.5 w Sochaczewie są przekroczone o ponad 134 %.

W piątek nastąpi podpisanie umowy z wykonawcą, a kiedy ruszą prace? Jak mówi Artur Rosiak – właściciel NSO s.c., firmy, która została wyłoniona w przetargu UM, jego przedsiębiorstwo jest gotowa do przeprowadzenia inwestycji bez zbędnej zwłoki.

- Do 30 czerwca mamy termin na oddanie dokumentacji projektowej związanej z wymianą, potem do 30 września termin na wymianę urządzeń. W piątek będziemy jednak rozmawiać z UM, aby nie czekać. Chcemy projekty składać sukcesywnie i ruszać z realizacją poszczególnych od razu po uzyskaniu pozwoleń. Firma jest przygotowana do rozpoczęcia tych prac od razu po akceptacji projektów i uzyskaniu pozwoleń.

Jak zapewnia Rosiak- NSO s.c., to nie pierwsze tego typu zlecenie realizowane przez jego firmę

- Realizowaliśmy już podobne projekty z programu „Zaprojektuj i wybuduj”, który także obejmował wykonanie dokumentacji projektowej i budowy kotłowni lub wymiany urządzeń. Wykonaliśmy kilkanaście takich projektów w ramach tego programu. A od początku działalności firmy robimy też kotłownie i wymiany instalacji u osób fizycznych, wykonujemy dokumentację, wymianę, inwentaryzację. Mamy za sobą kilkaset podobnych projektów.

W ramach projektu „Poprawa jakości środowiska miejskiego poprzez wymianę urządzeń grzewczych w Sochaczewie” 30 domów wyposażonych zostanie w kotły na gaz ziemny, przy czym większość z nich także w zasobnik na ciepłą wodę. W 5-ciu domostwach zainstalowane zostaną kotły na gaz płynny, pobierany z butli, a w 3 innych - kotły na biomasę (pellet). Na terenie jednej nieruchomości zacznie pracować powietrzna pompa ciepła oraz instalacja fotowoltaiczna.

Poza wymianą pieców projekt przewiduje wykonanie prac termomodernizacyjnych w 6-ciu domach. W każdej z tych lokalizacji ocieplony zostanie strop pod poddaszem, w pięciu domach ściany zewnętrzne, w trzech nieszczelne okna, w dwóch do wymiany są drzwi. W niektórych domach, by do minimum ograniczyć straty ciepła, ekipy ocieplą strop nad piwnicą, ściany przylegające do gruntu, ściany zewnętrzne poddasza i nieogrzewanej piwnicy. Wszystkie prace mają się zakończyć do 30 września.

[ZT]56192[/ZT]

 

(A.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

korekkorek

7 3

"Sochaczew: w piątek podpisanie umowy, będzie lepsze powietrze"

myślę ze to zbyt daleko idący wniosek - wyeliminowanie 40 kopciuchów niewiele poprawi jakość powietrza , to jest kropla w morzu 11:47, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KroplaKropla

4 3

Oczywiście, że to kropla w morzu ale dobre i to. Pamiętajmy też o tym, że w wielu gospodarstwach piece węglowe już dawno zostały usunięte a w nowo budowanych domach mało kto isnstaluje piec na groszek, tylko się cieszyć :) 14:31, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AAAAAA

9 1

Szczęście będzie trwało do pierwszych rachunków za paliwo do nowoczesnego ogrzewania. 14:46, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

uchchchuchchch

6 1

40 pieców to wyczyn stulecia magistratu, mieszkańcy są pod wrażeniem, no może raczej pod rażeniem, nareszcie oddech
nie my pełną piersią. 16:40, 26.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LolaLola

2 1

W TYM ROKU WYMIENIA W MIESCIE 40 KOPCĄCYCH PIECÓW A ZA 2 LATA WPUSZCZA DO CENTRUM MIASTA 400 STARYCH DESLI DZIENNIE TRANZYTEM PRZEZ NOWY MOST W TROJANOWIE .....OT!! I EKOLOGIA ...NIE BĘDĄ TRULY NAS KOMINY TO BEDA NAS TRULY STARE DESLE,BUSY,CZY AGENCYJNE AUTOBUSY . 21:03, 26.01.2021


Dobry Jezu Dobry Jezu

3 0

Opozycjo żyjesz czy umarłaś śmiercią naturalną. 16:59, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%