Zamknij
REKLAMA

Sochaczew pod śniegiem: rady dla kierowców

11:15, 13.01.2021 | A.S
Skomentuj
REKLAMA

Duża pokrywa śnieżna i gołoledź, które nawiedziły powiat sochaczewski, utrudniają jazdę wielu kierowcom. Co zrobić, by zadbać o bezpieczeństwo na drodze, nie tylko w trakcie jazdy, ale jeszcze zanim wsiądziemy do auta, zapytaliśmy sochaczewskiego instruktora nauki jazdy Dariusza Stachlewskiego.

Bez względu na umiejętności jazdy kierowcy, nie możemy zapomnieć o zadbaniu o komfort i bezpieczeństwo jazdy jeszcze zanim ruszymy w drogę.

Przygotowanie auta do jazdy zimą

Co raz cieplejsze zimy, dodatnie temperatury i znacznie rzadsze opady śniegu  powodują, że wielu kierowców rezygnuje z wymiany opon licząc na to, że „się uda”. Tymczasem, jak mówi Dariusz Stachlewski, opony powinny być zmienione na zimowe od razu, gdy temperatura spadnie poniżej 7 st. C.

- Opony obowiązkowo. Mam nadzieję, że kierowcy powymieniali opony. Na letnich nie ma jazdy. Dwa. Podładowanie albo wymiana akumulatora, jeśli on już był słaby jesienią. Trzy- zadbanie o widoczność, czyli szyby- przy ujemnych temperaturach będą nam zamarzać i to nie tylko na zewnątrz, ale też w środku, gdzie mamy parę. Ta para też nam będzie zamarzać na wewnętrznej części szyby. Dlatego warto też przeczyścić je od środka. Dobrze też, jeśli auto ma klimatyzację. Wiele osób twierdzi, że klimatyzacja jest niepotrzebna zimą. Otóż ona będzie nam osuszać to powietrze wewnątrz.

Nie możemy tez zapominać o odśnieżeniu samochodu przed jazdą, aby śnieg z dachu nie spadł na auto jadące za nami, ograniczając widoczność innemu kierowcy, lub nam samym, jeśli spadnie, np. na boczną szybę w trakcie pokonywania zakrętu.

Jazda zimą

Ważne by w trakcie jazdy umieć rozpoznać, kiedy jedziemy po lodzie i odpowiednio zareagować.

- Warunki są zmienne. Może być warstwa lodu na asfalcie, mimo, że to że jest czarny asfalt i na pierwszy rzut oka nic nie wzbudza naszych podejrzeń, może znajdować się na nim cienka warstwa lodu, która jest bardzo zdradliwa dla kierowców.

Jak to rozpoznać w trakcie jazdy?

- Będziemy odczuwali coś takiego, jakby auto nam „płynęło”. Jakbyśmy mieli wspomaganie jeszcze lepsze, niż w normalnych warunkach. Wyraźnie czuć wtedy, że każdy delikatny ruch kierownicą ma przełożenie na tor jazdy. Auto nie ma takiego tarcia jak na suchej nawierzchni.

Najważniejsze, by wtedy nie utracić kontroli nad autem. Nadrzędna zasada jest jedna.

- Zero gwałtowności. Nie ma gwałtownego ruszania, gwałtownego hamowania, nie ma gwałtownych skrętów. Hamujemy zdecydowanie wcześniej, dużo wcześniej i nie naciskając mocno na hamulec. Wykorzystujemy tez hamowanie silnikiem, czyli redukcję biegów, do tego, by utracić prędkość. Jeżeli mamy skręcać, trzeba wytracić prędkość zdecydowanie wcześniej, zbliżając się do zakrętu. Nie ma hamowania na ostatnich 5, 10- ciu metrach.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wpadniemy w poślizg. Co wtedy? Podstawą jest znajomość własnego auta- tego, jaki ma napęd – na przednie czy tylne koła i jak je prowadzić.

- Jeżeli mamy auto podsterowne (z napędem na przednie koła), to ono nie będzie nam wchodziło w zakręt, tylko będzie nam opuszczało zakręt, wyjeżdżało z niego. Przy autach nadsterownych (z napędem na tylnie koła), tył będzie nas wyprzedzał. W każdym z tych przypadków reagujemy inaczej.

Bardzo dobra rzecz to przetrenowanie wszystkich manewrów na śliskiej nawierzchni na swoim własnym samochodzie. Najlepiej wykorzystać do tego celu ośnieżone place, ale nie mogą to być place ogólnie dostępne, lecz np. zamknięty, pusty parking czy własna działka. Jeżeli nie mamy dostępu do takiego terenu lub chcemy zrobić to w sposób kontrolowany, pod okiem instruktora, warto skorzystać z oferty Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy. Wtedy w aucie własnym lub ośrodka, pod dokiem instruktora przećwiczymy wszystkie manewry.

(A.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

B.B.

3 0

rada dla kierowców: OMIJAĆ SOCHACZEW, czy to zima czy lato :-/ 13:09, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StaszekStaszek

0 0

JA tez mam rade ,,zostan w domu'' 18:56, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA