Zamknij
REKLAMA

Cmentarze w Sochaczewie 1 listopada. Decyzje naszych parafii wobec zaleceń biskupa

10:08, 27.10.2020 | red.
Skomentuj
REKLAMA

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną i wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami w uroczystość Wszystkich Świętych nie będzie mszy świętych i procesji na cmentarzach - taką decyzję podjął biskup Diecezji Łowickiej Andrzej Franciszek Dziuba. Kapłani zachęcają, aby odwiedzanie grobów bliskich rozłożyć na kilka dni.

-  W naszej polskiej tradycji pierwsze dni listopada wiążą się z wielką dbałością o zewnętrzne oznaki naszej pamięci o tych, co odeszli. Dekorujemy pomniki kwiatami, zapalamy znicze na znak modlitwy. To wszystko jest dla nas bardzo ważne, bo daje nam poczucie, że robimy to, co konieczne.

Te ważne dni będziemy przeżywać w trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii. W związku z powyższym, proszę Księży Proboszczów, aby wyjątkowo w tym roku, nie organizowali Mszy świętych na cmentarzach, lecz wewnątrz świątyni. Ponadto po głównej Mszy świętej, zarówno 1., jak i 2. listopada, proszę, aby w kościołach zostały odprawione procesje z modlitwami za zmarłych.

Do wszystkich Diecezjan zwracam się z serdeczną prośbą, aby nawiedzenie grobów bliskich zmarłych rozłożyli w czasie, zachowując przy tym wszelkie konieczne wymogi sanitarne.

Zachęcam nas wszystkich do zwrócenia większej uwagi na modlitwę za zmarłych, aniżeli na dekoracje kwiatowe i palenie zniczy. Niech zewnętrzne oznaki naszej troski i pamięci o tych, którzy poprzedzili nas w ziemskiej pielgrzymce do Domu Ojca, nie przysłonią nam duchowego charakteru tych dni. Niech nadchodzące dni będą przepełnione duchem modlitwy, bo to ona będzie najważniejszą pomocą dla naszych bliskich zmarłych. Zewnętrze oznaki pamięci ograniczmy do niezbędnego minimum, ponieważ one nie zastąpią naszej modlitewnej troski o zbawienie dusz czyśćcowych.  – informuje biskup Andrzej Franciszek Dziuba.

W związku z tym większość parafii  w naszym powiecie rezygnuje z tradycyjnych mszy na cmentarzach 1 listopada, taką decyzję podjęła m.in. parafia św. Wawrzyńca, parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Boryszewie, parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Trojanowie oraz z parafii św. Józefa Robotnika w Chodakowie. Mszy na cmentarzach nie będzie również w Giżycach, Kurdwanowie czy Młodzieszynie. 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

KometaKometa

8 3

To jak to jest, na cmentarzu na powietrzu nie może być Mszy a w zamkniętym kościele może? 14:48, 27.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

OlaOla

0 0

No tak, chodźmy wszyscy tłumnie do kościoła na mszę, bo tam nie ma ryzyka 18:00, 29.10.2020


MartaMarta

3 1

Na cmentarzu nie zbiora na tace.. 21:54, 27.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NiedającyNiedający

0 0

Jak to nie? Co roku *%#)!& po cmentarzu w czasie mszy i zbiera :-) 17:42, 28.10.2020


REKLAMA