Zamknij

Gmina Iłów. Po 80 latach św. Tekla wróciła do giżyckiej parafii

08:47, 26.10.2020 red./ UG IŁów Aktualizacja: 15:38, 26.10.2020
Skomentuj

25 października odbyła się w parafii Świętych Piotra i Pawła w Giżycach wyjątkowa, choć ze względu na obostrzenia związane z pandemią skromna uroczystość - poświęcenie i przeniesienie figury św. Tekli do odrestaurowanej kapliczki, która wróciła na swoje miejsce po 80. latach. Przypominamy, że po II wojnie światowej była tu figurka Matki Bożej Niepokalanej, bo figurę Tekli Niemcy rozstrzelali.

[FOTORELACJA]9712[/FOTORELACJA]

Z inicjatywy Dzieła Dzielnych Kobiet, proboszcza i wiernych parafii św. Piotra i Pawła w Giżycach ks. Rafała Banasiaka, wójtów gminy Iłów i Rybno 25 października poświęcono wyremontowaną kapliczkę św. Tekli. Skromne niedzielne święto wsparli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Giżycach, którzy pomogli w przewiezieniu figury do wyremontowanej kaplicy. Wszystkim, którzy przyczynili się do remontu kapliczki i przywrócenia figury św. Tekli ksiądz proboszcz giżyckiej parafii serdecznie podziękował.

- Dziś potrzeba nam heroizmu, odwagi do miłości i szacunku dla drugiego człowieka. Potrzeba nam zaufania Bogu, a tego możemy uczyć się od naszej patronki. Jej historia, umiłowanie Boga sprawiło, że dziś oręduje za nami w niebie. A przyzywana jest zwłaszcza w czasie zarazy, pandemii, pożarów. Niech w tym trudnym czasie będzie dla nas wzorem i wsparciem, i niech ma nas w opiece stojąc w kapliczce, która od zawsze była jej poświęcona. Moi Drodzy proszę przejeżdżając obok kapliczki, westchnąć do Świętej i prosić Ją o ustanie pandemii i we wszystkich swoich intencjach - mówi  proboszcz Rafał. 

Kapliczka św. Tekli to najstarsza tego typu budowla, znajdująca się na skrzyżowaniu dróg giżyckiej parafii. Powstała w XIX wieku, wzniesiona przez rodzinę, która traciła wszystkie nowo narodzone dzieci. Według historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie matka dzieci miała sen aby w okolicy domu wystawić kapliczkę św. Tekli. Kolejne dziecko, które przyszło na świat przeżyło. Kapliczka z figurą św. Tekli przetrwała do II Wojny Światowej. Zniszczona została przez hitlerowców, którzy oddali do niej kilka strzałów. Po wojnie w kapliczce umieszczono figurę Matki Bożej.

Przedstawioną historię poznały uczestniczki VII Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet, które podjęły akcję odnowienia kapliczki. Fundusze zbierano w kościołach, wspólnotach a także poprzez stronę internetową zrzutka.pl. Wójt gminy Iłów ufundował także tablicę informacyjną, która przedstawia życiorys św. Tekli i historię jej powrotu do kapliczki. Wiosną zostanie zamontowana także ławka, by móc na dłużą chwilę zatrzymać się przy świętej i oddać się w jej opiekę.

 

 

 

 

(red./ UG IŁów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

JolasiaJolasia

7 0

Dlaczego nie ma zdjęć nadwornej świty?? Piszą usprawiedliwienia za sytuację w szpitalu?? 10:15, 26.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LilaLila

1 5

Co sie kościoła i gminy czepiasz? Chcesz to leć na parade równości 11:13, 26.10.2020


reo

BolekBolek

3 1

Wróciła. Bo. Była. Na. Proteście. Kobiet 11:51, 26.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

B.B.

2 2

prawdziwa Tekla była w Pszczółce Mai - ta to jakaś podróba i niepodobna 12:41, 26.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ADAMADAM

0 0

TAK JOLASIA TWOJA ŚWITA TO NA PARADACH RÓWNOSCI BYWA 13:35, 27.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%