Zamknij

Sanepid w Sochaczewie obciążony również powiatem grodziskim. Zmiana zasad informowania o kwarantannie

17:06, 15.10.2020 M.F Aktualizacja: 13:02, 16.10.2020
Skomentuj

To bardzo ważna informacja dla wszystkich mieszkańców powiatu sochaczewskiego. Nasz sanepid, który i tak – w związku z epidemią – pracuje od kilku miesięcy niemal 24 godziny na dobę, został zobligowany do przejęcia wszystkich zadań sanepidu z Grodziska Mazowieckiego z uwagi na kwarantannę pracowników tamtejszej stacji. W związku z tym, a także w wyniku lawinowo rosnącej liczby osób zakażonych i obejmowanych kwarantanną, zmieniły się zasady informowania o niej. W tej chwili każdy, kto otrzyma od przełożonego czy dyrektora informację o kontakcie z osobą zakażoną Covid-19, powinien uznać ją za wiążącą i pozostać wraz z domownikami w kwarantannie. Nie należy tu czekać na decyzję sanepidu ani się jej pilnie domagać. Publikujemy obszerne wyjaśnienia sochaczewskiego sanepidu w tej sprawie.

Zmieniły się zasady informowania o obowiązku przejścia na kwarantannę w powiecie sochaczewskim. Ma to związek z przejęciem przez sochaczewski sanepid obowiązków sanepidu grodziskiego, a także z gwałtownie rosnącą liczbą osób zakażonych oraz zobowiązanych do obycia kwarantanny. Jak wyjaśnia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sochaczewie:

- Decyzją Mazowieckiego Państowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, sanepid w Sochaczewie realizuje dodatkowe zadania poprzez przejęcie wszystkich zadań Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Grodzisku Mazowieckim, ze względu na objęciu kwarantanną znaczącej liczby pracowników grodziskiej stacji. Ponadto pracownicy sochaczewskiego sanepidu wspierają w działaniach przeciwepidemicznych stację w stolicy.

Ze względu na lawinowo wzrastającą liczbę osób zakwalifikowanych do objęcia kwarantanną w zakładach pracy, przedszkolach, szkołach, każdy, kto od przełożonego, dyrekcji otrzyma informację o styczności z zakażonym na covid, powinien wraz z rodziną pozostać w domu i poddać się kwarantannie. Informacja taka, mimo że nie została jeszcze przekazana przez sanepid, jest dla państwa wiążąca i dane udostępnione przez pracodawcę trafią do ogólnopolskiego systemu kwarantann EWP. System zaprosi państwa do korzystania z aplikacji „kwarantanna domowa”, gdzie znajdziecie państwo szczegóły na temat kwarantanny. Na podstawie systemu kontroli osób w kwarantannie dokonuje także policja.

Stopniowo i sukcesywnie nawiązujemy z państwem kontakt telefoniczny oraz rozsyłamy drogą mailową decyzję o kwarantannie.

Decyzja inspektora, czyli dokument o kwarantannie, wystawiana jest na osobę, która miała styczność z zakażonym, natomiast domownicy jako usprawiedliwienie swojej nieobecności w pracy, powinni wypełnić oświadczenie o odbyciu kwarantanny, którego wzór dostępny jest na stronie ZUS-u. Warto załączyć do takiego oświadczenia również dokument, który domownik otrzyma z sanepidu. Po zakończeniu kwarantanny pracownik ma 7 dni, aby dostarczyć pracodawcy takie oświadczenie, podpisane własnoręcznie. Pracodawca zawsze ma prawo wystąpić do inspektora o potwierdzenie deklarowanych informacji.

Odnosząc się do aktualnej sytuacji epidemicznej, sanepid podaje, że od początku epidemii zarejestrowano w naszym powiecie 322 przypadki koronawirusa, z czego 13 potwierdzono w ostatniej dobie. 218 osób wyzdrowiało. Aktualnie 328 osób odbywa kwarantannę decyzją sanepidu ze względu na styczność z osobą zakażoną. Wraz z domownikami, którzy z mocy rozporządzenia odbywają kwarantannę, jest to łącznie 570 osób, z czego 25 w ostatniej dobie.

Sochaczewski sanepid wyjaśnia też, kto i z jakiego powodu trafia na kwarantannę oraz, jak długo powinna ona trwać:

- Na kwarantannę decyzją służb sanitarnych trafiają osoby, które miały styczność z osobą zakażoną covid, czyli przebywały dłuższy czas w tym samym pomieszczeniu, co zakażona osoba, nie zachowały dystansu społecznego i twarzą w twarz rozmawiały z chorym powyżej 15 minut albo przekazywały sobie przedmioty. Na mocy rozporządzenia kwarantannę muszą odbyć także współdomownicy osoby, która miała styczność. Kwarantanna trwa 10 dni liczone od dnia następnego po dacie styczności. Drugi rodzaj kwarantanny dotyczy osób, które przyjechały do polski z niektórych krajów. Ta kwarantanna nakładana jest przez służby graniczne i trwa 10 dni od dnia następującego po przekroczeniu granicy. Obecnie w powiecie sochaczewskim są 353 osoby odbywające ten rodzaj kwarantanny. Głównie są to osoby narodowości ukraińskiej.

Sporo niejasności wśród mieszkańców powiatu sochaczewskiego rodzą sytuacje, gdy styczność z osobą zakażoną miała miejsce w innym powiecie. Jak wyjaśnia sanepid:

- W takiej sytuacji sprawa powinna zostać przekazana do naszego sanepidu i to sochaczewski inspektor jest właściwy do wydania decyzji o kwarantannie. Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju zdarzają się przypadki przekazania spraw z pewnym opóźnieniem, dlatego osoba, która dowiedziała się o kontakcie z zakażonym, powinna razem z domownikami zostać w domu i nawiązać kontakt ze swoją stacją sanitarną. Taką informację najlepiej przesłać do nas drogą mailową na adres [email protected]. Nawiążemy kontakt oraz uzupełnimy formalności związane z objęciem państwa kwarantanną.

 

(M.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

mrs.sanpidmrs.sanpid

4 0

ło matko zamordujecie tych pracownikow sanepidu. 20:17, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

maliniakmaliniak

4 0

Tzn. kwarantanne mozna zrobic sobie samemu?? Chyba skorzystam z tej okazji tylko musze zgromadzic zapasy trunkow? 20:19, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

krzysiekkrzysiek

1 0

" W takiej sytuacji sprawa powinna zostać przekazana do naszego sanepidu i to sochaczewski inspektor jest właściwy do wydania decyzji o kwarantannie. Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju zdarzają się przypadki przekazania spraw z pewnym opóźnieniem, dlatego osoba, która dowiedziała się o kontakcie z zakażonym, powinna razem z domownikami zostać w domu i nawiązać kontakt ze swoją stacją sanitarną. Taką informację najlepiej przesłać do nas drogą mailową na adres [email protected]. Nawiążemy kontakt oraz uzupełnimy formalności związane z objęciem państwa kwarantanną."

dobre sobie, nie radzę nikomu takich manewrów. z osobistego doświadczenia z sochaczewskim psse. dowiedziałem się o kontakcie żony z osobą zakażoną w dniu 6 pażdziernika. skontaktowaliśmy się z sanepidem w dniu 7 pazdziernika, rozmowa telefoniczna. oczywiście nic nie wiedzą, ożarów maz nie przekazał nic, trzeba czekać. następny kontakt 8 pażdziernika, oczywiście nic nie wiedzą, ożarów maz nic nie przekazał, trzeba czekać. następny kontakt 9 pażdziernika, oczywiście nic nie wiedzą, ożarów maz nic nie przekazał, trzeba czekać. dopiero moja, zdecydowana interwencja spowodowała cud, okazało się że można inaczej, można sprawdzić w ich systemie czy taka osoba jest faktycznie zakażona. sprawdzili, była. koniec mordęgi myślicie? nie, oczywiście że nie. kwarantannę oznaczyli od 9 pażdziernika do 12 pażdziernika. na moje pytanie co z 7 i 8 pażdziernika, miła pani telefonicznie poinformowała mnie że to mój problem, nie ich. powinienem chodzić do pracy, a że mógłbybym ewentualnie zarażać innych? takie życie. nie wierzcie w te bajdy, chyba że ktoś lubi przygody. złożyłem odwołanie do wojewódzkiej psse, trzeba czekać 30 dni ponoć ;) zobaczymy jak to się skończy.
22:17, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SNIkersSNIkers

1 0

niech im pomogą terytorialsi oni mogą wszystko . Albo utworzyć nową komórkę jakąś Inspekcje Covidową 14:10, 16.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TttiiiTttiii

0 0

Snikers....Można utworzyć osiem komórek covidowych, tylko kto będzie w nich pracował... 23:17, 18.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%