Zamknij
REKLAMA

Kleszcze. Jak się uchronić i co robić, jeśli już się wbiją? Sanepid radzi

06:30, 03.08.2020 | P.S
Skomentuj
REKLAMA

Ładna pogoda na początku sierpnia sprzyja letnim spacerom. Jest słonecznie i ciepło więc w letnim stroju wybieramy się na łąkę, do lasu czy nad wodę. O ile w ciągu aktywnej zabawy w ciągu dnia można uniknąć komarów, które najaktywniejsze są wieczorem, to kleszcze nie dają nam już takiego komfortu. W trawie, na krzakach i drzewach oczekują na zbliżającego się człowieka lub zwierzę, by wbić się w jego skórę i napełnić się jego krwią. Co więcej te pajęczaki nie wbijają się tylko w miejsce na którym znajdą się po oderwaniu z gałęzi, ale sprawnie przemieszczają się po całym ciele szukając miejsc ciepłych i z miękkim naskórkiem.

Tego, że kleszcz wbił się w naszą skórę praktycznie nie czujemy. Ukłucie jest delikatne, a sama obecność kleszcza wczepionego w skórę nie powoduje dyskomfortu. Najczęściej wyczuwany jest pod palcami przy drapaniu się lub w momencie kiedy powiększy się po wypiciu sporej dawki krwi i zaczepia się o ubrania. Wtedy konieczne jest jego usunięcie.

Tu nie ma co stosować nietypowych metod. Kleszcza nie należy niczym smarować. To może powodować jeszcze więcej kłopotów przez toksyny, jakie wtedy może wprowadzić do naszego organizmu. Jaki zaznacza Joanna Narożniak z mazowieckiego sanepidu:

- Kleszcza należy wyciągać zdecydowanym ruchem po łuku. Można to zrobić palcami, pęsetą lub specjalnym narzędziem do usuwania kleszczy, jakie można nabyć w aptekach. Ważne, aby kleszcza nie wykręcać, bo wtedy jego część może pozostać w głębi naszego ciała.

Równie ważne jak sprawne usunięcie kleszcza jest zapobieganie jego żerowaniu na naszym organizmie. Najprostsze byłoby unikanie zarośli, terenów z nieco wyższą trawą i lasów, ale przecież nie o to nam chodzi w czasie wakacji. Jak zaznacza pracujący od 20 lat w lesie Wiesław dużo zmienia ubranie:

- Mimo upału dobrze jest zakryć jak największą powierzchnię ciała, a dodatkowo dobrze sprawdzają się ubrania w jasnych i jaskrawych kolorach. One sprawiają, że kleszcza można szybko zauważyć i zrzucić go z siebie.

Do tego można zastosować preparaty chroniące przed kleszczami, które często działają także na owady. Lub używać olejków eterycznych, takich jak goździkowy, z paczuli, z mięty pieprzowej, cytrynowy, z drzewa herbacianego czy eukaliptusowy.

Pamiętajmy też o zwierzętach. W ich przypadku kleszcze także przenoszą choroby jak babeszjoza, która może być śmiertelna. Można zabezpieczyć je kroplami, specjalnymi obrożami lub tabletkami.

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

maniekmaniek

2 3

tylko gumowanie kleszcza po zdjeciu obrania da nam ład i porządek w naszym mieście !!!!! 09:46, 03.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HeniuHeniu

0 1

Jakby twoi rodzice nie zapomnieli o filmowaniu przed twoim poczęciem to byś teraz głupot nie wypisywał.takze racja gumowanie ale przed. 16:14, 03.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HeniuHeniu

0 1

Poprawka wkradł się chochlik ,,o gumowaniu a nie filmowaniu'' 16:16, 03.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA