Zamknij
REKLAMA

Pisarka Nike Farida przyjedzie dziś do Brochowa

10:38, 31.07.2020 | red.
Skomentuj fot. Piotr Herzog
REKLAMA

Wyjątkowe spotkanie odbędzie się dziś po południu w Gminnej Bibliotece Publicznej w Brochowie. Na spotkanie z czytelnikami o 17.00 przyjedzie Nike Farida, autorka serii Róża pustyni, opowiadającej o splatających się losach kilku rodzin. Łączy je to, że związane są z jednym z najciekawszych i najpiękniejszych krajów na świecie — z Libią.


Z inicjatywy jednej z mieszkanek Brochowa na spotkanie autorskie udało się zaprosić pisarkę Nike Farida. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęca dyrektor biblioteki Małgorzata Malejka.


- Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza serdecznie na spotkanie autorskie z Nike Faridą. To Polka, która przez 30 lat mieszkała w Libii. Owocem tych lat jest saga Róża pustyni, wydana w trzech częściach: Panna młoda, Żona, Wdowa. Spotkanie odbędzie się 31 lipca o godzinie 17.00 w siedzibie brochowskiej biblioteki, oczywiście z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych. Pragnę dodać, że wydarzenie jest zainicjowane przez naszą czytelniczkę, mieszkankę gminy Brochów.

 

 

Nike Farida - Polka, która wychowywała się w Libii. Uczyła się w arabskiej szkole dla dziewcząt, z której została relegowana za to, że nie salutowała Kaddafiemu. Młodość spędziła wśród gościnnych Arabów, w libijskich domach, gdzie nauczyła się gotować arabskie specjalności, tańca brzucha i malować ręce henną; na pachnących kurkumą, miętą i kardamonem soukach; na pływaniu w gorącym morzu, udziale w wykopaliskach archeologicznych, odkrywaniu zatopionych miast. Samodzielnie przejechała garbusem tysiąc kilometrów po Saharze.

Na jej oczach Libia, kraj ropą i miodem płynący, zmieniła się w ziemię spływającą krwią.

Przez wiele lat pracowała w branży PR i filmowej w amerykańskich korporacjach. Jest historykiem sztuki, a jej ukochani malarze to Vermeer i Caravaggio.

Farida – „jedyna, niepowtarzalna” – nazwała ją arabska przyjaciółka Salha, która zginęła podczas Libijskiej Wiosny w 2011 roku.

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA