Zamknij

Elżbieta Szczypińska: jeszcze nie jest za późno. Włącz wyobraźnię i weź udział w konkursie

20:24, 13.02.2020 K.Ż Aktualizacja: 16:06, 14.02.2020
Skomentuj
reo

Już po raz szesnasty odbędzie się konkurs Pedagogicznej Biblioteki w Sochaczewie. W tym roku pod tytułem"Włącz wyobraźnię. Jakie tajemnice kryją ruiny sochaczewskiego zamku?". Jeszcze nie jest za późno na napisanie książki na konkurs. Na prace Biblioteka Pedagogiczna czeka do końca marca.

Przed nami XVI edycji powiatowego konkursu Wydajemy własną książkę. Tegoroczna edycja nosi tytuł „Włącz wyobraźnię. Jakie tajemnice kryją ruiny sochaczewskiego zamku?”. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

- To już drugi konkurs, który organizujemy w tym roku to. Po raz szesnasty ogłosiliśmy konkurs Wydajemy własną książkę, Liczymy, że otrzymamy indywidualne prace na temat zagadek, tajemnic i niesamowitych historii związanych z ruinami Zamku Książąt Mazowieckich w Sochaczewie, prawdziwych lub zmyślonych w formie opowiadania, listów, wierszy, pamiętnika, albumu, komiksu a nawet powieści. Ruiny bądź zamek za czasów świetności, mogą być tłem, miejscem, gdzie wydarzyła się np. jakaś historia, przygoda, rozpoczęła się znajomość, miłości. Nie oczekujemy tu naukowych opracowań. Liczymy, że autorzy uruchomią wyobraźnię!

Jak podkreśla Elżbieta Szczypińska, kierownik biblioteki konkursu nie zmieniły się od lat.

- Celem konkursu jest kształtowanie kultury czytelniczej i twórczej aktywności dzieci i młodzieży. Pobudzenie wyobraźni dzieci i młodzieży, podjęcie próby samodzielnej twórczości literackiej, ilustratorskiej oraz edytorskiej. Kształtowanie więzi z miejscem zamieszkania, regionem. Zależy nam aby młodzież poznała historię, zabytki osoby, które zasłużyły się wyjątkowo w naszej małej ojczyźnie. To taki nasz lokalny patriotyzm przemycony w konkursie.

Każda nadesłana książka będzie oceniana pod względem: zgodności z tematem konkursu, literackim, plastycznym, edytorskim. Wysoko punktowana będzie samodzielność, ilustracje, zdjęcia oraz dbałość o piękno języka i poprawność ortograficzną. Maksymalny format pracy A4, objętość do 40 stron. Nie przyjmowane będą prace w formie przestrzennej.

-Najlepsze prace są wyłapywane od razu przez oceniających. W tamtym roku, jurorzy mieli swojego faworyta od samego początku i była nim książka Judyty Stępińskiej. Praca w tym roku została wydrukowana przez lokalny dwutygodnik. Obrady bywają burzliwe i zawsze jurorzy mają ogrom pracy. W tym roku w jury zasiądzie przedstawiciel z dwutygodnika Ziemia Sochaczewska, pracownicy Biblioteki Pedagogicznej, Stanisława Podgórska i Anna Syperek z Powiatowego Zespołu Edukacji. Mamy zamiar zaprosić do jury Łukasza Popowskiego ze Stowarzyszenia Nasz Zamek, które również w tym roku objęło patronatem nasz konkurs – zaznacza Elżbieta Szczypińska

Finał konkursu odbędzie jest na 13 maja o godz.10:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Podczas uroczystej gali wystąpią laureaci konkursu "Tę książkę warto przeczytać". Wtedy zostaną przedstawione najlepsze rekomendacje książek, które czyta młodzież. Każdego roku na gali konkursowej pojawia się wyjątkowy gość. Jak podkreśla Elżbieta Szczypińska nie inaczej będzie w tym roku.

- W tym roku galę uświetni znakomity sochaczewski pisarz,Michał Gołkowski. Książki jego autorstwa cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży. Każdego roku dbamy, aby nasze spotkania odbywały się z lokalnymi twórcami. W ten sposób staramy się też promować naszych lokalnych twórców wśród dzieci.

Finał konkursu od samego początku istnienia odbywa się maju, wtedy kiedy wypada Tydzień Bibliotek. Książki, które zostaną wyróżnione w konkursie pojadą do Warszawy na Targi Książki. Zainteresowanie konkursem wśród szkół jest ogromne. Od 16 lat bierze w nim udział SP w Giżycach, SP w Iłowie, a wcześniej też Gimnazjum w Iłowie, SP w Teresinie, ale też i miejskie szkoły SP nr 3, SP nr 4. Mamy takich uczestników, którzy od lat biorą udział w konkursach i widać, że z każdym rokiem pracę dojrzewają wraz z dzieckiem. Na prace Biblioteka Pedagogiczna czeka do końca marca. Jak zaznacza Elżbieta Szczypińska warto wziąć udział w tegorocznej edycji konkursu.

- Myślę, że w tym konkursie każdy ma szansę. Dlatego jeszcze mocniej zachęcam gorąco do wzięcia udziału, bo może się okazać, że właśnie nasz konkurs odkryje w dzieciach pasję pisarską. I będzie początkiem pięknej drogi. A być może ten właśnie konkurs jest świetną okazją, aby pokazać swoje prace większej publiczności. Zawsze laureaci otrzymują bardzo ciekawe nagrody, które nagradzają wysiłek w przygotowanie pracy konkursowej.

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%