Zamknij

Mazowiecki Budżet Obywatelski. Dla naszego subregionu blisko 2,5 miliona złotych

13:58, 28.01.2020 J.L Aktualizacja: 10:27, 29.01.2020
Skomentuj

Budżet Obywatelski Mazowsza to inicjatywa, która jest realizowana po raz pierwszy. W ramach BOM-u mieszkańcy Mazowsza będą mogli zgłaszać swoje pomysły i oczekiwać ich realizacji w kolejnym roku kalendarzowym, jeśli te zbiorą wystarczającą liczbę głosów. Do rozdysponowania łącznie jest 25 milionów złotych. Dla subregionu żyrardowskiego, w skład którego wchodzi Sochaczew zarezerwowano kwotę 2 mln 275 tys. zł.

 

25 milionów złotych na realizację zadań wymyślonych przez mieszkańców Mazowsza zostało podzielone na subregiony. Nie jest to działanie przypadkowe, jak mówi wiceprzewodniczący sejmiku mazowieckiego Adam Orliński:

- Subregion żyrardowski, który obejmuje tamtejszy powiat, a także powiaty: sochaczewski i grójecki, ma do zagospodarowania kwotę blisko 3 mln zł. Dążymy do zrównoważonego podziału środków, tak aby mieszkańcy Warszawy, których jest przecież tak wielu, nie zdominowali BOM-u i aby szansę na realizację zadań otrzymały także biedniejsze czy mniej zaludnione rejony Mazowsza.

Mieszkańcy województwa mazowieckiego będą mieli możliwość składania projektów z zakresu zadań inwestycyjnych i nie inwestycyjnych. Pierwsze (do 1 mln zł) obejmują np. budowę placów zabaw, ścieżek rowerowych, zakup mobilnych gabinetów lekarskich, drugie (do 200 tys. zł) to np. zajęcia dodatkowe, subregionalny dzień kultury itp.

Jak mówi Adam Orliński:

- Zgłoszone zadania muszą być zgodne z ustawą o samorządzie województwa i powinny być planowane na mieniu województwa. Na terenie powiatu sochaczewskiego to chociażby drogi wojewódzkie, Muzeum Kolei Wąskotorowej czy filia Biblioteki Pedagogicznej. Projekty będzie można zgłaszać od marca. Konieczne jest poparcie ich pięćdziesięcioma podpisami mieszkańców Mazowsza.

Adam Orliński podkreśla, że BOM ma składać się z pomysłów mieszkańców Mazowsza i tym mieszkańcom służyć. Podpisując się pod projektem ważne, aby podpisywać się jako osoba fizyczna, a nie np. prezes stowarzyszenia, bo dla organizacji pozarządowych zarezerwowane są inne środki.

Co ważne, wkrótce na stronie internetowej BOM-u wkrótce pojawić się się ma katalog zadań, tzw. katalog inspiracji, w ramach którego będzie można zweryfikować poprawność swojego pomysłu. Projekty powinny wpisywać się właśnie w ów katalog.

Głosować na poszczególne projekty będzie można online. Pomocą w tym zakresie będą służyć delegatury urzędu marszałkowskiego. Każdy mieszkaniec może oddać jeden głos na projekt lokalny i jeden na ogólniejszy, wojewódzki. Na początku przyszłego roku powinna rozpocząć się realizacja zwycięskich projektów.

Harmonogram prac BOM-u przedstawia się następująco:

Nabór projektów od 2 do 31 marca 2020 r.

Ocena projektów od 1 kwietnia do 29 maja 2020 r.

Informacja o wynikach oceny projektów do 5 czerwca 2020 r.

Odwołania od oceny negatywnej o niedopuszczeniu projektu do głosowania 14 dni od dnia opublikowania informacji o wynikach oceny projektów

Uchwała Zarządu Województwa Mazowieckiego w sprawie rozpatrzenia odwołań od oceny negatywnej o niedopuszczeniu projektu do głosowania

do 3 lipca 2020 r.

Ogłoszenie listy projektów poddawanych pod głosowanie do 16 lipca 2020 r.

Głosowanie od 20 lipca do 16 sierpnia 2020 r.

Ogłoszenie wyników głosowania do 31 sierpnia 2020 r.

Więcej informacji na temat Budżetu Obywatelskiego Mazowsza można uzyskać na stronie: www.mazovia.budzet-obywatelski.eu lub na spotkaniach informacyjnych dla mieszkańców, których harmonogram spotkań prezentujemy poniżej. Pomocą służą także delegatury oraz sam urząd marszałkowski.

29 stycznia godz. 17.00 PŁOCK LO im. Marszałka St. Małachowskiego, ul. Małachowskiego 1
30 stycznia godz. 18.00 WOŁOMIN Powiatowe Centrum Twórczości i Dziedzictwa, ul. Orwida 20
4 lutego godz. 17.00 RADOM aula MSCDN ul. Kościuszki 5a
5 lutego godz. 17.00 CIECHANÓW aula MSCDN ul. Sienkiewicza 33
5 lutego godz. 17.00 PIASECZNO sala konferencyjna w Centrum Biznesu ul. Puławska 38
6 lutego godz. 17.00 SIEDLCE aula MSCDN, ul. Asłanowicza 2
6 lutego godz. 17.00 OSTROŁĘKA sala konferencyjna w Delegaturze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Piłsudskiego 38
26 lutego godz. 17.00 WARSZAWA sala konferencyjna w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26

Pierwsze spotkanie odbyło się wczoraj w Żyrardowie. Pojawiła się na nim delegacja lokalnych samorządowców, wśród których należy wymienić wiceburmistrza Sochaczewa Marka Fergińskiego, Naczelnik Wydziału Sportu i Organizacji Pozarządowych Agatę Kalińską oraz Daniela Janiaka z Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji UM w Sochaczewie. 

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

gogigogi

6 4

Ło matko, twarz niedługo nie zmieści sie w kadrze, tak sie tyje przy korytku 14:43, 28.01.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Rambo Rambo

2 2

Zazdrość czy nie ta opcja polityczna Gogi ?? a może byś tak mózgiem pomyślał że zdjęcia co niektórzy nie potrafią zrobić, ale cóż łatwiej krytykować??? 23:09, 28.01.2020


JózekJózek

2 0

To swoich idoli, jak Sasin czy Kempa nigdy nie oglądałeś na zdjęciach ? 09:58, 29.01.2020


reo

z saliz sali

2 2

jak zawsze wsparcie dla akolitów PSL 17:21, 28.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%