Zamknij

Szkoła Podstawowa w Młodzieszynie udowadnia, że pamięta

14:43, 24.10.2019 SP Młodzieszyn Aktualizacja: 20:58, 24.10.2019
Skomentuj

Zbliżające się Święto Zmarłych skłania do przypominania sobie tych, którzy odeszli przed laty i nie mogą liczyć na pamięć najbliższych. Klasa 6c z SP Młodzieszyn wraz z wychowawcą udała się 16 października na młodzieszyńską nekropolię, by posprzątać groby poety Janusza Wilatowskiego i jego rodziców. Kultywowanie pamięci przedwojennego artysty z Młodzieszyna stało się dla naszych uczniów szczególnym obowiązkiem. Dodajmy, że sprawowanym już od kilku lat. Rokrocznie grób autora rysu historyczno-obyczajowego „Koń w życiu polskiem” (wydanym w roku 1927) jest przez młodzież sprzątany, zapalane są na nim znicze, składane wiązanki. Pielęgnowanie pamięci o zmarłych ubogaca, zdaniem uczniów, ich samych, czyni wrażliwymi i związanymi z lokalną „małą ojczyzną”.

W duchu pamięci o tych, którzy zasłużyli się dla naszej Ojczyzny przebiegały również wydarzenia, w których udział brali przedstawiciele naszej szkoły także we wrześniu tego roku. Ich wspólnym mianownikiem było upamiętnienie bohaterów września 1939 roku. Władze szkoły oraz poczet sztandarowy brali udział w uroczystym pogrzebie ekshumowanych z lasu pod Młodzieszynem żołnierzy polskich poległych w bitwie nad Bzurą. Uroczystość miała miejsce na cmentarzu parafialnym w Kamionie 14 września. 19 września byliśmy obecni na oddaniu społeczeństwu odremontowanego cmentarza wojennego w Trojanowie, 22 września zaś przedstawiciele władz szkoły, harcerze oraz poczet sztandarowy byli obecni na uroczystej mszy świętej odprawionej w intencji polskich generałów poległych w bitwie nad Bzurą (w tym naszego patrona gen. Skotnickiego). Nabożeństwo sprawowane było w Katedrze Polowej WP w Warszawie. Po mszy braliśmy udział we wzruszającej uroczystości na cmentarzu na Powązkach, gdzie w asyście żołnierzy z kompanii reprezentacyjnej złożyliśmy wieńce na grobie naszego patrona. Dopełnieniem tych wydarzeń we wrześniu była msza święta w kościele parafialnym w Młodzieszynie, odprawiona w intencji gen. Skotnickiego. Podczas uroczystości życiorys generała przedstawiła wnuczka generała, p. Elżbieta Tracka- Skotnicka.

Odwiedzanie grobów osób zasłużonych nie jest jedynym działaniem Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie w ramach ministerialnej akcji SZKOŁA PAMIĘTA, której celem jest upamiętnianie zasług wielkich nieobecnych. Tym bardziej, że dzieje się to w roku ważnych wydarzeń: 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. wybuchu Powstania Warszawskiego. Dlatego też uczniowie klas 6a i 6c wraz z opiekunami pp. Izą Dadak, Markiem Orzechowskim i Januszem Wlazło odwiedzili Europejskie Centrum Artystyczne w Sannikach. Podczas muzealnej lekcji historii dowiedzieliśmy się, jak ewoluował strój rycerza, potem żołnierza. Wielką popularnością cieszyło się wcielanie w postać polskiego oficera z czasów II wojny światowej. Można było przymierzyć mundur, wziąć do ręki karabin, obejrzeć ordery i odznaczenia. Zwiedziliśmy również Zespół Pałacowo-Parkowy, poznaliśmy jego historycznych właścicieli. Na zakończenie pobytu raczyliśmy się przy ognisku gorącymi kiełbaskami. Taka patriotyczna wycieczka była ważną i ciekawą dla nas lekcją dziejów ojczystych.

Janusz Wlazło, Marek Orzechowski

(SP Młodzieszyn)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%