Zamknij
REKLAMA

Psy pracujące w Łowiczu są jak odbezpieczona broń

09:05, 21.10.2019 | P.S
Skomentuj
REKLAMA

Od piątku do niedzieli pobliski Łowicz był mekką wszystkich, których życie wypełnia praca i treningi z psami. Do sąsiedniego miasta zjechali przewodnicy psów pracujących, trenerzy, żołnierze i wszyscy zainteresowani tematem oraz chcący powiększyć swoją wiedzę, a także wyszkolić psa.

Jeszcze w piątek wieczorem w łowickim kinie odbyło się spotkanie z cyklu „Tajne przez poufne: Psy Wojny”. Wypełniający do ostatniego miejsca salę kinową zebrani mieli okazję wysłuchać wystąpienia Krzysztofa Puwalskiego. To oficer Wojska Polskiego w stanie spoczynku, który całą służbę pełnił w jednostce specjalnej Grom. W tej jednostce utworzył oddział psów bojowych. Była to pierwsza jednostka psów nie patrolowych, tropiących czy towarzyszących, a stricte bojowych, przeznaczonych do walki wspólnie w operatorami jednostki Grom.

Jak zaznaczał Krzysztof Puwalski, w jednostkach specjalnych psy odgrywają niezwykle ważne zadania:

pozwalają na wykorzystanie ich doskonałego węchu, szybkości i zębów do ataku na przeciwnika, ostrzegają przed materiałami wybuchowymi i działają mocno rozpraszająco na terrorystów.


Właśnie z tego powodu psy bojowe są często nazywane zapasowym życiem operatorów. Bo to one jako pierwsze wbiegają do zajmowanego budynku biorąc na siebie ogień strony przeciwnej i sprawdzając czy teren nie został uprzednio zaminowany.

Do tego typu służby wybierane są psy o określonych cechach, jak silny popęd łupu, znakomity węch i brak strachu. Dominującą rasą wśród psów oddziałów specjalnych są owczarki belgijskie Malinois. Zdarzają się też bardzo podobne do nich owczarki holenderskie. Mimo świetnych cech fizycznych i psychicznych, jako psy bojowe nie są używane popularne w policji czy straży granicznej owczarki niemiecki, które są do 10 kilogramów cięższe od belgijskich kolegów, przez co nie mogą być przeniesione jedną ręką lub wrzucane przez okno do penetrowanego budynku.

Weekendowo w sobotę i niedzielę chętni mieli okazję praktycznie szkolić swoje psy. W Łowiczu zorganizowane zostały zajęcia treningowe z udziałem szkoleniowców i pozorantów, co pozwoliło na przeprowadzenie zajęć z obrony przewodnika oraz przygotowujących do zawodów IPO.

W czasie piątkowego seminarium została przeprowadzona zbiórka psiej karmy, która zostanie przekazana do schroniska w Łowiczu.

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

SrortalSrortal

0 0

Szkoda że dodajecie takie info po fakcie.. co innego FB, dlatego ludzie siedzą na FB a nie tu. 10:54, 21.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

msms

0 0

Informacja o spotkaniu była z dużym wyprzedzeniem na portalu w dziale Co?Gdzie?Kiedy?

Pozdrowienia 11:45, 21.10.2019


REKLAMA