Historia Państwowej Inspekcji Sanitarnej rozpoczęła się po I wojnie światowej, gdzie wraz z ukonstytuowaniem się władz państwowych, rozpoczęto tworzenie struktur odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zdrowotne i życie ludzi, z uwagi na szalejące w powojennej Europie epidemie i zarazy oraz katastrofalną sytuację epidemiologiczną. W listopadzie 1918 roku powstaje Państwowy Centralny Zakład Epidemiologiczny jako zakład i laboratorium zajmujące się metodami zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych u ludzi.
W styczniu 1919 roku zostaje powołane Ministerstwo Zdrowia Publicznego, do którego zadań należało miedzy innymi zwalczanie chorób przewlekłych i zakaźnych. 19 lipca 1919 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę pod nazwą Zasadnicza Ustawa Sanitarna. Był to dokument stanowiący podwalinę całej organizacji Służby Zdrowia, zarówno profilaktycznej, sanitarnej
i naprawczej.
W 1923 roku Państwowy Centralny Zakład Epidemiologiczny zostaje przekształcony w Państwowy Zakład Higieny (PZH), który w swej działalności łączy zadania sanitarne z działalnością badawczą. Instytucja ta działa obecnie jako Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
II wojna światowa to czas dramatycznego spadku poziomu bezpieczeństwa ludności w zakresie sanitarno-epidemiologicznym oraz degradacja i wyniszczenie istniejących już instytucji. Powstałe w 1945 roku Ministerstwo Zdrowia opierało się na działalności doraźnej wykonywanej przez tak zwane Kolumny Sanitarne, które odpowiadały za akcje przeciwepidemiczne na poziomie regionalnym i lokalnym, prowadzące do ograniczania szerzenia się chorób zakaźnych i zwalczania ognisk już istniejących. Mocą uchwały Prezydium Rządu Nr 27/52 z dnia 2 lutego 1952 roku filie PZH zostają przekształcone w Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Powstaje wówczas 13 Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych (w raz z powstającymi również stacjami terenowymi). Ich zadaniem był nadzór bieżący i akcje sanitarno-porządkowe.
W roku 1954 Dekretem z dnia 14 sierpnia utworzono Państwową Inspekcję Sanitarną. Dekret przewidywał, że zadaniem Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest wykonywanie zapobiegawczego nadzoru sanitarnego, zapobieganiu powstaniu chorób zakaźnych i zawodowych oraz zwalczanie tych chorób i popularyzacja zasad higieny.
Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sochaczewie mieści się w wybudowanym w Sochaczewie przed I Wojną Światową budynku w centrum miasta przy ulicy Romualda Traugutta 18. Budynek ten pierwotnie przeznaczony jako Zakład Lecznictwa Pracowniczego z przychodniami lekarskimi, łaźnią miejską oraz kuchnią mleczną dla dzieci z ubogich rodzin, zostaje przeznaczony w 1950 roku dla służb sanitarno-epidemiologicznych. W budynku pozostaje nadal łaźnia miejska oraz przychodnia przeciwgruźlicza. W końcówce lat 50-tych powstają pracownie laboratoryjne dla potrzeb epidemiologii, higieny komunalnej i higieny żywienia. W 1979 roku zlikwidowana zostaje łaźnia miejska i w to miejsce organizowania jest pracownia dla potrzeb higieny pracy. Równocześnie istniejący strych budynku zostaje zaadoptowany na pomieszczenia biurowe dla personelu administracyjnego i pracowników nadzoru. W styczniu 1996 roku przychodnia przeciwgruźlicza zostaje przeniesiona do budynków Szpitala Powiatowego w Sochaczewie.
Po kolejnych wieloletnich przekształceniach od 1 stycznia 1990 roku w związku z wprowadzeniem reformy ustrojowej kraju, Terenowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sochaczewie zostaje włączona w skład służb zespolonych przy Starostwie Powiatowym i przyjmuje nazwę Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sochaczewie.
Wejście w życie zmiany ustawy o Inspekcji Sanitarnej z dniem 1 stycznia 2020 roku spowodowało wyjście ze struktur powiatowych i przywrócenie do struktur państwowych. Decyzją Wojewody Mazowieckiego z dnia 5 stycznia 2010 roku Powiatowa Stacja sanitarno-Epidemiologiczna w Sochaczewie została wpisana do rejestru zakładów opieki zdrowotnej pod numerem księgi rejestrowej 14-03328.
Obecnie Stacja obejmuje swoim zasięgiem działania obszaru powiatu sochaczewskiego o powierzchni 731,02 km2 i liczbie mieszkańców 85.175 tysięcy składający się z gmin: Brochów, Iłów, Młodzieszyn, Rybno, Teresin, Nowa Sucha, Sochaczew oraz miasta Sochaczew.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego powiatu Powiatowa Stacja sprawuje nadzór nad warunkami: higieny środowiska, higieny pracy, higieny procesów nauczania i wychowania, higieny wypoczynku i rekreacji, higieny żywności, żywienia i przedmiotów użytku. Prowadzi działalność zapobiegawczą i przeciwepidemiczną w zakresie chorób zakaźnych.
Zakres działania obejmuje: prowadzenie dochodzeń epidemiologicznych w celu ustalenia źródła zakażenia, podejmowanie działań przeciwepidemicznych mających na celu przerwanie dróg szerzenia się zakażenia, dystrybucję preparatów szczepionkowych – przeznaczonych do uodporniania populacji zgodnie z aktualnym programem szczepień ochronnych oraz prowadzenie nadzoru nad warunkami higieniczno-sanitarnymi w podmiotach leczniczych. Inicjuje i organizuje działalność oświatowo-zdrowotną w celu kształtowania w społeczeństwie pozytywnych postaw i zachowań zdrowotnych.
Naszym celem jest dbanie o bezpieczeństwo we wszystkich aspektach życia, pracy i wypoczynku człowieka. Rozwiązujemy problemy dostarczamy eksperskiej wiedzy, nadzorujemy warunki sanitarno-higieniczne.
Od 1950 roku do 31 grudnia 2017 roku funkcję Dyrektorów oraz Państwowych Inspektorów Sanitarnych pełniło 11 osób. Od 1 lutego 2018 roku funkcję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Dyrektora pełni Pani Beata Fergińska – specjalista epidemiologii.
Misja Państwowej Inspekcji Sanitarnej to nie tylko zapobieganie licznym chorobom zakaźnym. Podejmujemy zadania, których celem jest identyfikacja i szacowanie zagrożeń, nadzór oraz kontrole mające na celu zapobiegnie wszelkim zagrożeniom fizycznym, chemicznym i biologicznym, a także przedsięwzięcia służące kształtowaniu pozytywnych postaw zdrowotnych.
Jak podkreśla obecny Główny Inspektor Sanitarny Pan Jarosław Pinkas „To 100 lat pracy tysięcy pracowników Inspekcji Sanitarnej zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa milionów obywateli”.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz