Zamknij
REKLAMA

90. urodziny Marii Łakomskiej i kolejne spotkanie maturzystów z 1965 roku

19:27, 08.09.2019 | M.F
REKLAMA
Skomentuj

Takie historie nie zdarzają się codziennie. Absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie, a ściślej klasa A i B, która w 1965 roku zdawała maturę, spotyka się rok w rok w pierwszą sobotę września w naszym mieście. I każdego roku towarzyszy im m. in. wychowawczyni Maria Łakomska. Spotkanie minionej soboty było po dwakroć wyjątkowe. Pani profesor kończy bowiem właśnie 90 lat.

 

Pierwszy raz spotkali się w 1985 roku, dwadzieścia lat po maturze. Najpierw była klasa A, potem dołączyła klasa B, obie z LO im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie.

- Pierwsze spotkania nie były regularne, ale z czasem uznaliśmy, że ponieważ czas płynie tak szybko, a my dojrzewamy w zastraszającym tempie, niestety też jest nas coraz mniej, będziemy się spotykać każdego roku. I tak też od ponad 30 lat spotykamy się w Sochaczewie w każdą pierwszą sobotę września – opowiada Elżbieta Krężel, z domu Homan, w liceum wołano na nią Homanka. Te swoje spotkania nazywają zjazdami „Matura 65”.

To Elżbieta wspólnie z Włodkiem Gajdą są głównymi organizatorami zjazdów. Dodajmy, że spotykają się nie tylko we wspomniane, wrześniowe soboty. Wspólnie obchodzą kolejne rocznice, razem bawili się z okazji 50. własnych urodzin, wtedy stawiła się szczególnie mocna ekipa.

- Zawsze są z nami profesor Maria Łakomska i Tadzio Tomaszewski. Maria Łakomska uczyła w liceum chemii i biologii, Tadzio to znany matematyk. W tym roku spotkanie jest wyjątkowe, bo profesor Łakomska kończy 90 rok życia. To cudowna kobieta, cudowna nauczycielka, wychowawczyni, żona i matka – mówi Włodek Gajda.

Jak sami opowiadają, będąc w liceum nie byli jakoś ze sobą zżyci. Ta więź pojawiła się dopiero po latach, właśnie dzięki zjazdom. Przyjeżdżają do Sochaczewa z różnych stron Polski, czasami spoza jej granic, ale utrzymują ze sobą kontakty częściej, jak podkreśla Ela, pomagają sobie nawzajem.

Wyjątkowa historia, pozostaje tylko życzyć kolejnych dziesiątków spotkań w tak cudownych nastrojach, a profesor Marii Łakomskiej zdecydowanie więcej niż 100 lat życia w dobrym zdrowiu.

(M.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone