Zamknij
REKLAMA

Nasz powiat na Sejmiku. Nowe pieniądze. Rozmawiamy z radnymi

16:13, 10.07.2019 | J.L
REKLAMA
Skomentuj

Sesja Sejmiku Województwa Mazowieckiego, jaka odbyła się we wtorek 9 lipca była owocna w decyzje istotne z punktu widzenia powiatu sochaczewskiego. Dotyczą one przede wszystkim dofinansowania jednostek OSP i Rodzinnych Ogródków Działkowych z terenu naszego miasta.

 

Decyzją radnych sejmiku do jednostek OSP trafią środki na zakup nowych wozów ratowniczo-gaśniczych, remonty strażnic, a także zakup specjalistycznego sprzętu. Jak mówi radny, Łukasz Gołębiowski:

- Łącznie na wsparcie mazowieckich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z przeznaczeniem na zakup wozów i specjalistycznego sprzętu zapisano w budżecie sumę 7 mln zł. Z tego wsparcia skorzystają trzy jednostki z powiatu sochaczewskiego – OSP Antoniew, Mokas i Szymanów.

Oddzielnie rozdysponowano środki na remont strażnic. Z tego rodzaju wsparcia skorzystają jednostki OSP z Młodzieszyna, Matyldowa, Feliksowa i Paprotni. Jak mówi wiceprzewodniczący sejmiku, Adam Orliński:

- Uruchomiliśmy program pod nazwą Mazowiecki Instrument Wsparcia i Remontu Strażnic. W ramach programu wsparcie otrzymają jednostki: OSP Młodzieszyn na remont stolarki okiennej - 12 tys.zł, OSP Matyldów - ponad 12 tys. zł na remont dachu, podobnie OSP Feliksów. OSP Paprotnia dofinansowanie przeznaczy na remont garażu.

Co ważne, środki dla jednostek OSP popłyną także z rządu, jak dodaje radny Gołębiowski:

- Podczas gdy głosowaliśmy nad przyznaniem środków dla strażaków, tego samego dnia Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o ochronie przeciwpożarowej, na mocy której do jednostek OSP zapewne jeszcze w tym roku trafią 82 mln zł. Wsparcie w postaci do 5 tys. zł na jednostkę będzie mogło zostać przeznaczone na przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, społecznym i promocję zasad udzielania pierwszej pomocy.

Na sesji zapadła też decyzja o dofinansowaniu Rodzinnych Ogródków Działkowych. Jak mówi wiceprzewodniczący Orliński:

- Wspieramy sołtysów i sołectwa, ale chcemy też wyjść naprzeciw działkowcom. Samorząd województwa mazowieckiego przekazał więc na rzecz dwóch Rodzinnych Ogródków Działkowych w Sochaczewie (Nad Potokiem i Zacisze) po 10 tysięcy zł. Mamy też deklarację ratusza, który obiecał dołożyć do tego kolejne środki, aby umożliwić doprowadzenie przyłączy wodociągowych.

foto: fb Sejmiku Województwa Mazowieckiego

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone