Zamknij
REKLAMA

Wakacje z WOT. 16-dniowe szkolenie nie tylko dla uczniów i studentów

11:18, 15.05.2019 | ppor. Jolanta Maciaszek/red.
Skomentuj
REKLAMA

Wakacje z Wojskami Obrony Terytorialnej to projekt skierowany do pełnoletnich uczniów, a także nauczycieli i studentów, którzy nie chcąc tracić zajęć lekcyjnych, chcieliby spróbować swoich sił w wojskowości. WOT nie ogranicza projektu wyłącznie do danych społeczności szkolnych i zachęca do udziału osoby w wieku od 18 do 55 roku życia w przypadku szeregowych oraz w wieku od 18 do 63 roku w przypadku oficerów i podoficerów. 

 

Terytorialsi w czasie 16-dniowego szkolenia będą mogli nabyć praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania się na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Po ósmym dniu szkolenia dołączą do nich żołnierze rezerwy, którzy zrealizują szkolenie wyrównawcze (8-dniowe). Finałem szkolenia podstawowego będzie „pętla taktyczna”, podczas której  Terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce. Złożą także przysięgę i wstąpią w szeregi WOT.

Jak podkreśla dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Grzegorz Kaliciak: Projekt „Wakacje z WOT” został stworzony by wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi. Można się już zapisywać na szkolenie, które rozpocznie się 20 lipca tego roku. Pomysł powstał dla ochotników, którzy chcą stać się żołnierzami, Dzięki projektowi „Wakacje WOT” w czasie wakacji młodzi ludzie mogą przejść różnego rodzaju szkolenia m.in. szkolenie SERE, ale i strzeleckie czy taktyczne. Jest to ogromna szansa, aby wykorzystać wakacje na szkolenie, nie kolidując przy tym z nauką w szkołach i na uczelniach.

Pierwsze szkoleniew ramach akcji „Wakacje z WOT” odbędzie się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie i potrwa od 20 lipca do 4 sierpnia. Wniosek o przyjęcie do WOT można już składać w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na platformie ePUAP.

Szkolenia w ramach „Wakacje z WOT” będą realizowane w trzynastu brygadach OT. Pierwsze z nich rozpoczną się w drugiej połowie czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego. Projekt będzie kontynuowany do końca sierpnia, a ostatnie przysięgi odbędą się 1 września.

16-dniowe szkolenie podstawowe to początek procesu szkoleniowego. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: w pierwszym roku szkolenie indywidualne, w drugim specjalistyczne i w trzecim zgrywające. W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.

W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych. Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę blisko 20 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

(ppor. Jolanta Maciaszek/red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

SpecjalsSpecjals

0 0

WOT, niedzielni komandosi niedługo na nawet na koniach w których szeregach najwiecej jest amatorów WOT500+ :) którzy w przypadku konfliktu lub jak zobaczą flaki na wierzchu swojej koleżanki to się popłaczą i uciekną do mamusi. Nawiązywanie w nazwie Terytorialsi to Specjalsów to kur... taka pomyłka jak porównanie betoniarki do F-16.

założenia WOT - w 16 dni zrobić z dzieciaka: komandosa, snajpera, medyka, specjalistę od ładunków wybuchowych itd.

zmarnowane dziesiątki milionów złotych, które powinny być przeznaczone na armię zawodową.

jeszcze jedno tak dla laików. Jak podaje MON jednym z celów WOT jest ochrona obiektów strategicznych za linią frontu. powiedzmy, jest alarm, Navy Seals desantuje komandosów, wyszkolone elitarne oddziały specjalne, żeby zajęły jakiś magazyn.. Pomijając fakt, że WOT nie ma żadnych szans to co muszą zrobić najpierw? A no udać się na komisariat i odebrać broń :D :D bo w domu nie mogą jej trzymać. Więc jak już wrócą bronić tego magazynu to już dawno go nie będzie. Albo prościej, zamiast Navy Seals, to Trump wysle po prostu predatora (taki dron rozmiarów średniej wielkosci samolotu)

WOT - kolejny program socjalny PISu 07:57, 16.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RoburRobur

0 0

PISowi potrzebny WOT będzie do roznoszenia ulotek przed wyborami - do tego są szkoleni :D 10:56, 16.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA