W środę 28 listopada w Ministerstwie Cyfryzacji w Warszawie odbyło się spotkanie ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego z sochaczewskimi samorządowcami, wśród których byli wiceburmistrz Sochaczewa Marek Fergiński, przewodniczący Rady Miasta Sylwester Kaczmarek, starosta Jolanta Gonta, poseł Maciej Małecki, wójt gminy Iłów Jan Kraśniewski, a także wójt gminy Brochów, Piotr Szymański. Podczas spotkana poruszono temat bezpłatnego i szybkiego internet w ramach rządowego programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), a także mLegitymacji.
OSE jest publiczną siecią telekomunikacyjną, jej operatorem został NASK Państwowy Instytut Badawczy, który jest odpowiedzialny za uruchomienie sieci, a następnie jej utrzymanie. NASK poza dostarczeniem szkołom usług dostępu do internetu, zapewni system bezpieczeństwa oraz treści edukacyjne, które będą wykorzystywane w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych. Umowa z NASK - Państwowym Instytutem Badawczym, który jest operatorem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej jest konieczna, aby szkoła mogła przez kilka najbliższych lat korzystać z bezpłatnego dostępu do łącza o przepustowości minimum 100 Mb/s. Wszystkie budynki, w których mieszczą się szkoły zainteresowane korzystaniem z programu, mają zostać podłączone do OSE do 2020 roku. Szkoły, które skorzystają z programu, otrzymają bezpłatnie łącza wraz z punktem dostępowym oraz nie będą ponosić kosztów korzystania z nich do 2027 roku.
Chcielibyśmy, aby wszystkie szkoły w Polsce miały równe warunki, które będą na wysokim poziomie. Będą one możliwe dzięki zapewnieniu szybkiego internetu, co najmniej 100Mb/s. Należy jednak zadbać, aby ten internet był bezpieczny, a także bezpłatny, czyli finansowany z budżetu państwa. Ten projekt już jest wdrażany i składa się z kilku faz. W pierwszym etapie musi zostać wybudowana infrastruktura podstawowa przez operatorów telekomunikacyjnych. W połowie szkół będzie finansowana ze środków publicznych, a w drugiej połowie będą to inwestycje własne operatorów. W drugim etapie nastąpi przyłączanie do sieci wirtualnej OSE, i to już się dzieje, ale mamy dwa lata, aby ten proces zrealizować. Liczymy, że dzięki szybkiemu internetowi, nastąpi zmiana w sposobie prowadzeniem zajęć z wykorzystaniem nowoczesnych metod dydaktycznych bazujących na ICT, a także nowoczesnych e-zasobów, narzędzi, a także aplikacji. Takie zmiany są niezbędne, ale także oczekiwane przez wszystkich, a dla nas istotne, że robimy taki projekt ogólnopolski, a jest to największy tego typu projekt w Europie. Dziś jesteśmy po dobrym spotkaniu z przedstawicielami samorządu sochaczewskiego. Jest wola i chęć, ażeby uczniowie z powiatu sochaczewskiego i okolic mogli, jako jedni z pierwszych w Polsce mieć możliwość posiadania legitymacji szkolnej w smartfonie. Mamy nadzieję, że stanie się to szybko i będzie to dowodem na to, że gminy dbają o to, aby, nowoczesne technologie trafiały, chciałoby się powiedzieć pod strzechy, ale do kieszeni, czyli do smartfonów dzieci i młodzieży - powiedział dla tusochaczew.pl minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Jak dodaje poseł Maciej Małecki :
Jesteśmy po bardzo dobrym, merytorycznym spotkaniu z ministrem cyfryzacji Markiem Zagórskim. Rozmawialiśmy o tym jak nowoczesne projekty przenieść na grunt powiatu sochaczewskiego. To jest cały szereg działań rządu PiS skierowanego na przeniesienie Polski na czwartą rewolucję przemysłową, czyli rewolucję cyfryzacji. Najbliższym efektem dzisiejszego spotkania mogą być mLegtymacje, czyli przeniesienie legitymacji szkolnej na smartfon. Dzięki temu uczniowie nie będą musieli nosić legitymacji w wersji papierowej, bo wystarczy wersja mobilna. Jak wiemy młode pokolenie nie rozstaje się z telefonami, a to będzie dla nich duże ułatwienie. Rozmawialiśmy jeszcze o tym, kiedy do wszystkich szkół z powiatu sochaczewskiego może trafić bardzo szybki światłowodowy internet. Zależy mi na tym, jako posłowi ziemi sochaczewskiej, aby nasz powiat i należące do niego gminy, były w pierwszym szeregu, tych samorządów, które korzystają z dobrodziejstw rewolucji cyfrowej. To jest konkretna szansa na rozwój powiatu i podniesienie wiedzy kwalifikacji mieszkańców, a zwłaszcza młodego pokolenia. Zapewniam, ze, jako poseł będę czuwał nad tym, abyśmy mogli wykorzystać wszystkie nowinki, które przygotowuje rząd.
Myślę, że pomysł mlegitymacji będzie dodatkowym elementem do systemy, który u nas już funkcjonuje. W ramach Sochaczewskiej Karty Rodziny, w ramach, której mamy darmowe przejazdy dla młodzieży. Będzie to też doskonały sposób weryfikacji, bo elektroniczna legitymacja szybko potwierdzi, czy osoba jest uprawniona do danej ulgi. To kolejny system, który pozwoli na migracje naszych działań z przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu, wyposażaniu naszych szkół w nowe komputery. Dziś dowiedzieliśmy się o kolejnych pomysłach, które dadzą możliwość dofinansowania działań rozwijających społeczność lokalną przy wykorzystaniu nowych technologii – podsumowuje wiceburmistrz Marek Fergiński.
Jan Kraśniewski, wójt gminy Iłów, jako były dyrektor widzi w nowym programie wielki potencjał.
Myślę, że dzięki OSE w wielu polskich szkołach nastąpi wiele pozytywnych zmian. Młodzież na pewno będzie zainteresowana mLegitymacją. W gminie Iłów będę rozmawiać z dyrektorami i sądzę, że sprostają temu zadaniu. Chcę powiedzieć, że gmina Iłów nie narzekała na dostęp do Internetu, jeśli chodzi o szkoły. Uczestniczyliśmy w wielu programach. Należy jednak pamiętać, że należy sprzęt komputerowy odnawiać systematycznie, bo szybko się starzeje. Dziś szybki Internet jest podstawą sprawnego prowadzenia każdych zajęć.
Dzięki projektowi OSE szkoły zyskują bezpłatny dostęp do szybkiego internetu, bezpieczeństwo użytkowników zapewnione przez usługi zabezpieczające, podstawowy pakiet urządzeń zapewniających podłączenie do sieci OSE, możliwość korzystania z cyfrowych narzędzi i treści edukacyjnych. Należy pamiętać, że to także szereg korzyści dla samorządów, wśród których warto wymienić szerszy dostęp do zasobów internetu, lepsza komunikacja ze światem zewnętrznym (z poziomu rodziców, podmiotów gminnych współpracujących ze szkołą), w perspektywie czasu - lepiej wykształceni, bardziej świadomi świata, jego zasobów i zagrożeń mieszkańcy, oszczędności - internet OSE i usługi bezpieczeństwa szkół są opłacone z budżetu państwa.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz