Zamknij

KRUS o trwających żniwach

17:06, 09.08.2018 P.S Aktualizacja: 15:42, 11.08.2018
Skomentuj

W kalendarzu prawie połowa sierpnia, a na polach żniwa w pełni. To czas wytężonej pracy, ale też większej niż zwykle wypadków przy pracy. W tym okresie zatrudnienia u rolników szukają też pracownicy tymczasowi, szczególnie zza naszej wschodniej granicy.

Trzeba pamiętać, że zatrudnienie pomocników do pracy przy zbiorach w gospodarstwie rolnym jest dokładnie opisane w przepisach obowiązującego prawa. Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych rolnik ma obowiązek zgłoszenia pomocników, z którymi zawarł umowę o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego oraz ubezpieczenia zdrowotnego w KRUS w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy przy zbiorach, lecz nie później niż przed upływem okresu, na który zawarta została ta umowa.

Jak zaznacza w rozmowie z tusochaczew.pl Marlena Kowalska – kierownik placówki terenowej KRUS w Sochaczewie - zgłoszenie takie jest obowiązkowe. Brak zgłoszenia pozbawia pomocnika prawa do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnika, a także prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego w okresie wykonywania pomocy przy zbiorach. Dokonanie zgłoszenia jest możliwe w tradycyjnej formie w placówce KRUS, a także przez internet. Wszelkie informacje na temat zatrudnienia obywateli polskich i obcokrajowców oraz wzory umów dostępne są na stronie internetowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Marlena Kowalska zaznacza też, że KRUS dostrzega jak wielkim problem są wypadki w rolnictwie, które mają miejsce szczególnie podczas żniw. Niestety doświadczenie pokazuje, że wynikają one głównie z zaniedbań przy konserwacji maszyn. Z demontażu osłon na maszynach, a także braku odpowiedniego ubrania ochronnego przy ich obsłudze. W celu promocji prawidłowych zachowań KRUS od 2003 roku organizuje Ogólnopolski Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 1 087 gospodarstw rolnych. A wojewódzkie komisje oceniały m.in.: organizację obejścia i podwórza gospodarstwa, stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w gospodarstwie rolnym, wyposażenie w ubrania robocze i środki ochrony osobistej, itd. Wśród nagrodzonych gospodarzy znaleźli się tez rolnicy z naszego województwa. Okres po żniwach jest dobrym czasem na rozważenie udziału w konkursie w przyszłym roku, bo nagrody są kuszące. W tym roku zdobywca I miejsca otrzyma od Prezesa KRUS ciągnik rolniczy, w tym roku URSUS C- 380 o mocy 55 KW.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%