Zamknij
REKLAMA

Zabytkowa aleja Sochaczew Żelazowa Wola naznaczona: jeśli wytną te lipy, aleja przestanie istnieć

14:40, 11.05.2018 |
Skomentuj
REKLAMA

Jeśli te drzewa zostaną wycięte, zabytkowa aleja lipowa do Żelazowej Woli praktycznie przestanie istnieć.

W ostatnich dniach spozierają na nas złowrogo 130 czerwonych cyfr na 130 zabytkowych lipach alei z Sochaczewa do Żelazowej Woli, czyli niemal na wszystkich drzewach, jakie tu rosną. Zazwyczaj czerwony kolor na pniach oznacza wycinkę. I w tym przypadku również tak może się stać. W najbliższych dniach Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecyduje, czy lipy zostaną, czy nie.

Czerwone cyfry na drzewach zabytkowej alei lipowej wiodącej od Sochaczewa do Żelazowej Woli, tudzież odwrotnie, pojawiły się w związku z remontem drogi wojewódzkiej nr 580, czyli tej właśnie, którą na tym odcinku zdobi aleja. Ów remont, jak wiemy, zrealizowany ma być w tym roku i obejmie także przebudowę ulicy Chopina w naszym mieście.

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich wyjaśnia, że przed rozpoczęciem prac dokonano standardowych oględzin drzewostanu.

- Niestety, stwierdziliśmy, że wiele z tych drzew jest w złym stanie, są spróchniałe i zagrażają bezpieczeństwu ludzi. Ta sytuacja dotyczy 130 drzew, tych właśnie, które zostały oznaczone cyframi. Poprosiliśmy o dalszą ekspertyzę ich wszystkich Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i to on zdecyduje, czy drzewa zostaną, czy nie.

Pisząc o alei lipowej, dokonaliśmy pewnego skrótu. W rzeczywistości drogę zdobią i chronią również 22 klony oraz 14 jesionów. Ale najwięcej, bo 164, jest właśnie lip. Najmłodsze mają 10, a najstarsze 180 lat. Najwyższe sięgają 22 metrów. Jeśli miałoby dojść do wycinki aż 130 drzew, zabytkowa aleja lipowa do Żelazowej Woli praktycznie przestałaby istnieć.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Małgorzata Małgorzata

2 0

Najlepiej wyciąć wszystkie drzewa. Żenada. Tyle lat stały, przecież to jak pomnik przyrody. Nie wyobrażam sobie tej alei bez lip. 20:45, 11.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

olaola

0 1

A ja nie wyobrażam sobie jak któreś z tych starych spróchniałych drzew spadnie na kogoś lub na coś..... 21:10, 11.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%