Zamknij

Wesele. Najdroższa impreza w życiu. Ile muszą zapłacić nowożeńcy?

13:48, 26.11.2023 Źródło: Wp.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski
Skomentuj Fot. Pexels Fot. Pexels

Wesele to jedna z najdroższych, a może nawet najdroższa impreza w życiu. Wydatków jest wiele: wynajęcie sali, catering, muzyka oraz inne atrakcje. Ile ubędzie z kieszeni nowożeńców w przyszłym roku?

Najbardziej kosztownymi elementami przy organizacji wesela są zazwyczaj wynajęcie sali oraz menu weselne. Ceny mogą znacznie się różnić w zależności od lokalizacji, a także liczby zaproszonych gości. Lokale oferują często również nocleg, dodają opłaty za wniesienie własnego alkoholu oraz przygotowanie dekoracji.

Ile trzeba zapłacić za salę?

- Jak sprawdziliśmy, w województwie pomorskim trzeba się liczyć z wydatkiem 350 zł za osobę - czytamy w serwisie WP.

Oznacza to, że jeśli na uroczystość weselną zaprosimy 100 gości to musimy się liczyć z wydatkiem 35 tys. złotych. To jednak nie wszystko. Często należy doliczyć do tego opłaty związane z alkoholem, daniami wegetariańskimi czy poprawinami.

Reszta też kosztuje swoje

Zlecenie dekoracji sali zewnętrznym firmom jest aktualnie bardzo modne, a ceny różnią się zazwyczaj w zależności od wielkości sali czy pory roku. W cennikach usługodawców najczęściej można spotkać się z zapisem "od 10 tys. złotych".

Oprawa muzyczna to odrębna kwestia, na którą również należy przygotować się finansowo. Jak podaje redakcja money.pl, ceny w Krakowie to od 4 tys. złotych za wynajęcie DJ-a, oraz od 7,5 tys. złotych za usługi zespołu muzycznego.

Praktycznie nieodłącznym elementem tego typu imprez jest też obecność fotografa i kamerzysty. Za usługi tego pierwszego zapłacimy średnio od 2,5 tys. złotych, za obydwu od 6 tys. złotych.

Para młoda musi się obkupić, ceremonia to także koszty

Nowożeńcy muszą zainwestować w swój wygląd zewnętrzny: garnitur, suknię ślubną, ewentualną kosmetyczkę, fryzjera oraz obrączki.

Za suknię i garnitur zapłacimy po około 3 tys. złotych, fryzjer i kosmetyczka to kolejny tysiąc, obrączki to koszt rzędu 2 tys. złotych.

Za samą ceremonię zaślubin zapłacimy około tysiąc złotych, niezależnie od tego czy to ślub cywilny czy kościelny. Tyle samo doliczymy za wynajęcie samochodu, zapewniającego transport na salę weselną.

Suma jest niemała, ale na ile liczyć w kopercie?

Podsumowując, małżonkowie za wesele na 100 osób zapłacą około 70 tys. złotych. Kwoty jednak mogą się różnić, w zależności od standardu jakiego oczekujemy.

Część pieniędzy może się zwrócić nowożeńcom, dzięki tradycyjnym kopertom z pieniędzmi wręczanym przez gości. Badania z czerwca 2023 roku pokazują, że 24 proc. Polaków jest w stanie wrzucić do koperty od 300 do 500 złotych, kwotę od 700 do 1000 złotych zadeklarowało 18 proc. badanych, sumę 1000 złotych podczas przygotowywania prezentu planuje przekroczyć 16 proc. Polaków.

(Źródło: Wp.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%