Ministerstwo Cyfryzacji chce zrealizować plany w zakresie budowy infrastruktury szerokopasmowej na potrzeby internetu. Na tę inwestycję zaplanowano ponad 10 mld złotych.
Zgodnie z założeniami resortu inwestycja ma sprawić, że światłowód trafi wszędzie, gdzie dotychczas nie było możliwości korzystania z szybkiego internetu.
- Zależy nam na tym, żeby dostęp do szybkiego internetu (min. 300 Mb/s) miały wszystkie domy i przedsiębiorstwa w Polsce, które dotychczas nie miały możliwości skorzystania ze światłowodu. Szybki internet to stabilność i niezawodność: jest on niezbędny nie tylko do przeglądania sieci, ale też działania wielu sprzętów domowych, zdalnej nauki i pracy, a także sprawnego działania wielu instytucji ważnych z punktu widzenia społecznego - wskazuje w oficjalnym komunikacie ministerstwo.
Jak wskazuje minister Janusz Cieszyński ważnym elementem założeń konkursu jest objęcie zasięgiem szybkiej sieci również takich podmiotów jak szkoły, placówki ochrony zdrowia i urzędy.
- Warunkiem objęcia wsparciem tych podmiotów jest dotychczasowy brak dostępu do szybkiego internetu – dodaje.
Na potrzeby konkursów na budowę sieci szerokopasmowych, ??została podzielona na 402 obszary konkursowe:
— Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL) June 2, 2023
✅152 w ramach #FERC?675 tys. gosp. domowych
✅250 w ramach #KPO?ponad 1 mln gosp. domowych
✅preferencyjne warunki dla MŚPhttps://t.co/1to2Z5godX @MFIPR_GOV_PL
Na potrzeby konkursów Polska została podzielona na 402 obszary konkursowe - 152 obszarów w ramach FERC – dostęp do szybkiego internetu zyska 675 tys. gospodarstw domowych, 250 obszarów w ramach KPO – dostęp do szybkiego internetu zyska 1,05 mln gospodarstw domowych.
Inwestycja w budowę szybciej sieci ma przynieść korzyści nie tylko dla mieszkańców Polski, ale też dla biznesu.
- Mali i średni przedsiębiorcy nie dysponują dużym kapitałem, nie mają dużego wkładu do projektów, dlatego wyszliśmy im naprzeciw: małe obszary oznaczają mniejsze projekty i mniejsze środki. Takie projekty jest też łatwiej realizować – to mniej formalności i zgód – wyjaśnia minister Cieszyński.
O dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie podmioty z doświadczeniem w inwestycjach telekomunikacyjnych liczonym od 2015 roku
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz