Zamknij

Fiskus sprawdza podatników w mediach społecznościowych. Wszystko dzięki... zdjęciom

18:12, 30.05.2023 PAP Media Room
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Fiskus sprawdza podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych. Przeglądając zdjęcia i ogłoszenia, skarbówka szuka informacji o osobach, które nie płacą podatków, zaniżają ich wysokość, prowadzą działalność gospodarczą bez rejestracji lub traktują wydatki wakacyjne jak koszty podróży służbowej - podaje Prawo.pl.

Dla prawników nie jest zaskoczeniem, że urzędnicy sięgają do portali społecznościowych, ale zaskakująca jest skala takich działań i często negatywne dla podatników skutki.

Eksperci podają w serwisie Prawo.pl szereg przykładów, w jaki sposób internauci, publikując zdjęcia i inne informacje, ściągnęli na siebie uwagę fiskusa.

Dorota Kosacka, doradca podatkowy, członek zarządu DBO Polska, podaje przykład przedsiębiorcy świadczącego usługi związane z samochodami. Mężczyzna chwalił się wynikami swojej pracy, publikując zdjęcia na Facebooku. Zdjęcia były na tyle dokładne, że można było ustalić właścicieli samochodów.

- Organ podatkowy wzywał wszystkich klientów do złożenia szczegółowych wyjaśnień: na czym polegała usługa, jaką kwotę zapłacili i czy otrzymali paragon. Celem było ustalenie, czy przedsiębiorca prawidłowo ewidencjonuje przychody i czy nie unika opodatkowania - mówi w serwisie Prawo.pl Dorota Kosacka.

Zaskoczony podobnymi działaniami nie jest również dr Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski, cytowany przez serwis.

Jego zdaniem szukanie informacji o podatniku w mediach społecznościowych to już powszechna praktyka nie tylko skarbówki, ale także innych służb, np. prokuratury.

On z kolei podaje przykład podatnika prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą, który chciał zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na podróż służbową do Tajlandii. Twierdził, że celem wyjazdu było nawiązywanie relacji biznesowych.

Organ podatkowy zakwestionował jednak prawo do odliczenia. Sprawdził bowiem, że w czasie rzekomego wyjazdu służbowego przedsiębiorca publikował na Instagramie liczne relacje z plaży i popularnych atrakcji turystycznych.

(PAP Media Room)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

neutralny życiowoneutralny życiowo

3 0

Ja bym najpierw wprowadził zasadę ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA PODJĘTĄ DECYZJĘ jaką ponosił będzie wszelakiej maści urzędnik , ODPOWIEDZIALNOŚĆ MATERIALNA,A, FINANSOWĄ, MAJĄTKOWĄ I KARNĄ dopiero wówczas powinni dostawać materiały do nadzoru i ewentualnego sprawdzania.
POWINNO BYĆ TAKŻE W POLSCE W NIBY PAŃSTWIE PRAWA PRAWO NIEINTERPRETOWANE W ZALEŻNOŚCI OD PRAWNICZYCH WIDZIMISIĘ I POTRZEB - JEDNOZNACZNE I CZYTELNE PRAWO nie jak mówił jeden z profesorów prawa , prawo mają znać prawnicy nie zwykli śmiertelnicy dlatego jest takie zawile , profesorzyna kanalia 09:28, 31.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

podatnikpodatnik

2 0

Po mojemu to zwyczajna zawiść i zazdrość urzędnicza, ze on zarabia 5000 + , a przedsiębiorąca 20000 +, taka urzędniczyna zrobi wszystko by dobrać się do d... przedsiębiorcy i go zniszczyć bezkarnie dla siebie 09:33, 31.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%