Zamknij
REKLAMA

Rząd wprowadzi "krajowy rejestr ciąż"? Jest już projekt rozporządzenia

11:50, 24.11.2021 | Źródło: M.O. / NaTemat / Radio Zet
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia chce, by wszystkie ciąże były rejestrowane w Systemie Informacji Medycznej. Wiemy, na czym ma polegać ten pomysł. 

W ostatnich dniach opublikowano projekt rozporządzenia ws. szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej (SIM).

Zmiana ma dotyczyć danych, które w rejestrze będą się pojawiać. Do tej pory pojawiały się tam tylko dane, które pozwalały na identyfikację pacjenta. Teraz, zgodnie z rozporządzenie, pojawiać się tam mają również informacje na temat grupy krwi, alergiach, implantach medycznych, a także... ciąży. 

- Mając na uwadze istotny walor identyfikacyjny ww. danych, zdecydowano się na rozszerzenie tego obowiązku w odniesieniu do wszelkich rodzajów świadczeń zdrowotnych - czytamy w uzasadnieniu do nowelizacji. 

To właśnie umieszczenia danych na temat ciąży w SIM budzi największe kontrowersje. Pomysł rządowy został już nazwany "rejestrem ciąż".  Politycy opozycji wskazują, że przepisy te mają na celu dalsze ograniczanie dostępu do zabiegów aborcji.

Senator KO Krzysztof Brejza skierował pytania do Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie. Chce wiedzieć kto jest inicjatorem zmiany i "jaki jest jej faktyczny cel". Brejza tłumaczy, że dostęp do SIM ma m.in. Prokuratura.

W zamyśle ministerstwa zmiany miałyby ułatwić obieg dokumentacji medycznej, a także ograniczy koszty. 

Projekt czekają teraz konsultacje. Nowelizacja o Systemie Informacji Medycznej miałaby wejść w życie od 1 lipca 2022 r.  

(Źródło: M.O. / NaTemat / Radio Zet)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

EwaEwa

6 0

za chwile to trzeba będzie zgłasać kiedy mamy zamiar kotłowac i planowac ciążę,a jeszcze do księdza po zgodę trzeba bedzie iśc. 13:58, 24.11.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

do Ewa...do Ewa...

5 0

Kobieta ktora zajdze w ciaze....bedzie kolczykowana dodatkowo.!!🤣😡 17:12, 24.11.2021


do Ewa...do Ewa...

3 0

Ksiundz....ma doswiadczenie...wie kiedy wsunac...i...usunac!🙄 20:11, 24.11.2021


ARiMRARiMR

5 0

Jesteśmy gotowi na rejestrowanie samic? Mamy doświadczenie w rejestrowaniu KRÓW KÓZ LOCH OWIEC I BARANÓW!!! Szczególnie BARANÓW w naszym kraju PRZYBYWA. DAMY RADĘ DOBRA ZMIANA 17:20, 24.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MokMok

2 0

Dobra zmiana dla barana...a BARANOW W BARANOWIE....ma szanse na megalotnisko...na zmiane tylko ze ekeperci zapowiadaja BANKRUCTWA TAKICH HUBOW!!Myslenie nie boli....ale jesdnak nie wszystkich!!!🤣🤣 20:08, 24.11.2021


TT

3 0

Kobiety tez głosowały na pis, także chyba im to odpowiada. 09:15, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

0 0

ale jak media podadzą informację że znaleziono noworodka zawiniętego w reklamówkę na śmietniku to wszyscy och ach jak ona mogła jak tak można co za wyrodna matka nigdy nie dogodzisz zwłaszcza tym których to nie dotyczy 07:39, 26.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%