Zamknij
REKLAMA

To nie koniec drożyzny? "Nadchodząca zima może być dla Polaków prawdziwym szokiem"

07:35, 23.10.2021 | .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Eksperci prognozuję, że w najbliższych miesiącach ceny produktów spożywczych nadal będą rosły. - Nadchodząca zima może być dla Polaków prawdziwym szokiem - podkreśla Karol Kamiński z Centrum Analiz Grupy AdRetail cytowany przez Business Insider. 

- Ceny w sklepach będą rosły, w ujęciu rocznym w IV kwartałe br. żywność może być o 10-12 proc. droższa - uważają autorzy badania cen w sklepach detalicznych we wrześniu Julita Pryzmont i Karol Kamiński.

Pryzmont wskazuje, że wzrosty cen w sklepach są efektem właśnie rekordowej inflacji. We wrześniu wskaźnik ten sięgnął niemal 6 procent.

- Podobną mogliśmy obserwować dwie dekady temu, a ekonomiści są zgodni, że będzie jeszcze drożej. Wszystkie produkty będą drożały, tak jak już wyraźnie widzimy na przykładzie paliwa - o czym chyba w tej chwili jest najgłośniej w mediach - a ono jest przecież niezbędne do transportu czy produkcji. Cały proces produkcji, transportu, magazynowania jest droższy, więc ma to odbicie w cenie końcowej - oceniła dla PAP Pryzmont.

Ceny których produktów najbardziej wzrosły?  

Karol Kamiński z Centrum Analiz Grupy AdRetail, porównując ceny z września 2021 do września ubiegłego roku wskazał, że najbardziej podrożały produkty tłuszczowe. Ceny tych produktów są wyższe  średnio o 40,2 procent. 

- Szczególnie widoczne jest to w przypadku oleju, gdzie skok był na poziomie 58,8 procent - dodał. 

Analiza wskazała, że we wrześniu podrożało również mięso (skok o 32,6 procent.) W obrębie tej kategorii mamy jednak zróżnicowane ceny - wieprzowina np. potaniała o 9,1 proc., a wołowina podrożała o 18,6 proc. Eksperci wskazują, że do końca roku cena mięsa jeszcze wzrośnie.

O średnio 17,8 procent podrożały także warzywa. 

- Z badania wynika także, że średnio o 3,3 proc. podrożały używki (herbata czarna 500 g – skok o 19,4 proc.), nabiał podrożał średnio o 3 proc. (jajka – skok o 29,1 proc.), cena dodatków spożywczych wzrosła średnio o 2,5 proc. - informuje Business Insider. 

Jak podkreśla Kamiński "nadchodząca zima może być dla Polaków prawdziwym szokiem" ze względu na prognozy dotyczące inflacji i to, co dzieje się na rynku, w handlu i gospodarce (także ze względu na drożejące surowce). 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%